© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:45, 21.11.2024 r.
Udostępniamy robocze tłumaczenie opracowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) Zmian w Kodeksie etyki IESBA związanych z technologią.
„Niezakończone usługi – niestandardowe, trudnomierzalne, z profesjonalnym osądem” to temat „Poranka z PIBR”, który odbędzie się 29 listopada 2024 r. w godz. 09.00 – 10.30.
Polska Izba Biegłych Rewidentów wynegocjowała ofertę specjalną na zakup dostępu do elektronicznej bazy informacji prawnej Lex. Obejmuje ona trzy warianty programu, do których dostęp członkowie samorządu mogą uzyskać z 30% rabatem od ceny standardowej.
Dwa dni III edycji Forum Innowatorów ESG upłynęły pod znakiem debat w gronie przedstawicieli rządu, polityki, świata finansów, biznesu i czołowych ekspertów ESG. Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów przybliżyli temat atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i przygotowanego projektu w tym zakresie. Podczas konferencji ogłoszono także wyniki konkursu Innowator ESG 2024.
Wydłużamy termin na nadsyłanie uwag i komentarzy dotyczących projektu krajowego standardu do atestacji ESG
Spotkanie z firmami audytorskimi badającymi JZP było kolejną okazją do rozmowy na temat atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
W październiku członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięli udział w wielu spotkaniach i konferencjach, wśród których na pierwszy plan wybijała się jubileuszowa XXV Doroczna Konferencja Audytingu. Ważny głos PIBR wybrzmiał ponadto na konferencji samorządów zawodów zaufania publicznego. Była też okazja do wspólnego świętowania – pierwszy raz obchodzony Dzień Biegłego Rewidenta. Zapraszamy do zapoznania się ze skrótowym zestawieniem wydarzeń.
Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów aktywnie uczestniczą w procesie dotyczącym zmiany ustawy o biegłych rewidentach.
Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji „Biegły sądowy, czyli kto?”, która odbędzie się w dniach 25–26 listopada 2024 roku stacjonarnie w Krakowie oraz online.
Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza Lewiatan, Konfederacja Lewiatan i Rada Regionów zapraszają na konferencję „Inwestycje, regulacje i sytuacja makro dla biznesu”, która odbędzie się stacjonarnie w Warszawie 21 listopada br. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest partnerem wydarzenia.
Pod hasłem "30 lat ustawy o rachunkowości - rola w biznesie, doświadczenia i kierunki zmian" odbędzie się XX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Zawodowa organizowana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wspólnie z Regionalnym Oddziałem PIBR w Poznaniu oraz Studenckim Kołem Naukowym Rachunkowości KONTO.
Zachęcamy do zapoznania się – w ramach szkoleń ODZ – z zasadami etyki zawodowej biegłych rewidentów, obowiązującymi od 1 lipca br.
„CIT estoński, czyli opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek w kontekście opinii biegłego rewidenta” będzie tematem spotkania z cyklu „Poranki z PIBR”, które odbędzie się we wtorek 19 listopada. Zapraszamy do udziału! Zaczynamy tradycyjnie o godz. 9.00.
Przypominamy o trwających prekonsultacjach krajowego standardu do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz zapraszamy do udziału w webinarze nt. kształtowania przyszłości atestacji.
III edycja Forum Innowatorów ESG to dwa dni debat na temat przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki w gronie przedstawicieli rządu, parlamentu, europarlamentu i biznesu. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła rolę partnera wydarzenia. Przedstawiciele KRBR przybliżą temat atestacji ESG. Zapraszamy do udziału stacjonarnego i skorzystania z puli nieodpłatnych zaproszeń dla członków PIBR lub udziału online.
Udostępniamy projekt krajowego standardu, który będzie miał zastosowanie do zleceń atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dających ograniczoną pewność
W ramach GREENPACT European ESG Summit w Poznaniu odbyła się gala finałowa 18. edycji konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Podczas gali ogłoszono wyniki konkursu, do którego zgłoszono rekordową liczbę 87 publikacji. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaprasza na webinarium CEDUR pt. „Zgodność sprawozdań finansowych emitentów ze standardami rachunkowości oraz wymogami ESEF”, które odbędzie się 28 listopada 2024 roku (10:00-14:00).
Forum Odpowiedzialnego Biznesu organizuje 6 listopada br. webinar podsumowujący 18. edycję konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Podczas spotkania zostanie podjęty temat szans i wyzwań w obszarze ESG, przed którymi stoją obecnie firmy. Zaprezentowane zostaną także kryteria przyszłorocznej edycji konkursu. Zachęcamy do udziału. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest jej partnerem strategicznym tegorocznej edycji konkursu.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podejmuje działania techniczne oraz wdrożeniowe dotyczące e-legitymacji biegłego rewidenta w aplikacji mObywatel 2.0. W tym celu zwracamy się do członków samorządu o wypełnienie nieobowiązkowego kwestionariusza uzupełniającego dane osobowe biegłych rewidentów na potrzeby ww. e-legitymacji.
Tematyka związana z wykonaniem planu finansowego na bieżący rok oraz założeniami na 2025 r. była głównym punktem posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, które odbyło się w trybie zdalnym 22 października 2024 r.
Pytanie „Jak generować pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo?” przyświecać będzie debatom Kongresu GREENPACT European ESG Summit, który odbędzie się 29-30 października 2024 r. w Poznaniu. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła patronat nad wydarzeniem organizowanym przez Grupę MTP oraz Krajową Izbę Gospodarczą.
Z okazji Dnia Biegłego Rewidenta Minister Finansów Andrzej Domański przekazał nam życzenia. Serdecznie dziękujemy za pamięć i docenienie!
Debata na temat perspektyw związanych z wyborem zawodu biegłego rewidenta była kluczowym punktem obchodów „Dnia Biegłego Rewidenta” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
„Roczne sprawozdania finansowe sporządzane po przekształceniu jednostki. Projekt stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości” to temat „Poranka z PIBR”, który odbędzie się w poniedziałek 28 października 2024 r.
The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) przygotowało dla członków PIBR i kandydatów na biegłych rewidentów, którzy zdali 10 egzaminów, specjalną ofertę zdobycia kwalifikacji ACCA.
Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił do publicznej dyskusji projekt Stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy oraz w sprawie pierwszego sporządzanego po nim rocznego sprawozdania finansowego. Zachęcamy do podzielenia się swoimi opiniami.
Z okazji Dnia Biegłego Rewidenta, przypadającego 19 października i obchodzonego po raz pierwszy w tym roku, życzymy wszystkim biegłym rewidentom samych sukcesów oraz zasłużonej dumy z wykonywanej pracy i z pozytywnego wpływu na funkcjonowanie gospodarki i rozwój naszego kraju.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów
Pod hasłem "Samorząd zawodowy - relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?" odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, w której udział wzięli przedstawiciele zrzeszonych z Porozumieniu organizacji, w tym Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
AICPA & CIMA zapraszają na 7. edycję ENGAGE CFO Strategy & Innovation Summit - kongres dla dyrektorów finansowych oraz liderów biznesu. Wydarzenie odbędzie się 22 października 2024 r. w Warszawie.
Debata „Biegły rewident - ile dróg otwiera wybór tego zawodu i jakie daje perspektywy na przyszłość?” będzie głównym punktem obchodów Dnia Biegłego Rewidenta w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. PIBR jest partnerem tego wydarzenia. Zapraszamy studentów na spotkanie już w poniedziałek 21 października.
„Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju” to temat kolejnego spotkania w ramach cyklu „Poranki z PIBR”, które odbędzie się 16 października 2024 r.
19 października po raz pierwszy będziemy obchodzić swoje święto - Dzień Biegłego Rewidenta. Zachęcamy do czynnego udziału w inicjatywach organizowanych przez Regionalne Oddziały PIBR oraz do wykorzystania grafik przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, do którego należy PIBR, zaprasza na konferencję "Samorząd zawodowy - relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?". Konferencja odbędzie się 15 października w Warszawie i będzie transmitowana online.
10 października 2024 r. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy implementującej dyrektywę dot. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Po intensywnych dwóch dniach XXV Dorocznej Konferencji Audytingu, w trzecim, kończącym tegoroczną jubileuszową edycję, odbędą się jeszcze dwa panele. Zapraszamy do oglądania fotorelacji!
Drugi dzień Dorocznej Konferencji Audytingu to najpierw sesje równoległe, a potem panele dyskusyjne oraz debata oksfordzka jak zawsze na ważne i interesujące tematy. Zwieńczeniem dnia będzie uroczysta gala jubileuszowa. Zapraszamy do oglądania fotorelacji!
Najważniejsze wydarzenie w branży audytu rozpoczęte! Doroczna Konferencja Audytingu - organizowana przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów po raz 25. - odbywa się pod hasłem „Biegły rewident - zawód multidyscyplinarny”. Zapraszamy do oglądania fotorelacji!
Przez trzy dni – od 7 do 9 października - podczas jubileuszowej XXV Dorocznej Konferencji Audytingu ponad 50 gości zabierze głos w dyskusjach i wystąpieniach dotyczących najważniejszych tematów dla branży audytu. Przypominamy, że tegorocznym hasłem DKA jest „Biegły rewident - zawód multidyscyplinarny”. Zapraszamy do oglądania fotorelacji!
We wrześniu odbyło się wiele spotkań zarówno samorządowych, jak i zewnętrznych z udziałem członków Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Zapraszamy do zapoznania się ze skrótowym zestawieniem.
29 września 2024 r. minęło 30 lat od uchwalenia ustawy o rachunkowości. Z tej okazji Ministerstwo Finansów zorganizowało konferencję, podczas której wspominano początki ustawy, jak i rozmawiano o przyszłości rachunkowości. Ponadto Minister Finansów Andrzej Domański wręczył odznaczenia ”Zasłużony dla Finansów Publicznych”.
Podsumowujemy nowości oraz zmiany jakie towarzyszą sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji.
Ministerstwo Finansów opublikowało opracowanie z przeprowadzonego badania ankietowego dotyczącego zawodu biegłego rewidenta.
„Czy udział w inwentaryzacji to dla biegłego tylko formalność?” to pytanie przewodnie, które przyświecać będzie rozmowie ekspertów „Poranka z PIBR” w poniedziałek 14 października 2024 r.
Organizacja kolejnych edycji najważniejszego corocznego wydarzenia polskiej branży audytu jest możliwa dzięki znaczącemu wsparciu sponsorów, partnerów i patronów. Pomoc z ich strony jest tym istotniejsza, że możemy na nich liczyć co roku.
W związku ze zbliżającym się końcem bieżącego roku, przypominamy o spoczywającym na każdym biegłym rewidencie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
W trakcie posiedzenia KRBR, które odbyło się 24 września 2024 r. stacjonarnie w Biurze PIBR, omówiono m.in. bieżące prace komisji ds. standaryzacji w tym dotyczące atestacji ESG, zaprezentowano koncepcję utworzenia funduszu celowego na obchody Dnia Biegłego Rewidenta oraz zdecydowano o ogłoszeniu konkursu na najlepszą pracę magisterską.
KRBR przyjęła uchwałę o organizacji konkursu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów na najlepszą pracę magisterską z zakresu działalności i funkcjonowania samorządu biegłych rewidentów, wykonywania zawodu biegłego rewidenta lub zagadnień pobliskich lub zbliżonych z wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta.
28 osób złożyło w Biurze PIBR uroczyste ślubowanie i dołączyło do profesji biegłego rewidenta
„Sprawozdawczość Zrównoważonego Rozwoju – szansa czy wyzwanie?” była tematem dorocznej konferencji zorganizowanej po raz 8. wspólnie przez łódzkie oddziały Polskiej Izby Biegłych Rewidentów i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wraz z Miastem Łódź i Unią Metropolii Polskich.
Szachowe rozgrywki o „Puchar Dwóch Prezesów” odbyły się w weekend 21-22 września 2024 r. na zamku w Rzucewie nieopodal Pucka. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim graczom za udział w I Indywidualnych Mistrzostwach Polski Księgowych i Biegłych Rewidentów w Szachach.
ACCA Polska oraz Regionalny Oddział PIBR w Warszawie zapraszają 24 września 2024 r. na kolejny na webinar z cyklu „ESG w Finansach. Praktycy dla Praktyków”. Tym razem będzie spotkanie będzie poświęcone wymogom prawnym związanym z implementacją dyrektywy CSRD. Wśród prelegentów omawiających temat będzie Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Kamil Jesionowski.
Podczas najbliższego spotkania nasz gość - Barry Melancon, CPA, CGMA, President & CEO American Institute of CPAs oraz CEO Association of International Certified Professional Accountants - opowie jak zmienia się zawód biegłego rewidenta i specjalisty ds. finansów w ewoluującym i wymagającym środowisku biznesowym. Zachęcamy do udziału i wcześniejszej rejestracji.
W XXV Dorocznej Konferencji Audytingu weźmie udział wielu znakomitych gości - biegłych rewidentów, przedstawicieli instytucji państwowych, naukowców oraz ekspertów z różnych dziedzin życia społecznego i biznesowego.
Informujemy, że ankieta PIBR na temat świadczenia usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR) została przedłużona po wakacjach i będzie aktywna do 15 września br. Dziękujemy biegłym rewidentom, którzy już wzięli udział w badaniu i zachęcamy wszystkich pozostałych członków samorządu do wypełnienia tej ważnej ankiety (online).
Udostępniamy opracowanie związane z realizacją obowiązków wynikających z ustawy o ochronie sygnalistów.
Komisja Egzaminacyjna dla biegłych rewidentów oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podpisały umowę o współpracy przy prowadzeniu studiów.
Kolejna edycja Samorządowego Forum Regionów PIBR poświęcona była tematyce polityki szkoleniowej samorządu.
W trakcie posiedzenia KRBR, które odbyło się 27 sierpnia 2024 r. w formule online, omówiono m.in. bieżące prace komisji KRBR, zmiany w legislacji oraz patronaty samorządu nad konferencjami branżowymi
35 organizacji biznesowych i pozarządowych, związków zawodowych, a także przedsiębiorstw i kancelarii prawnych podpisało się pod apelem wzywającym polski rząd do skoordynowania działań w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym stworzenia zintegrowanego systemu wsparcia i nadzoru w tym obszarze.
Po wakacjach wracamy z cyklem „Poranki z PIBR”. Najbliższy już 10 września 2024 r. Tym razem, na progu nowego sezonu audytorskiego, nasi goście podejmą temat „Czy ustalenie wynagrodzeń za prace audytowe jest wyzwaniem dla środowiska biegłych rewidentów?”. Przypominamy, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Gratulacje i życzenia z okazji 30-lecia istnienia Łotewskiego Stowarzyszenia Biegłych Rewidentów (LZRA) przekazał w imieniu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów Piotr Witek, członek KRBR, podczas jubileuszowej konferencji LZRA.
Przypominamy o trwającej ankiecie PIBR mającej na celu zbadanie zainteresowania biegłych rewidentów świadczeniem usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR). Ankieta będzie aktywna do 31 sierpnia 2024 r. Zachęcamy wszystkich biegłych rewidentów do jej wypełnienia.
Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju była przedmiotem spotkania przedstawicieli Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, które odbyło się 6 sierpnia 2024 r.
Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany do projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Zachęcamy biegłych rewidentów do rejestracji na XXV Doroczną Konferencję Audytingu w terminie do 14 sierpnia i skorzystania z najatrakcyjniejszej ceny na udział w formule stacjonarnej. Jednocześnie informujemy, że pula miejsc na sesje równoległe jest ograniczona i z każdym dniem maleje, zatem im wcześniejsza rejestracja, tym większa szansa na udział w preferowanym panelu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów jest patronem konkursu CFO Roku 2024, którego celem jest wyróżnienie wybitnych polskich dyrektorów finansowych przyczyniających się do znaczącego rozwoju swoich firm oraz całej gospodarki.
Firmy audytorskie powinny przygotować się do wypełnienia obowiązków nałożonych przepisami ustawy o ochronie sygnalistów. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, w ramach wsparcia dla biegłych rewidentów, przygotuje przykładową dokumentację procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Przypominamy, że do końca sierpnia można zgłaszać sprawozdania ESG za 2023 r. w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Organizatorem tego przedsięwzięcia, popularyzującego dobre praktyki w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju, jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest partnerem strategicznym tegorocznej edycji, a jej przedstawiciele są w Radzie Programowej konkursu.
30 lipca 2024 r. odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, zorganizowane w formule online. Jednym z głównych tematów była atestacja ESG.
XXV edycja Dorocznej Konferencji Audytingu odbędzie się pod hasłem „Biegły rewident – zawód multidyscyplinarny”
Komisja Egzaminacyjna dla biegłych rewidentów oraz Uniwersytet Szczeciński podpisały umowę o współpracy przy prowadzeniu studiów.
Polska Izba Biegłych Rewidentów dołącza do Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Edukacji i Badań w Zakresie Rachunkowości (International Association for Accounting Education and Research – IAAER), organizacji non-profit zajmującej się wsparciem edukacji i badań w obszarze rachunkowości.
Ponownie zachęcamy do udziału w dyskusji środowiskowej o Międzynarodowym Standardzie Badania dla badań sprawozdań finansowych mniej złożonych jednostek.
Ogłoszony został nowy jednolity tekst ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt założeń do ustawy o biegłych sądowych. Prace nad nim prowadził Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. biegłych sądowych oraz specjalnie do tego powołany Zespół Roboczy, w którego pracach uczestniczył przedstawiciel Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Zapraszamy do zapoznania się z informacją Krajowej Rady Biegłych Rewidentów na temat polityki szkoleniowej PIBR.
Przedstawiciele Regionalnych Oddziałów PIBR rozmawiali z Krajowym Rzecznikiem Praw Biegłych Rewidentów na temat bieżącej współpracy oraz propozycji zmian do ustawy o biegłych rewidentach.
Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem spotkań, w których w minionym miesiącu uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wśród nich były m.in. wydarzenia dot. ESG, spotkania w Regionalnych Oddziałach PIBR czy doroczny Zjazd V4, tym razem zorganizowany w Budapeszcie.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła 25 czerwca 2024 r. uchwałę w sprawie przystąpienia Polskiej Izby Biegłych Rewidentów do Accountancy Europe. Dzięki temu członkostwu samorząd uzyska m.in. możliwość kształtowania planowanych zmian regulacji dotyczących badania sprawozdań finansowych, atestacji sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju lub innych obszarów na poziomie UE, a tym samym na poziomie krajowym, a także korzystania z doświadczeń organizacji członkowskich AE oraz implementacji najlepszych rozwiązań praktycznych stosowanych w innych krajach UE.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów ustanowiła 19 października Dniem Biegłego Rewidenta w celu uhonorowania wszystkich polskich biegłych rewidentów i podkreślenia istotnego znaczenia tego zawodu zaufania publicznego dla społeczeństwa, państwa prawa oraz obrotu gospodarczego, w szczególności poprzez dbanie o zapewnienie wiarygodności informacji finansowej, jej przejrzystość i rzetelność, a także transparentności.
Na stronie internetowej PIBR uruchomiliśmy nową zakładkę dedykowaną tematyce ESG.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała plan kontroli na bieżący rok oraz zaktualizowane polityki i procedury zarządzania systemem kontroli i przeprowadzania kontroli.
Informujemy o opublikowaniu przez Komitet Europejskich Organów Nadzoru Audytowego niewiążących wytycznych dotyczących atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju z ograniczoną pewnością oraz zapraszamy do udziału w konsultacjach.
Przedstawiamy wskazówki dotyczące wybranych aspektów komunikacji z doradcami prawnymi badanej jednostki.
Absolwenci Akademii Trenera organizowanej przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów zdobyli kompetencje w zakresie nauczania osób dorosłych oraz skutecznej komunikacji ze słuchaczami.
Zgodnie z planem, program Medicover Sport „Fit & More” dla Polskiej Izby Biegłych Rewidentów ruszył 1 lipca 2024 r. Jednocześnie informujemy, że osoby, które chciałby dołączyć w kolejnych miesiącach, mają taką możliwość. Oferta jest skierowana do biegłych rewidentów i współpracowników oraz kandydatów w trakcie postępowania kwalifikacyjnego. Zachęcamy także biegłych rewidentów seniorów do skorzystania z atrakcyjnego programu sportowego dla PIBR.
Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursu „The Best Annual Report”, w którym wyłaniane są najlepsze raporty finansowe pod względem wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. To już XIX edycja dla emitentów rynku regulowanego i XII dla alternatywnego. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 lipca 2024 r.
Od 1 lipca 2024 r. biegli rewidenci i firmy audytorskie są zobowiązani do stosowania zasad nowego Kodeksu etyki. Nowym kanonem – zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów – jest „Podręcznik Międzynarodowego kodeksu etyki zawodowych księgowych (w tym Międzynarodowych standardów niezależności)” – wydanie z 2022 r., ustanowiony przez Radę Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (International Ethics Standards Board for Accountants – IESBA).
Polska Izba Biegłych Rewidentów została partnerem strategicznym Konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała Sprawozdanie z monitorowania rynku usług świadczonych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie za 2023 rok.
Zapraszamy do udziału w ankiecie, której celem jest zbadanie zainteresowania biegłych rewidentów świadczeniem usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR) oraz zidentyfikowanie ewentualnych przeszkód w podjęciu się świadczenia tej nowej usługi. Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie nie zajmie dużo czasu.
Ankieta będzie aktywna do 31 sierpnia 2024 r.
24 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 14 czerwca o ochronie sygnalistów (Dz.U. 2024 poz. 928).
Zachęcamy do zapoznania się z nowym Międzynarodowym Standardem Badania dla badań sprawozdań finansowych mniej złożonych jednostek oraz do udziału w dyskusji środowiskowej na jego temat.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza do obejrzenia 28 czerwca 2024 r. prezentacji dyrektywy UE w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Diligence Directive - CSDDD).
Komisja Egzaminacyjna dla biegłych rewidentów i Uniwersytet Łódzki podpisały umowę o współpracy przy prowadzeniu studiów.
Wcześniej zdali egzaminy tematyczne i egzamin dyplomowy, odbyli praktyki i aplikację - a teraz stali się pełnoprawnymi członkami samorządu.
21 czerwca obchodziliśmy Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji min. Krzysztof Paszyk przesłał Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów list z życzeniami.
Prezes KRBR wziął udział w konferencji "Biegły rewident i sztuczna inteligencja", zorganizowanej przez RO PIBR w Warszawie.
Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez biegłych rewidentów może wymagać korzystania z usług ekspertów, zwłaszcza w dziedzinie klimatu i środowiska. Prezes i Członkowie KRBR spotkali się z przedstawicielami kluczowych instytucji regulacyjnych i organizacji, aby zainicjować dyskusję o usystematyzowaniu zasad możliwego świadczenia usług przez takich ekspertów.
Udostępniamy wykaz kluczowych zmian w nowym Kodeksie etyki IESBA – wydanie z 2022 r. w porównaniu do jego wydania z 2018 r.
Akademia Trenera to cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów poświęconych tematyce uczenia dorosłych
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
17 czerwca 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się II Kongres Kompas ESG: RETHINK - RESYNC – REGENERATE. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie biznes regeneratywny. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła konferencję patronatem honorowym.
Rola nadzoru nad rynkiem audytu i odpowiedzialności nadzorcy za przygotowanie rynku na sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju była przedmiotem debaty, jaka odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Doroczne spotkanie przedstawicieli izb biegłych rewidentów z krajów V4: Czech, Słowacji, Węgier i Polski odbyło się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Budapeszcie i było poświęcone najbardziej aktualnym tematom, w tym sprawozdawczości i atestacji w zakresie zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej oraz cyfryzacji pracy firm audytorskich. Tradycyjnie spotkanie było okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniami.
„Ocena podwójnej istotności zgodnie z wymaganiami standardów ESRS – rafy i mielizny, na które można wpaść” będzie tematem poranka w czwartek 20 czerwca 2024 r. Naszym gościem będzie Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Partnerka EY, Sustainability. Zachęcamy do zarezerwowania sobie czasu na ten waży temat z zakresu ESG.
Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach podpisały umowę w sprawie współpracy przy prowadzeniu studiów.
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem spotkań w maju br., w których wzięli udział członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów weźmie udział w debacie „Nowe regulacje w zakresie zrównoważonego rozwoju – perspektywa nadzoru”, odbywającej się 10 czerwca 2024 r. podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
23 maja 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów, której celem jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Nowe regulacje implementują dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.
Informujemy, że w związku z zebraniem wystarczającej liczby zgłoszeń, program Medicover Sport „Fit & More” dla Polskiej Izby Biegłych Rewidentów zacznie działać od 1 lipca 2024 r. Osoby, które chciałby dołączyć w kolejnych miesiącach, maja taką możliwość. Przypominamy, że oferta jest skierowana do biegłych rewidentów i współpracowników oraz kandydatów w trakcie postępowania kwalifikacyjnego.
Zapraszamy do udziału w ankiecie, w której Krajowa Izba Doradców Podatkowych do 15 czerwca 2024 r. zbiera propozycje i opinie na temat wprowadzenia ulgi podatkowej dla firm i osób fizycznych, pozwalającej dokonać odliczenia wydatków na bezpieczeństwo.
Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Szczecinie zapraszają na XXXI Ogólnopolską Konferencję Naukową „Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „30-lecie ustawy o rachunkowości – sukcesy i wyzwania”. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2024 r. w formule hybrydowej.
Publikujemy pismo KRBR dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Grupą roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni koordynowaną przez Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zapraszają na webinarium na temat należytej staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu działalności biznesowej.
W Brukseli odbyła się konferencja z okazji 30-lecia działalności Europejskiej Federacji Księgowych i Biegłych Rewidentów MŚP (European Federation of Accountants and Auditors for small and medium seize enterprises - EFAA for SMEs).
6 czerwca 2024 r. odbędzie się Doroczna Konferencja Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska pt. "Nie narzekaj, że masz pod górę jeśli zmierzasz na szczyt. Wyzwania dla Audytorów na przełomie 2024/25: Nowe Standardy IIA, Raportowanie Niefinansowe i Sztuczna Inteligencja”.
W weekend 21 - 22 września 2024 r. w Rzucewie koło Pucka odbędą się I Indywidualne Mistrzostwa Polski Księgowych i Biegłych Rewidentów w Szachach. Zachęcamy miłośników tej królewskiej gry do udziału w Turnieju o Puchar Dwóch Prezesów.
„Kluczowe zmiany w Kodeksie etyki 2024 - czego nie wolno nam przeoczyć?” to temat spotkania z ekspertami, które odbędzie się we wtorek 28 maja 2024 r. Zachęcamy do zarezerwowania sobie czasu na ten waży temat.
Wszystkich biegłych rewidentów i współpracowników oraz kandydatów w trakcie postępowania kwalifikacyjnego zachęcamy do zapoznania się z ofertą Medicover Sport dla Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Jednocześnie informujemy, że samorząd zrezygnował z oferty MultiSport w związku z nieosiągnięciem limitu 1000 uczestników.
Zapraszamy do zgłaszania udziału w II edycji AKADEMIA TRENERA – cyklu bezpłatnych szkoleń poświęconych tematyce uczenia dorosłych.
Ogólnopolskie Porozumieniu Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego wyraża poparcie dla stanowiska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w sprawie wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w postaci badań genetycznych.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) opracowała zmiany do Kodeksu etyki dotyczące planowania podatkowego i usług pokrewnych.
W kwietniu w spotkaniach z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Biegłych Rewidentów dominowała tematyka związana z ESG.
Kolejne spotkanie z cyklu Money Talks, organizowane na GPW w Warszawie, przez AICPA & CIMA odbędzie się pod hasłem “Navigating Sustainability Reporting - How to Create Value for Business and Stakeholders”. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła wydarzenie patronatem honorowym. Zachęcamy do zapoznania się z programem i do udziału.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) opracowała i wprowadziła do Kodeksu etyki zmiany dotyczące definicji zespołu wykonującego zlecenie i badań sprawozdania finansowego grupy.
KRBR zaprasza do zgłaszania uwag do projektu ustawy implementującej dyrektywę w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także dyrektywy zmieniającej dyrektywę w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup.
Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedra Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach organizują 20 maja 2024 r. II Konferencję Naukową pt. „Człowiek w rachunkowości. Interdyscyplinarne badania rachunkowości”.
IAASB zachęca do zgłaszania uwag do projektu zmienionego brzmienia MSB 240 dotyczącego oszustw.
Podczas webinarium poświęconego projektowi ustawy wdrażającej CSRD Prezes KRBR przedstawił wyzwania, które dla profesji stanowi badanie raportów niefinansowych oraz działania podejmowane lub planowane przez samorząd w celu przygotowania biegłych rewidentów do nowego rodzaju atestacji.
„Uproszczenia w rachunkowości – możliwości i zagrożenia” będą tematem 6. „Poranka z PIBR”. Naszymi gośćmi będą: Monika Matyszewska, Prezes RO PIBR w Gdańsku oraz dr Dorota Mikulska, Sekretarz RO PIBR w Lublinie. Startujemy jak zwykle o 9.00.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, wykonując postanowienia X Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, rozpoczyna proces konsultacji projektu uchwały, mającego na celu ponowne przystąpienie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów do organizacji Accountancy Europe. Zachęcamy członków samorządu do wyrażenia swojej opinii na ten temat w terminie do 12 maja 2024 roku.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (UC14). Ma on na celu wdrożenie unijnej dyrektywy w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD).
W związku z zapytaniami, wydłużony został termin zbierania zapisów do programu MultiSport. Oferta, którą wynegocjowała Polska Izba Biegłych Rewidentów, umożliwia skorzystanie z różnych zajęć sportowych w wielu lokalizacjach w atrakcyjnej cenie. Program jest skierowany zarówno do biegłych rewidentów, jak i kandydatów na biegłych rewidentów. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do 20 maja 2024 r.
Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapraszają na webinarium poświęcone prezentacji projektu ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem spotkań, w których w marcu br. wzięli udział członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Debata pod nazwą „Okrągły Stół Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej” była wydarzeniem poprzedzającym ESG & Sustainability Forum Go to the Future 2024.
Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) poszukuje przedsiębiorców do współpracy w związku z przygotowywanymi wytycznymi, które pomogą jednostkom sporządzać plany przejścia (transition plans) w kontekście stosowania Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Wszyscy zainteresowani są proszeni o dokonanie rejestracji na stronie EFRAG w terminie do 23 kwietnia.
Udostępniamy robocze tłumaczenia projektów Rady Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (International Ethics Standards Board for Accountants – IESBA) dotyczących zmian w Kodeksie etyki związanych z wykorzystaniem pracy eksperta zewnętrznego oraz nowych standardów etyki w zakresie atestacji zrównoważonego rozwoju.
9 kwietnia w ramach Forum organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG odbędą się panele dyskusyjne poświęcone najnowszym trendom i wyzwaniom, przed którymi staje biznes na drodze do zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Zachęcamy do zapoznania się z programem i oglądania nieodpłatnie transmisji online. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła wydarzenie patronatem.
Targi Idei ESG to nowa formuła cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, poruszającego najbardziej aktualne i istotne tematy z perspektywy biznesu w zakresie zrównoważonego rozwoju.
IESBA opracowała i wprowadziła do Kodeksu etyki zmienione definicje jednostki notowanej na giełdzie papierów wartościowych oraz jednostki zainteresowania publicznego
24 kwietnia dr Nelli Artienwicz poprowadzi webinar zatytułowany „Profesjonalny osąd biegłego rewidenta - jak strategie neurobilansowania pomagają zwiększyć jakość i efektywność pracy?”. Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny, ale konieczna jest rejestracja przez stronę Centrum Edukacji PIBR, organizatora webinaru.
Udostępniamy przetłumaczone na j. polski publikacje IFAC dotyczące zarządzania jakością w małych i średnich firmach audytorskich oraz sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Już w czerwcu startuje AKADEMIA TRENERA – cykl bezpłatnych szkoleń poświęconych tematyce uczenia dorosłych. Zachęcamy biegłych rewidentów, prowadzących szkolenia, do skorzystania z oferty rozwoju kompetencji.
W skład Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego powołanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii weszło 18 organizacji reprezentujących przedsiębiorców
„Ryzyko istotnego zniekształcenia w świetle KSB 315 (Z)” będzie tematem 5. spotkania z cyklu „Poranki z PIBR”, które odbędzie się 9 kwietnia w godz. 9.00 – 10.30. Naszymi gośćmi będą: Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos, Zastępca Prezesa KRBR, Anna Mierzejewska, biegły rewident, Prezes Zarządu U-FIN Sp. z o.o. oraz Grzegorz Oszczypała, Prezes RO PIBR w Krakowie.
Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej stosowania Krajowych Standardów Rachunkowości.
Zachęcamy do podjęcia decyzji o kandydowaniu na biegłego sądowego z zakresu rewizji finansowej.
Zachęcamy do wzięcia udziału w dwóch webinarach dotyczących nowego międzynarodowego standardu dotyczącego badania mniej złożonych jednostek.
Przypominamy, że 31 marca 2024 r. upływa termin na składanie „Oświadczenia o samokształceniu biegłego rewidenta” za poprzedni cykl szkoleniowy 2021-2023 oraz wniosku o wyrażenie zgody na odbycie ODZ w terminie późniejszym.
Zakończył się pierwszy etap konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) prowadzonych przez Ministerstwo Finansów
Każdy moment jest dobry, a wiosna szczególnie na zwiększenie aktywności fizycznej. Z myślą o wsparciu koleżanek i kolegów w dbaniu o dobrą formę, samorząd biegłych rewidentów zorganizował ofertę specjalną MultiSport. Umożliwia ona skorzystanie z różnych zajęć sportowych w wielu lokalizacjach w atrakcyjnej cenie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i zgłoszenia chęci przystąpienia do programu.
20 marca 2024 r. 14 osób złożyło uroczyste ślubowanie, wieńczące ścieżkę przygotowującą do zostania biegłym rewidentem. Gratulujemy zdania egzaminów i życzymy wielu sukcesów!
Zapraszamy do udziału w XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Finanse i rachunkowość na rzecz zrównoważonego rozwoju – człowiek, innowacje, środowisko”, która odbędzie w formule online w dniach 16-17 kwietnia 2024 r.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym Alertem specjalnym PIBR.
„Technologie informacyjne w usługach biegłego rewidenta” będą tematem 4. spotkania z cyklu „Poranki z PIBR”, które odbędzie się 12 marca 2024 r. w godz. 9.00 – 10.30. Naszymi gośćmi będą: Grzegorz Oszczypała, Prezes RO PIBR w Krakowie oraz Paweł Boruch, ekspert IT.
W związku z rozważaną przez SKwP i PIBR organizacją Mistrzostw Polski w Szachach dla Księgowych i Biegłych Rewidentów, uruchamiamy ankietę mającą na celu zbadanie wśród biegłych rewidentów, grających w szachy, zainteresowania udziałem w turnieju.
IAASB prowadzi konsultacje zmiany międzynarodowych standardów związanej ze zmianą Kodeksu etyki w zakresie definicji jednostki notowanej oraz jednostek zainteresowania publicznego.
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem spotkań w lutym br., w których wzięli udział członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (International Ethics Standards Board for Accountants – IESBA) opracowała i poddała konsultacjom publicznym dwa projekty dotyczące zmian w Kodeksie etyki związanych z wykorzystaniem pracy eksperta zewnętrznego oraz nowych standardów etyki w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Fundacja Seniora posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu można jej przekazywać 1,5% podatku dochodowego. Zebrane środki zostaną wykorzystane na pomoc potrzebującym ze środowiska biegłych rewidentów.
Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy wydanie specjalne „Poranka z PIBR” na temat „Znaczenia informacji z działów merytorycznych dla sprawozdań finansowych" z udziałem: dr Nelli Artienwicz, badaczki psychologicznych aspektów pracy księgowych i trenerki umiejętności miękkich oraz dr hab. Przemysława Kabalskiego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, autora publikacji dot. księgowych i biegłych rewidentów.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego poinformowała, że opłata minimalna wnoszona przez firmy audytorskie w 2024 r. wynosi 1431 zł.
W pierwszym miesiącu nowego roku większość spotkań z udziałem członków Krajowej Rady Biegłych Rewidentów dotyczyła kwestii związanych z funkcjonowaniem Regionalnych Oddziałów PIBR oraz kwestii związanych z rządowym procesem legislacji.
Do 29 lutego firmy audytorskie powinny przesłać do PANA roczne rozliczenie opłaty z tytułu nadzoru oraz sprawozdanie o przychodach oraz usługach za 2023 rok.
Uchwała KRBR w przedmiocie zmiany uchwały w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów
Przypominamy o spoczywającym na biegłych rewidentach obowiązku zawiadamiania odpowiednich służb o podejrzeniach łapownictwa lub przekupstwa dotyczących funkcjonariuszy publicznych z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego. Wszystkich zainteresowanych bliżej tematem zachęcamy do udziału w nieodpłatnym webinarze organizowanym 28 lutego 2024 r. przez Centrum Edukacji PIBR.
Przedstawiamy aktualizację wskazówek PIBR do usługi atestacyjnej związanej z rządową pomocą dla przemysłu energochłonnego.
Kolejna edycja Samorządowego Forum Regionów PIBR przebiegła pod hasłem „Regionalne Oddziały PIBR w roku 2024 – zadania, szanse, współpraca, wyzwania”.
Tematem drugiego „Poranka z PIBR”, który odbędzie się we wtorek 13 lutego będzie „Polityka rachunkowości w badaniu sprawozdania finansowego”. Naszymi gośćmi będą: dr hab. Józef Jan Pfaff, prof. UE, Kamil Jesionowski, Prezes KRBR oraz członkowie KRBR: Agnieszka Muller-Grządka i Jarosław Dac. Zapraszamy na poranną rozmowę ekspertów!
Z głębokim żalem informujemy, że 3 lutego 2024 r. odszedł Józef Król, wieloletni członek władz samorządu biegłych rewidentów. W latach 2011-2015 był prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. W ciągu kilkunastu lat zaangażowania w prace Krajowego Sądu Dyscyplinarnego przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego.
Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Poznaniu zaprasza do udziału w Wielkopolskim Forum Podatkowym. Wydarzenie odbędzie się 29 lutego 2024 r. w formule hybrydowej.
Dostępne opracowania IAASB związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.
Na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego został powołany Jacek Gdański
Piotr Patkowski został odwołany przez Ministra Finansów z funkcji prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego
Miniony rok, w którym odbyły się wybory organów Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, upłynął samorządowi biegłych rewidentów pod znakiem intensywnej pracy: spotkań, opinii, konsultacji oraz przygotowanych i wdrożonych regulacji
Polska Izba Biegłych Rewidentów uruchamia 15 lutego kolejny projekt edukacyjny – cykl nieodpłatnych webinarów pod hasłem "Biegle na ważne tematy". Udział w wydarzeniach jest nieodpłatny i umożliwia zaliczenie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w formie samokształcenia. Organizatorem webinarów jest Centrum Edukacji PIBR.
Minister Finansów Andrzej Domański powołał członków Rady Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego drugiej kadencji.
Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) zaprasza do udziału w publicznych konsultacjach projektów ESRS dla notowanych MŚP i wytycznych dla nienotowanych MŚP
Wiceminister finansów Jurand Drop spotkał się z prezydium Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i prezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przedmiotem spotkania były kwestie rachunkowości i audytu oraz nadzór publiczny nad rynkiem audytorskim.
Polska Izba Biegłych Rewidentów startuje 30 stycznia 2024 roku z nową inicjatywą edukacyjną pod hasłem „Poranki z PIBR”. Będzie to cykl spotkań online, podczas których eksperci przybliżać będą ważne i interesujące tematy dla środowiska biegłych rewidentów, kandydatów na biegłych rewidentów i księgowych. Zachęcamy do udziału!
Przedstawiciele samorządów zawodowych oraz rządu spotkali się, aby omówić kwestie związane z procesem prowadzenia konsultacji publicznych i opiniowania dokumentów rządowych.
Ministerstwo Finansów zachęca do zapoznania się z raportem z przeglądu ustawy o rachunkowości i zgłaszania uwag. Zawarte w nim propozycje kierunków zmian będą stanowiły podstawę prac nad wdrożeniem rekomendowanych rozwiązań w ramach procesu legislacyjnego zwanego modernizacją ustawy o rachunkowości.
Udostępniamy przykłady sprawozdań z badania sprawozdań finansowych za 2023 rok oraz przykładowe oświadczenie kierownika jednostki.
IAASB opublikował finalne brzmienie nowego, odrębnego standardu dotyczącego badania sprawozdań finansowych mniej złożonych jednostek.
Rok 2024 to początek nowego 3-letniego okresu rozliczeniowego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (ODZ) biegłych rewidentów i zarazem początek obowiązywania nowych zasad rozliczania ODZ, wprowadzonych uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
W ostatnim miesiącu 2023 roku członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów reprezentowali samorząd podczas różnorodnych wydarzeń – konferencji czy okolicznościowych spotkań.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła 4 stycznia 2024 r. uchwałę wprowadzającą nowy formularz R4, służący do zawiadamiania o podjęciu i formie wykonywania zawodu lub zaprzestaniu wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta oraz o powiązaniu biegłego rewidenta z firmą audytorską.
Zgłoszenia zainteresowania udziałem w testach należy przekazać do Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) do 31 stycznia 2024 r.
Polska Izba Biegłych Rewidentów prowadzi nabór na stanowisko eksperta ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów. Osoba na tym stanowisku będzie zatrudniona w Biurze PIBR w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i do nadsyłania CV drogą elektroniczną.
Udostępniamy zaktualizowaną przykładową dokumentację opisującą system wewnętrznej kontroli jakości w mniej złożonej firmie audytorskiej.
Uchwała KRBR w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów weszła w życie
Przypominamy, że rok 2023 jest ostatnim rokiem z 3-letniego okresu rozliczeniowego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (2021-2023).
Z głębokim żalem i wielkim smutkiem informujemy, że 13 grudnia 2023 r. odszedł Adam Kęsik, wybitny i ceniony członek samorządu biegłych rewidentów, angażujący się w sprawy związane z naszą profesją zarówno na szczeblu regionalnym, jak i centralnym. W latach 2007 - 2011 pełnił funkcję Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, od 2015 do 2023 r. był także członkiem Krajowej Rady. Jako inicjator Krajowej Komisji Nadzoru i jej pierwszy Przewodniczący opracował podstawy prowadzenia nadzoru samorządowego nad pracą biegłych rewidentów i firm audytorskich. Był również zaangażowanym członkiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
40 osób złożyło uroczyste ślubowanie i dołączyło do profesji biegłego rewidenta.
W związku z prowadzonymi pracami nad opracowaniem wytycznych organizacyjno-metodycznych obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na rok 2025 zwracamy się z prośbą o nadesłanie propozycji nowych tematów szkoleń lub wskazanie tych dotychczasowych (z wytycznych ODZ na 2024 r.), które rekomendują Państwo do utrzymania w wytycznych na 2025 r.
Członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów reprezentowali samorząd podczas konferencji i spotkań
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi nowe konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów.
Plany dotyczące atestacji sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju przez biegłych rewidentów.
Informujemy o przetłumaczonych nowych publikacjach IFAC i IAASB wspierających zrozumienie i wdrożenie standardów zawodowych i kontroli jakości.
Polskie Stowarzyszenie ESG organizuje po raz drugi Forum Innowatorów ESG. W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 6 - 7 grudnia stacjonarnie w Warszawie. Będzie ją można oglądać także online. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest patronem honorowym wydarzenia.
Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) zachęcamy do obejrzenia nagrania webinarium, które zorganizowało Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 27 listopada 2023 r.
Państwowa Komisja Wyborcza szuka wykonawców usług związanych ze sprawozdaniami finansowymi komitetów wyborczych.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów uchwaliła wysokość składki członkowskiej biegłych rewidentów w 2024 r.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczynają ogólnopolski cykl bezpłatnych spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF
Minister Finansów obwieścił wysokość stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru oraz wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku o wpis na listę firm audytorskich.
IAASB opublikował zmiany do MSB 700 (Z) oraz MSB 260 (Z) związane ze zmianami Kodeksu etyki.
Z głębokim żalem informujemy, że 15 listopada 2023 r. zmarła Elżbieta Mirosława Smogur, biegła rewident, zaangażowana w działalność samorządu jako delegat na Krajowe Zjazdy Biegłych Rewidentów oraz kontroler Krajowej Komisji Nadzoru w latach 2009-2019.
Komitet Standardów Rachunkowości zaprasza do udziału w konsultacjach.
Kończy się pierwszy rok obowiązywania nowych standardów z pakietu zarządzania jakością.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie okresu rozliczeniowego i minimalnej liczby godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów.
Podczas XXIV edycji Dorocznej Konferencji Audytingu eksperci zaproszeni przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów dzielili się swoją wiedzą i opiniami na temat raportowania zrównoważonego, standardów zarządzania jakością, zmian w Kodeksie Etyki oraz kwestii związanych z samorządem zawodowym.
Przypominamy, że biegli rewidenci oraz firmy audytorskie mają obowiązek sporządzania listy osób mających dostęp do informacji poufnych (tzw. listy insiderów), wtedy kiedy działają na rzecz emitentów i mają dostęp do informacji poufnych w rozumieniu rozporządzenia MAR.
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował stanowisko w sprawie Europejskich Wspólnych Priorytetów Nadzorczych dla raportów rocznych za 2023 rok (EWPN)
Przedstawiamy wsparcie dla biegłych rewidentów w usłudze atestacyjnej, o której mowa w nowej edycji rządowego programu pn. „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”.
16 listopada br. odbędzie się Ogólnopolska Konferencji Naukowo - Zawodowa w Poznaniu na temat "Przychody ze sprzedaży – wyzwania i zagrożenia dla rachunkowości i audytu".
Weszła w życie uchwała w sprawie ustanowienia Krajowego Standardu Badania 600 (Zmienionego) – „Szczególne rozważania – Badania sprawozdań finansowych grupy (w tym praca audytorów części składowych grupy)”.
29 września 2023 r. weszła w życie zmiana ustawy o biegłych rewidentach
Najwyższa Izba Kontroli prowadzi nabór na stanowiska kontrolerskie w Departamencie Strategii, w którym poszukuje kandydatów posiadających uprawnienia biegłego rewidenta.
Przedstawiamy kolejną interpretację MF dotyczącą limitu wynagrodzenia za usługi niebędące badaniem sprawozdań finansowych świadczone dla jednostek zainteresowania publicznego.
Komisja Europejska proponuje pakiet działań zmniejszających przedsiębiorcom obciążenia sprawozdawczością finansową i sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.
Komisja Egzaminacyjna oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu podpisały umowę o współpracy przy prowadzeniu studiów. Na mocy umowy KE zaliczy kandydatowi na biegłego rewidenta wszystkie egzaminy z wiedzy, o ile kandydat ukończył na UE we Wrocławiu studia drugiego stopnia na kierunku Rachunkowość i podatki specjalność biegły rewident.
Zapraszamy na webinarium UKNF pt. „Zgodność sprawozdań finansowych emitentów ze standardami rachunkowości (w szczególności MSSF) oraz wymogami ESEF (Jednolity Europejski Format Raportowania)”.
Instytut Rachunkowości i Podatków ogłosił wyniki konkursu „The Best Annual Report 2022”. Polska Izba Biegłych Rewidentów podobnie jak w poprzednich latach była patronem honorowym tego przedsięwzięcia, którego celem jest promowanie raportów rocznych o największej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów.
Zakończyła się XXIV Doroczna Konferencja Audytingu przebiegająca pod hasłem „Biegły rewident. Jakość. Zaufanie: zielony audyt, standardy zarządzania jakością, etyka i niezależność”
Drugi dzień DKA poświęcony jest tematyce „Standardy zarządzania jakością. Etyka i niezależność”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z paneli odbywających się 17 października 2023 r.
Trwa Doroczna Konferencja Audytingu, organizowana przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów już po raz XXIV. Po otwarciu konferencji i wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się część panelowa. Pierwszy dzień w całości jest poświęcony tematyce ESG i raportowaniu zrównoważonemu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Pod hasłem „Biegły rewident. Jakość. Zaufanie: zielony audyt, standardy zarządzania jakością, etyka i niezależność” upłynie Doroczna Konferencja Audytingu, która odbywa się w dniach 16-17 października w formule hybrydowej.
Na przełomie września i października przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięli udział w serii wydarzeń promujących profesję biegłego rewidenta oraz działalność samorządu.
20 osób złożyło uroczyste ślubowanie, wieńczące ścieżkę przygotowującą do zostania biegłym rewidentem.
Identyfikacja i oszacowanie ryzyk istotnego zniekształcenia w kontekście zastosowania zmienionego Krajowego Standardu Badania 315 będzie jednym z tematów panelu dyskusyjnego „Aspekty praktycznego wykorzystania Standardu KSB 315 (Z) i ich wpływ na KSB 240”
MF we współpracy z PANA, PIBR oraz Komisją Egzaminacyjną opracowało ankiety związane z zawodem biegłego rewidenta.
Wpływ Dyrektywy CSRD na biegłych rewidentów będzie tematem dyskusji prowadzonej przez ekspertów podczas panelu, który odbędzie się podczas XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.
Ostatnie zmiany w Kodeksie Etyki, korekty PANA do Kodeksu, stanowisko PIBR, rola ustawy w świetle Kodeksu Etyki, systemowe problemy etyczne – będą tematem panelu dyskusyjnego „Zmiany w Kodeksie Etyki”, który odbędzie się podczas XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.
Udostępniamy przetłumaczone na j. polski materiały IAASB towarzyszące projektowi ISSA 5000.
W ramach VII edycji kampanii World Investor Week - Światowy Tydzień Inwestora(WIW) - Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przeprowadzi cykl webinariów CEDUR pomiędzy 2 a 6 października 2023 r. Program obejmuje webinary dla uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli, jak również webinar dla początkujących inwestorów.
W sobotę 16 września odbył się w Warszawie II Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania, na którym była obecna Polska Izba Biegłych Rewidentów wraz z 10 samorządami. Pogoda i słońce dopisały, była wspaniała zabawa i setki osób. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przybyli na piknik, aby spotkać się z #Zaufanymi, a szczególnie tym, którzy odwiedzili stoisko PIBR. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z pikniku.
IAASB prowadzi konsultacje projektu nowego Międzynarodowego Standardu Atestacji Zrównoważonego Rozwoju 5000.
Do Naczelnego Sądu Administracyjnego została złożona skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego ustanowienia pakietu nowych standardów zarządzania jakością.
AICPA & CIMA zapraszają na CFO Strategy & Innovation Summit 2023 - kongres dla dyrektorów finansowych oraz liderów biznesu.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi ponowne konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi ponowne konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie ustanowienia Krajowego Standardu Badania 600 (Zmienionego).
O tajemnicy zawodowej jako jednej z podstawowych wartości i fundamentalnym obowiązku osób wykonujących zawody zaufania publicznego rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się podczas konferencji Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza na II Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania, który odbędzie się w sobotę 16 września przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.
To ostatni moment, aby skorzystać z 15% rabatu na udział w formule stacjonarnej w XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.
Informujemy o zmianie zasad procedowania dotyczących konsultacji publicznych projektów uchwał zawierających przepisy regulacyjne.
Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego, do którego należy Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, zaprasza na konferencję „Silne zawody zaufania publicznego - dlaczego potrzebuje ich demokracja?". To jedno z wydarzeń odbywających się w Polsce w ramach Tygodnia Zawodów Zaufania Publicznego.
Jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości odbędzie się 27-29 września 2023 r. pod hasłem „Kolonizacja rachunkowości: obszary-narzędzia-perspektywy”
Instytut Księgowych i Biegłych Rewidentów Indii (ICAI) organizuje „Globalny Kongres Zawodowych Księgowych” w dniach 24-26 listopada 2023 r. w Gandhinagar, w Indiach. Temat wydarzenia brzmi: „Łączenie świata, tworzenie wartości”.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkanie dydaktyczne z autorami materiału szkoleniowego.
Pod hasłem „Zawody zaufania publicznego: etyka, autonomia i społeczna odpowiedzialność” odbędzie się konferencja Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, Polska Izba Biegłych Rewidentów ponownie zaprasza do bezpośredniego udziału w konferencji.
Regionalne Oddziały Polskiej Izby Biegłych Rewidentów zapraszają wszystkie osoby będące w trakcie przygotowywania się do egzaminów na biegłego rewidenta do bezpośredniego kontaktu i korzystania z oferty szkoleniowej lub innych wydarzeń organizowanych przez oddziały.
Udostępniamy krótki film zatytułowany: „Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – brama do zielonego zysku”, przygotowany przez Europejską Federację Księgowych i Audytorów dla MŚP (European Federation of Accountants and Auditors for Small and Medium-sized enterprises – EFAA for SMEs) oraz Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (European Union Intellectual Property Office – EUIPO).
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem poszanowania dla ustawowych gwarancji ochrony tajemnicy zawodowej osób wykonujących zawody zaufania publicznego.
Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju.
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych krytykuje projekt ustawy o e-administracji, wskazując, że wprowadzenie zawartych w nim przepisów oznaczać będzie nadmiarową ingerencją w swobodę gospodarczą
AICPA & CIMA opublikowały nowy interaktywny raport “Accounting for Climate Resilience”, który ma za zadanie pomóc specjalistom ds. finansów zdobyć wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju.
23 osoby, które zdały 10 pisemnych egzaminów tematycznych i egzamin dyplomowy, a także odbyły praktykę i aplikację, złożyły w lipcu uroczyste ślubowanie biegłego rewidenta.
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego opublikowało stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Ministra Cyfryzacji pismo z prośbą o usunięcie z projektu o e-administracji przepisów odnoszących się do biegłych rewidentów.
Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił do publicznej dyskusji projekt Stanowiska w sprawie ustalania wartości godziwej dla potrzeb rozliczania połączeń jednostek metodą nabycia.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował do Kancelarii Sejmu pismo, w którym zwraca uwagę na negatywne konsekwencje niektórych zapisów projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Rzecznik MŚP, powołując się na wątpliwości merytoryczne oraz legislacyjne dotyczące części przepisów zawartych w projekcie, zaapelował o ich odrzucenie w ramach dalszych prac.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych opublikowała stanowisko w sprawie zmian proponowanych przez rząd w ustawie o e-administracji.
Naczelna Rada Adwokacka krytycznie wypowiedziała się na temat zmian proponowanych przez rząd w ustawie o e-administracji. Adwokaci wskazują na liczne ryzyka związane z ewentualnym wdrożeniem przepisów.
Weszła w życie uchwała dotycząca tzw. zamian dostosowawczych, czyli zmiany brzmienia krajowych standardów wykonywania zawodu związanej z pakietem standardów zarządzania jakością.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów krytycznie ocenia propozycje zmian do ustawy o biegłych rewidentach wniesione w ramach rządowego projektu ustawy o e-administracji. Skutkowałyby one utworzeniem centralnego rejestru akt usług atestacyjnych i pokrewnych. Byłby to de facto scentralizowany rejestr najbardziej poufnych danych organizacji i przedsiębiorstw, w tym podmiotów o systemowym znaczeniu dla gospodarki. Bez względu na to, kto byłby odpowiedzialny za jego utworzenie i prowadzenie – Polska Agencja Nadzoru Audytowego czy Polska Izba Biegłych Rewidentów, jak ostatnio zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji - tworzenie takiego rejestru stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu w Polsce.
Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu o wycofanie się z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, które zobowiązałyby firmy audytorskie do przekazywania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wszystkich akt usług atestacyjnych i pokrewnych.
Informujemy o projekcie ważnych zmian jakie zostały zaproponowane do ustawy o biegłych rewidentach w ramach rządowego projektu ustawy dotyczącego e-administracji.
W Unii Europejskiej i na świecie trwają intensywne prace związane ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz atestacją tych informacji.
IAASB prowadzi konsultacje projektu zmienionego brzmienia MSB 570 dotyczącego kontynuacji działalności.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wystąpił podczas XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę KRBR w sprawie ustanowienia krajowych standardów kontroli jakości oraz ustanowienia Krajowego Standardu Badania 220 (Zmienionego).
Polska Izba Biegłych Rewidentów podpisała porozumienie z Belgijskim Instytutem Biegłych Rewidentów (IBR/IRE) oraz belgijską fundacją Centrum Informacyjne Audytu Przedsiębiorstw (ICCI).
Delegaci wybrali nowe władze samorządu na kadencję 2023-2027 i przyjęli nowy program działania Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Raport „LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2023. Kondycja branży księgowo-podatkowej” jest już dostępny. Polska Izba Biegłych Rewidentów była jednym z partnerów badania.
Delegaci biorący udział w X Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów wybrali Kamila Jesionowskiego na nowego Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Z relacją można się zapoznać:
- na stronie internetowej PIBR – kliknij w link pibr.org.pl
- w mediach społecznościowych na profilach PIBR – kliknij w ikonkę
Zapraszamy do zapoznania się z listem Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Barbary Misterskiej-Dragan.
Przedstawiamy odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytania dotyczące organu/osób z oddziału przedsiębiorcy zagranicznego właściwych do wyboru firmy audytorskiej do badania, zawarcia umowy o badanie oraz do podpisania sprawozdania finansowego.
W dniach 12-14 czerwca 2023 r. odbędzie się X Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów, podczas którego delegaci wyłonią władze Polskiej Izby Biegłych Rewidentów na kolejną kadencję oraz zadecydują o kierunkach rozwoju samorządu.
Instytut Rachunkowości i Podatków zaprasza spółki z Rynku Regulowanego i NewConnect do udziału w konkursie „The Best Annual Report”. Polska Izba Biegłych Rewidentów po raz kolejny objęła patronatem honorowym to wydarzenie, którego partnerem strategicznym jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Polska Izba Biegłych Rewidentów i Izba Biegłych Rewidentów Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy i wzajemnej pomocy w zakresie rewizji finansowej i dziedzinach pokrewnych.
W sobotę 3 czerwca w godzinach 11:00-22:00 na Bulwarach Wiślanych odbędzie się „Piknik Zaufanych nad Wisłą”. Organizatorem wydarzenia jest Mazowieckie Forum Zawodów Zaufania Publicznego, którego członkiem jest od wielu lat Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie. Zapraszamy serdecznie do udziału w pikniku, podczas którego wiele atrakcji znajdą dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci.
Kolejne spotkanie w ramach Samorządowego Forum Regionów PIBR, które odbyło się z udziałem przedstawicieli KRBR i nowych władz Regionalnych Oddziałów PIBR, służyło omówieniu zmian w Statucie PIBR i ich wpływu na pracę oddziałów. Ważną częścią spotkania była dyskusja, podczas której przedstawiciele regionalnych rad dzielili się doświadczeniami, opiniami i pomysłami związanymi z funkcjonowaniem regionalnych oddziałów.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz Uniwersytet Zielonogórski podpisały porozumienie o współpracy obejmującej m.in. działania w obszarze dydaktyki i nauki, którego jednym z celów jest promocja zawodu biegłego rewidenta wśród studentów uczelni oraz uczniów szkół średnich planujących studia w Zielonej Górze.
1 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Kompas ESG - unikalne spotkanie polskich i międzynarodowych liderów zmian w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz platforma wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie wdrażania strategii ESG. Partnerem honorowym konferencji jest Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska (The Institute of Internal Auditors) będzie "Czy leci z nami audytor? Perspektywy rozwoju audytu - audyt w 2030 roku".
Polska Izba Biegłych Rewidentów – w odpowiedzi na prośbę Sądu Okręgowego w Warszawie - przekazuje informację o możliwości podjęcia współpracy eksperckiej w charakterze biegłych sądowych. Zachęcamy biegłych rewidentów do rozważenia tej propozycji.
Zapraszamy do udziału w 8. Forum Rachunkowości w SGH, które odbędzie się 18 maja 2023 r. pod hasłem „Taksonomia… i co dalej?”. Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie ustanowienia Krajowego Standardu Badania 600 (Zmienionego).
Krajowy System e-Faktur przyjęty przez Radę Ministrów ma na celu przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego.
Udostępniamy przetłumaczone na j. polski opracowania IESBA służące wsparciu w zrozumieniu i stosowaniu zmian do Kodeksu etyki IESBA.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina o spoczywającym na biegłych rewidentach obowiązku zawiadamiania odpowiednich służb o podejrzeniach łapownictwa lub przekupstwa dotyczących funkcjonariuszy publicznych z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego
Zapraszamy biegłych sądowych na bezpłatny odczyt na temat "Tryb postępowania biegłego sądowego w przypadku postanowienia Sądu obniżającego wynagrodzenie za sporządzenie opinii". Spotkanie organizuje Klub Członkowski Biegłych Sądowych wraz z Oddziałem Okręgowym w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Kolejny etap przygotowań do X Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów (X KZBR) za nami. Odbyły się już wszystkie walne zgromadzenia regionalnych oddziałów samorządu. W drodze głosowania wybrano łącznie 203 delegatów na Zjazd, a także regionalne rady i komisje rewizyjne.
18 kwietnia 2023 roku w Biurze Polskiej Izby Biegłych Rewidentów odbyła się uroczystość ślubowania nowych biegłych rewidentów.
Ruszyła kolejna edycja badania kondycji branży księgowo-podatkowej, organizowanego przez Wolters Kluwer Polska.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi konsultacje publiczne projektu uchwały w sprawie zmian w krajowych standardach wykonywania zawodu oraz innych dokumentów związanych z wprowadzeniem KSKJ 1, KSKJ 2 oraz KSB 220 (Z).
Przedstawiamy nowe opracowanie PIBR – „Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez biegłych rewidentów w zakresie znakowania zbiorowego skonsolidowanych sprawozdań finansowych emitentów za 2022 rok”.
Raportowanie informacji ESG i ich atestacja stają się coraz istotniejsze dla firm – dowodzi globalne badanie przeprowadzone przez IFAC oraz AICPA & CIMA
Przedstawiamy informację o nowym, ustawowym obowiązku Krajowej Rady Biegłych Rewidentów przeprowadzania konsultacji publicznych projektów aktów normatywnych (uchwał).
Jest już dostępny najnowszy Alert specjalny dotyczący badania sprawozdania finansowego za 2022 rok.
W marcu w kolejnych regionalnych oddziałach PIBR odbyły się Walne Zgromadzenia, mające na celu wyłonienie delegatów na zaplanowany na czerwiec X Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów oraz wybór władz poszczególnych oddziałów.
Przedstawiamy przykładowy raport biegłego rewidenta z wykonania usługi atestacyjnej związanej z rządowym programem pomocy dla sektorów energochłonnych.
IAASB prowadzi konsultacje projektu dodatkowej części nowego standardu do badania mniej złożonych jednostek.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował raport pt. „Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzony w 2022 r.”.
Przedstawiamy wskazówki dla biegłych rewidentów dotyczące wykonania usługi atestacyjnej związanej z rządowym programem pomocy dla sektorów energochłonnych.
Zachęcamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 15 - „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”.
IAASB zachęca do zgłaszania uwag do projektu zmienionego brzmienia MSB 500 dotyczącego dowodów badania.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach projektu nowego Stanowiska KSR w sprawie wykazywania działalności przewidzianej do zaprzestania lub zaprzestanej oraz ujawniania informacji na ten temat.
MF wyjaśniło, że wobec pojawiających się rozbieżności, rozważy czy nie należałoby doprecyzować przepisów regulujących podwykonawstwo.
Przedstawiciele PIBR, MRiT oraz NFOŚiGW rozmawiali o usłudze atestacyjnej biegłego rewidenta związanej z rządowym programem pomocy dla sektorów energochłonnych.
Przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów po raz kolejny spotkali się z grupą senatorów, aby porozmawiać o senatorskim projekcie nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Instytut Finansów SGH we współpracy z Mazowieckim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych zapraszają na III Konferencję Podatkową pod hasłem "System podatkowy a rozwój przedsiębiorczości".
8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto obchodzone corocznie od 1910 roku. Obecnie udział kobiet w przestrzeni publicznej jest oczywisty, liczba pań w polityce, biznesie rośnie. Nie inaczej jest z zawodami zaufania publicznego, w których reprezentacja kobiet jest znacząca i nieoceniona.
Udostępniamy przetłumaczone na j. polski nowe opracowania IAASB służące wsparciu w zrozumieniu i stosowaniu standardów.
W regionalnych oddziałach PIBR rozpoczęły się Walne Zgromadzenia, których celem jest między innymi wyłonienie delegatów na zaplanowany na czerwiec X Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów oraz wybór władz poszczególnych oddziałów.
Udostępniamy przykłady sprawozdań z badania sprawozdań finansowych za 2022 rok oraz przykładowe oświadczenie kierownika jednostki.
Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na zmiany przepisów prawa mające związek z badaniem sprawozdań finansowych.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że uchwała Rady Ministrów możne być uznana jako przepis prawa, o którym jest mowa w definicji czynności rewizji finansowej.
Rok po rozpoczęciu rosyjskiego ataku Ukraina nadal potrzebuje naszego wsparcia. Wraz z innymi samorządami zawodów zaufania publicznego zachęcamy biegłych rewidentów do pomocy w odbudowie zniszczonego szpitala w Izium.
Fundacja Seniora przy Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów wznowiła działalność. Zachęcamy biegłych rewidentów i firmy audytorskie do dobrowolnych wpłat na konto fundacji i tym samym wsparcia koleżanek i kolegów w potrzebie - zarówno seniorów, jak i biegłych rewidentów.
Polska Izba Biegłych Rewidentów przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. zmienił się termin opłacania składki członkowskiej, co oznacza, że biegli rewidenci są zobowiązani do wpłacania składki co miesiąc, a nie co kwartał jak w poprzednich latach. Indywidualne rachunki bankowe nie uległy zmianie.
Szkolenia w czasie i tempie dostosowanym do potrzeb uczestnika.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego podała do wiadomości wysokość opłaty minimalnej wnoszonej przez firmy audytorskie w 2023 roku.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że sprawozdania finansowe za rok 2022 należy sporządzić do 31 marca 2023 r. Natomiast najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. trzeba dokonać ich zatwierdzenia.
Miniony rok wiązał się z licznymi zadaniami dla samorządu biegłych rewidentów. Wśród najważniejszych można wymienić reakcję na wybuch wojny w Ukrainie; działania związane z Rokiem Biegłego Rewidenta, czyli obchodami 30-lecia profesji i samorządu; przygotowania do wprowadzenia nowych standardów kontroli jakości czy prace związane z organizacją Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów i XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Komitet Standardów Rachunkowości wydał rekomendacje pt. „Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 r. w warunkach niepewności otoczenia gospodarczego”.
Udostępniamy tłumaczenie Alertu IESBA zatytułowanego: „Konflikt na Ukrainie: Kluczowe rozważania dotyczące etyki i niezależności”.
Przedstawiamy opinię prawną w przedmiocie możliwości pełnienia przez podwykonawcę funkcji kluczowego biegłego rewidenta oraz podpisania sprawozdania z badania.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje 31 stycznia 2023 r. spotkanie na temat aktualizacji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, stanowiących międzynarodowy standard odpowiedzialnego biznesu. Zapraszamy do udziału osobistego lub dołączenia online.
Już ponad 6000 osób obserwuje profil Polskiej Izby Biegłych Rewidentów prowadzony w serwisie LinkedIn
Przedstawiamy zaktualizowaną wersję przykładowego opis systemu wewnętrznej kontroli jakości w małej firmie audytorskiej oraz zapraszamy na szkolenie.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zachęca do włączenia się do akcji charytatywnej „Razem odbudujmy szpital w Izium - Samorządy Zawodów Zaufania Publicznego dla Ukrainy”.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego organizuje kolejne spotkania informacyjne online. Jedno z nich dotyczyć będzie nowych standardów kontroli jakości, a podczas drugiego zostaną omówione efekty kontroli dotyczące zagadnień z obszaru badania szacunków wartości godziwej. Zachęcamy biegłych rewidentów do zapoznania się ze szczegółami.
Od 1 stycznia 2023 r. zmienił się termin opłacania składek z trybu kwartalnego na miesięczny. Zgodnie z Zasadami ustalania składek członkowskich biegłych rewidentów, przyjętymi uchwałą Nr 4/2022 NKZBR z dnia 6 września 2022 r., składki powinny być opłacone nie później niż do końca każdego miesiąca danego roku kalendarzowego.
Biegli rewidenci, wpisani w rejestrze jako niewykonujący zawodu, w przypadku rozpoczęcia jego wykonywania, mają obowiązek zgłoszenia tej zmiany Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Władze IFAC podjęły w listopadzie ub. r. decyzje w sprawie kluczowych stanowisk w organizacji, przyjęcia nowych członków oraz planu strategicznego IFAC na 2023 r.
20 grudnia 2022 r. odbył się pierwszy Okrągły Stół Kompasu ESG z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego w Brukseli. Uczestnicy spotkania zastanawiali się jak sprawić, aby dyrektywa CSRD działała. Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Barbara Misterska-Dragan zarysowała wyzwania zidentyfikowane przez polskich audytorów w związku z wprowadzeniem sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać nowy standard zarządzania jakością.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakresu i terminu stosowania nowych standardów kontroli jakości oraz kontroli tematycznych i planowanych.
Przedstawiamy nowe opracowanie PIBR - przykładowy opis systemu wewnętrznej kontroli jakości w małej firmie audytorskiej uwzględniający wymogi nowego standardu zarządzania jakością.
„Zaufanie kapitałem życia gospodarczego. Trzydzieści lat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów” to wyjątkowe wydawnictwo przygotowane z okazji 30. rocznicy powstania samorządu biegłych rewidentów.
W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano treść dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD).
W związku prowadzonymi pracami nad opracowaniem wytycznych organizacyjno-metodycznych na rok 2024 zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o nadesłanie propozycji nowych tematów szkoleń lub wskazanie tych dotychczasowych (z wytycznych ODZ na 2023 r.), które rekomendują Państwo do utrzymania w wytycznych na 2024 r.
Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu dr Andrè Helina, założyciela i prezesa BDO, znanego eksperta w dziedzinie rachunkowości i finansów.
Samorządy zawodów zaufania publicznego podzielają negatywne stanowisko Polskiej Izby Biegłych Rewidentów odnośnie projektowanych zmian w ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, które poza raz kolejny zaostrzą system karania biegłych rewidentów i firm audytorskich.
Do zawodu biegłego rewidenta dołączyły 33 nowe osoby, które złożyły uroczyste ślubowanie.
Centrum Edukacji Polskiej Izby Biegłych Rewidentów rozpoczyna cykl bezpłatnych szkoleń poświęconych tematyce wdrożenia KSKJ 1 w brzmieniu MSZJ (PL) 1 w małych firmach audytorskich.
Zorganizowane 12 grudnia spotkanie konsultacyjne poświęcone zgromadzeniu i omówieniu opinii eksperckich, dotyczących projektowanej kwalifikacji rynkowej, zakończyło się zgłoszeniem wielu merytorycznych postulatów do projektowanych założeń.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz Związek Banków Polskich podpisały aneks do porozumienia w sprawie dobrych praktyk dotyczących potwierdzeń bankowych oraz list do biegłych rewidentów i banków.
Uczestnicy kolejnej debaty odbywającej się w ramach Okrągłego Stołu Kompasu ESG zastanawiali się nad kwestią tego, kto i jak powinien przygotowywać raporty ESG.
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała swój plan działań na 2023 rok w zakresie nadzoru publicznego wynikającego z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
Nowe standardy zarządzania jakością IAASB były w centrum dyskusji i warsztatów, które odbyły się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
PANA w 2022 r. opublikowała kilka opracowań zwierających podsumowanie przeprowadzonych kontroli.
Zapis video webinaru promującego opracowanie PIBR wspierające wdrożenie MSZJ (PL) 1 - system zarządzania jakością jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego po raz kolejny zorganizowała dla biegłych rewidentów i firm audytorskich spotkanie poświęcone tematyce Standardów Zarządzania Jakością.
Minister Finansów obwieścił wysokość stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru oraz wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku o wpis na listę firm audytorskich.
Udostępniamy polską wersję językową pierwszej z trzyczęściowej serii publikacji IFAC, zatytułowanej: Seria „Zarządzanie jakością: wdrożenie w małej firmie” – Część pierwsza: Czas się przygotować na nowe standardy zarządzania jakością.
Krajowa Rada Komornicza uruchomiła zbiórkę charytatywną, której celem jest zgromadzenie funduszy dla rodziny zamordowanej komornik sądowej.
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego przyjęło wspólne stanowisko w kwestii przemocy skierowanej wobec przedstawicieli zawodów zaufania publicznego.
Biegli rewidenci solidaryzują się z komornikami sądowymi, którzy sprzeciwiają się przemocy skierowanej wobec przedstawicieli tego zawodu.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza na webinarium pt. „Sprawozdawczość finansowa emitentów – zgodność z obowiązującymi regulacjami (financial framework), w szczególności MSR/MSSF oraz ESEF (Jednolity Europejski Format Raportowania)”.
15 listopada 2022 r. Rada Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego podjęła uchwałę wprowadzającą pakiet standardów zarządzania jakością do systemu obowiązujących w Polsce regulacji.
Rada Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego zatwierdziła Statut Polskiej Izby Biegłych Rewidentów przyjęty podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym opracowaniem PIBR wspierającym wdrożenie standardu zarządzania jakością oraz zapraszamy na webinar promujący to opracowanie.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z gali jubileuszowej zorganizowanej z okazji 30-lecia samorządu biegłych rewidentów.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego organizuje konferencję „Ład korporacyjny 2022: system zasad w erze niepewności”.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów weźmie udział w kolejnym webinarium z cyklu „Klimat dla pracowników”
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zaplanowała kolejne spotkanie poświęcone tematyce nowych Międzynarodowych Standardów Zarządzania Jakością.
IFAC opublikował pierwszą część z nowej serii poświęconej wdrożeniu nowych standardów zarządzania jakością w małej firmie audytorskiej.
Uroczysta gala, która odbyła się 26 października br. w Warszawie, była kulminacyjnym momentem obchodzonego przez cały rok jubileuszu 30-lecia działalności samorządu biegłych rewidentów.
Instytut Finansów, we współpracy z Ministerstwem Finansów zaprasza na szkolenie dotyczące Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 15 - „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”.
Rola samorządu zawodowego w kwestii wdrożenia standardów zarządzania jakością będzie tematem panelu samorządowego, który zakończy XXIII edycję Dorocznej Konferencji Audytingu.
Badanie sprawozdania finansowego w środowisku IT to kluczowe zagadnienie warszatu „IT w procesie badania w kontekście MSB 315 (z)”, który odbędzie się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu
Zapraszamy na warsztat „ESRS – Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju i dyrektywa CSRD”, który odbędzie się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Zarządzanie jakością w firmie audytorskiej będzie tematem panelu wprowadzającego w trakcie XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz firm audytorskich spotkali się z reprezentantem Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB).
Już za kilka dni pod hasłem „Nowe standardy zarządzania jakością IAASB – praktyczne aspekty wdrożenia oraz inne zagadnienia jakości w firmie audytorskiej” rozpocznie się XXIII DKA. To już ostatni moment na rejestrację na to najważniejsze wydarzenie polskiego audytu!
Przedstawiamy najnowsze informacje związane z kolejnymi etapami procesu ustanowienia nowych regulacji w postaci pakietu standardów zarządzania jakością.
Mamy zaszczyt poinformować, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości organizowaną przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów Galę Jubileuszową z okazji 30-lecia samorządu biegłych rewidentów.
Zapraszamy na warsztat „Reakcja na zidentyfikowane ryzyko: zaprojektowanie, wdrażanie, monitoring systemu zarządzania jakością. Nowe standardy zarządzania jakością IAASB praktyczne aspekty wdrożenia”, który odbędzie się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zorganizowała spotkanie wstępne poświęcone tematyce Międzynarodowych / Krajowych Standardów Zarządzania Jakością.
26 października odbędzie się ceremonia wręczenia Medali za Długoletnią Służbę nadanych biegłym rewidentom przez Prezydenta RP. Po tej uroczystości rozpocznie się gala jubileuszowa zorganizowana z okazji 30-lecia Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Oba wydarzenia będą transmitowane na stronie jubileuszowej https://30lat.pibr.org.pl/pl/transmisja-z-gali-30lat.
24 października rozpocznie się Tydzień Odpowiedzialnego Biznesu 2022 - cykl konferencji online, podczas których praktycy podzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami w obszarze zarządzania ESG. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest Partnerem tego wydarzenia.
Już po raz siedemnasty Instytut Rachunkowości i Podatków ogłosił wyniki konkursu „The Best Annual Report” wyróżniającego raporty roczne emitentów pod kątem wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów.
Mamy zaszczyt poinformować, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 57 biegłym rewidentom nadane zostały Medale za Długoletnią Służbę. Ceremonia wręczenia odznaczeń odbędzie się w dniu 26 października w Hotelu Bellotto w Warszawie o godzinie 14.30 i będzie transmitowana online - na stronie jubileuszowej 30 lecie PIBR.
Przedstawiamy treść skargi do sądu administracyjnego na zastrzeżenia Rady Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wniesionej przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów
Ryzyka związane z celowym zniekształceniem w sprawozdaniu finansowym będą tematem warsztatu „Oszustwo przy sporządzaniu sprawozdań finansowych – ryzyko dla biegłego rewidenta”., który odbędzie się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Udostępniamy wersję roboczą tłumaczenia na język polski zmian do Kodeksu IESBA dotyczących świadczenia usług nieatestacyjnych.
26 października odbędzie się Gala Jubileuszowa organizowana przez PIBR z okazji 30-lecia samorządu biegłych rewidentów. Uroczystość odbędzie się w Warszawie w Hotelu Bellotto, a dodatkowo będzie transmitowana online. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.
Trwają zapisy do udziału w XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu „Nowe standardy zarządzania jakością IAASB – praktyczne aspekty wdrożenia oraz inne zagadnienia jakości w firmie audytorskiej”.
W związku ze zbliżającym się końcem roku przypominamy o spoczywającym na każdym biegłym rewidencie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Podczas spotkań zorganizowanych w ramach cyklu „Klimat dla pracowników” taksonomia ESG zostanie pokazana w trzech odsłonach obejmujących kwestie środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny.
Tematyka związana ze standardami zarządzania jakością w firmie audytorskiej będzie przedmiotem dyskusji oraz warsztatów odbywających się podczas XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Przed weekendem wspominamy miło spędzony poprzedni. Polska Izba Biegłych Rewidentów uczestniczyła w sobotę 24 września w Pikniku Rodzinnym Zawodów Zaufania 2022, zorganizowanym wspólnie z 13 samorządami zawodów zaufania publicznego. Tym, którzy nas odwiedzili, serdecznie dziękujemy. Wszystkich gorąco zapraszamy już teraz do odwiedzenia nas za rok, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego sympatycznego wydarzenia!
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zaprasza na spotkanie, którego celem jest omówienie ustaleń oraz przedstawienie wniosków wyciągniętych z kontroli, które PANA prowadziła od lipca 2021 do czerwca 2022.
24.09.2022 r. odeszła wielka postać polskiego rynku kapitałowego - Andrzej S. Nartowski, niekwestionowany ekspert w dziedzinie corporate governance
Dzięki współpracy PIBR i ACCA zdobycie wiodącej międzynarodowej kwalifikacji jest dla biegłych rewidentów znacznie bardziej dostępne
Wewnętrzne i zewnętrzne zapewnienie (opinia audytora) dot. raportowania ESG w świetle nowych regulacji, 2 CPE - to temat najbliższego spotkania online w ramach cyklu Audittalks przy kawie.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do rejestracji na XXIII Doroczną Konferencję Audytingu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza na Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania 2022, który odbędzie się w sobotę 24 września w godzinach 11.00-18.00 w Warszawie, na skwerze Tadeusza Kahla, w pobliżu Centrum Nauki Kopernik i pomnika Syrenki. Będzie to wyjątkowa okazja, by połączyć zabawę dla najmłodszych z możliwością poznania zawodów zaufania publicznego, w tym biegłego rewidenta.
Tematem kolejnego spotkania w ramach Samorządowego Forum Regionów PIBR był proces ustanawiania nowych regulacji w zakresie standardów zarządzania jakością oraz prowadzone przez samorząd przygotowania do wdrożenia standardów.
Weszła w życie uchwała w sprawie ustanowienia Krajowego Standardu Badania 315 (Zmienionego w 2022 r.) – „Identyfikacja i oszacowanie ryzyk istotnego zniekształcenia” oraz zmian do krajowych standardów badania.
Przedstawiamy „Wskazówki dotyczące dobrych praktyk szacowania pracochłonności usług badania”.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów we współpracy z Centrum Edukacji PIBR zapraszana na spotkanie Samorządowego Forum Regionów PIBR.
Obrady Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów zakończyły się przyjęciem nowego Statutu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, nowych Podstawowych zasad gospodarki finansowej oraz Zasad ustalania składek członkowskich.
W Warszawie rozpoczął się dwudniowy Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała sprawozdanie, podsumowujące monitorowanie przez PANA rynku usług świadczonych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie oraz działalności komitetów audytu za 2021 rok.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Rachunkowości odbędzie się pod hasłem „Quo vadis rachunkowość? Historia – Teoria – Praktyka – Wyzwania”.
Udostępniamy polską wersję językową publikacji IESBA zatytułowanej: „Pytania i odpowiedzi opracowane przez pracowników IESBA: Zmiany postanowień Kodeksu odnoszących się do wynagrodzeń.”
Zachęcamy do udziału w prowadzonych przez IAASB konsultacjach oraz udostępniamy przetłumaczony na j. polski projekt zmian do dwóch międzynarodowych standardów badania.
We wrześniu i październiku odbędą się dwa spotkania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego z przedstawicielami firm audytorskich organizowane w ramach roboczego dialogu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów została Partnerem 8. edycji Tygodnia Odpowiedzialnego Biznesu – konferencji online poświęconej tematyce związanej z ESG, zrównoważonym rozwojem oraz innowacjami w odpowiedzialnych strategiach firm.
Podczas posiedzenia Rady PANA w dniu 12.08.2022 r. została podjęta decyzja o odmowie zatwierdzenia uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nr 2290/39a/2022 w sprawie ustanowienia krajowych standardów kontroli jakości oraz ustanowienia Krajowego Standardu Badania 220 (Zmienionego)
Zapraszamy biegłych rewidentów i firmy audytorskie do podzielenia się doświadczeniami w stosowaniu przykładowych potwierdzeń bankowych.
Udostępniamy przetłumaczone na j. polski opracowanie IAASB dotyczące MSB 240, czyli obowiązków biegłego rewidenta związanych z oszustwami i zapowiadamy zmianę brzmienia MSB 240.
KRBR podjęła nową uchwałę w sprawie standardów zarządzania jakością uwzględniającą zastrzeżenia Rady PANA. Udostępnione zostały także kolejne materiały wspierające wdrożenie.
Opublikowano Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 "Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów".
Opublikowaliśmy przetłumaczone na język polski trzy kolejne opracowania IFAC z serii „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy, Podstawy”.
Zespół z SGH i Politechniki Koszalińskiej prowadzi badania o wpływie sztucznej inteligencji na model ryzyka audytu. Ważną częścią projektu będą opinie respondentów-biegłych rewidentów.
W roku 2022 społeczność biegłych rewidentów świętuje 30-lecie ukształtowania się swojej profesji i samorządu. W związku z tym realizowane są różne inicjatywy. Informacje o nich oraz relacje z wydarzeń publikowane są na specjalnej stronie internetowej 30 lecie PIBR | PIBR.
Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) wraz z Instytutem Księgowych i Biegłych Rewidentów Indii (ICAI) zapraszają na XXI Światowy Kongres Księgowych, który odbędzie się w dniach 18-21 listopada 2022 r. w Bombaju.
Przypominamy, że Centrum Edukacji PIBR prowadzi zapisy na szkolenia dla wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów.
W e-Urzędzie Skarbowym pojawiły się kolejne funkcjonalności ułatwiające podatnikom korespondencję z organami podatkowymi oraz składanie wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń.
Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za wdrożenie nowych standardów zarządzania jakością.
Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu w dniu 2 lipca 2022 r. Tadeusza Pieniążka.
Rada PANA nie zatwierdziła uchwały KRBR i przedstawiła zastrzeżenia do uchwały dotyczącej pakietu nowych standardów zarządzania jakością.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała komunikat w sprawie ustalania wysokości przychodów z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty z tytułu nadzoru.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała plany kontroli firm audytorskich na 2022/2023.
Udostępniamy polską wersję językową najnowszych objaśnień IFAC do Kodeksu etyki IESBA, dotyczących sztucznej inteligencji.
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, EFRAG, Ministerstwo Finansów oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zapraszają na konferencję poświęconą tematyce Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju.
22 czerwca 2022 r. został opublikowany tekst jednolity ustawy o biegłych rewidentach.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej wspaniałej koleżanki, prezes Regionalnej Rady w Bielsku-Białej – Jolanty Gałuszki.
Już 7 lipca Centrum Edukacji PIBR poprowadzi webinar „Wypalenie zawodowe biegłych rewidentów w Polsce - czym jest, z czego wynika, co powoduje i jak mu zapobiegać?”. Prelekcji coacha specjalizującego się w tej tematyce, połączonej z możliwością zadawania pytań, towarzyszyć będzie premiera książki, która powstała w oparciu o ankiety przeprowadzone wśród biegłych rewidentów w celu zbadania skali, przyczyn i skutków wypalenia zawodowego.
W ramach sankcji będących skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska wprowadziła zakaz świadczenia niektórych rodzajów usług, w tym audytowych i księgowych, dla podmiotów rosyjskich.
Po raz kolejny w tym roku odbyło się ślubowanie nowych biegłych rewidentów. Cieszy niezmiernie fakt, iż powiększa się nasza społeczność, a dodatkowo, że wreszcie wróciliśmy do ślubowania w tradycyjnej formule, którą na ponad dwa lata przerwała pandemia.
Udostępniamy wersję roboczą tłumaczenia na j. polski zmian do Kodeksu IESBA dotyczących wynagrodzeń.
Prosimy o nadsyłanie uwag i komentarzy do nowego standardu badania sprawozdań finansowych sporządzonych w formacie ESEF, a także przykładowych procedur takiego badania oraz podzielenie się informacjami o problemach związanych z badaniem.
30 lat temu w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczął się I Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów.
Na Państwa opinie dotyczące organizacji XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu czekamy jeszcze przez dwa dni - do 15 czerwca.
Rozpoczyna się kolejna edycja konkursu „The Best Annual Report”, którego celem jest ocena raportów rocznych emitentów pod kątem wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów.
Raport z wynikami trzeciej edycji badania „LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2022. Kondycja branży księgowo-podatkowej” jest już dostępny.
Pozdrawiamy serdecznie wszystkich księgowych oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej organizacji XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu. Dzięki Państwa głosom będziemy mogli zorganizować to wydarzenie w optymalnej formule, zgodnie z oczekiwaniami większości.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Przedstawiamy piąte opracowanie IAASB z serii dedykowanej tematyce zautomatyzowanych narzędzi i technik dotyczące planowania badania
W liście skierowanym do biegłych rewidentów prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów przedstawiła działania podejmowane przez samorząd w pierwszych miesiącach bieżącego roku.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała komunikat w sprawie obowiązku firm audytorskich dotyczącego zapewnienia środków komunikacji elektronicznej umożliwiających przeprowadzenie kontroli w sposób zdalny.
W Dniu Dziecka mamy przyjemność ogłosić wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji 30-lecia Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. W sumie zgłoszonych zostało 30 prac, spośród których komisja konkursowa wybrała - w wyniku głosowania - trzy zwycięskie prace. Jednocześnie pragniemy złożyć wszystkim dzieciom w dniu ich święta najserdeczniejsze życzenia - beztroskiego dzieciństwa, nieograniczonej ciekawości świata oraz spełniania marzeń.
Kolejne spotkanie w ramach cyklu #Audittalks poświęcone będzie tematyce klimatu i audytowaniu kwestii ESG.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Barbara Misterska-Dragan poprowadziła spotkanie dla uczniów szkół średnich i studentów na Uniwersytecie Zielonogórskim, podczas którego zapoznała młodzież ze specyfiką i perspektywami wykonywania zawodu biegłego rewidenta, zachęcając jednocześnie do wyboru tej ścieżki zawodowej.
Przedstawiamy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczący uchylenia uchwały KRBR w sprawie możliwości świadczenia usług przez biegłych rewidentów seniorów, w tym kontroli jakości wykonania zlecenia.
Konferencja „Innowacja, antykruchość, odporność – przyszłość zaczyna się teraz!” uświetni jubileusz 20-lecia działalności Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.
Biegłą Rewident, wieloletniego kontrolera Krajowej Komisji Nadzoru.
IAASB opublikowała ostateczne brzmienie kolejnego zmienionego standardu – MSB 600 (Z) - dotyczącego badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
PIBR rozpoczyna kampanię informacyjną promującą wiedzę na temat nowych standardów zarządzania jakością.
W odpowiedzi na postulaty Ministerstwo Finansów wydłużyło o 4 miesiące tj. do 30 września 2022 r. termin prekonsultacji na temat kierunków rozwoju zawodu księgowego.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z okazji 115 lat działalności zaprasza na jubileuszową konferencję, poświęconą kluczowym obecnie dla branży zagadnieniom - zmianom wprowadzonym przez pakiet Polski Ład oraz kwestii uregulowania zawodu księgowego.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru na temat „Przyszłość zawodu księgowego w Polsce”, który zorganizowało Ministerstwo Finansów 9 maja 2022r. Głos w jednej z debat zabrała Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Barbara Misterska-Dragan, podkreślając znaczenie zawodu księgowego w biznesie.
Równo 30 lat temu na liście biegłych rewidentów pojawiły się pierwsze nazwiska osób wykonujących ten zawód zgodnie z ustawą o badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych oraz biegłych rewidentach i ich samorządzie, uchwaloną 19 października 1991 r.
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował swoje stanowisko w sprawie wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na półroczne raporty finansowe emitentów
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, dla osób niepełnosprawnych zmienione zostaną warunki przeprowadzania egzaminu na biegłego rewidenta.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych organizuje webinarium na temat definicji spółki notowanej na giełdzie i jednostki zainteresowania publicznego.
W odpowiedzi na napływające prośby, pragniemy poinformować o przedłużeniu o tydzień terminu zgłaszania prac w konkursie plastycznym organizowanym przez PIBR.
KRBR podjęła uchwałę w sprawie nowych standardów zarządzania jakością. Opublikowane zostały także kolejne materiały wspierające ich wdrożenie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego biznesu zapraszają na webinarium „Należyta staranność w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw z perspektywy standardów odpowiedzialnego biznesu”. Odbędzie się ono już w najbliższy czwartek, 19 maja, w godz. 10.00-11.30.
Hasłem przewodnim spotkania organizowanego przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Szczecinie będzie „Zawód księgowego – historia, stan obecny i perspektywy rozwoju zawodu”.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) organizuje webinarium na temat „Budowania zaufania publicznego do raportowania i zapewnienia zrównoważonego rozwoju”.
PIBR podpisała ze ZBP drugie porozumienie w sprawie przyjęcia zestawu dobrych praktyk dotyczących zakresu potwierdzania przez Banki – Depozytariuszy informacji na temat wybranych instrumentów finansowych oraz innych danych, a także aneks do wcześniej zawartego porozumienia.
PANA opublikowała zaktualizowane polityki i procedury zarządzania systemem kontroli i przeprowadzania kontroli oraz zaktualizowany wykaz dokumentów i informacji związanych z zaplanowaniem kontroli.
Serdecznie zapraszamy wszystkich biegłych rewidentów do zainteresowania swoich dzieci lub wnuków - w wieku od 6 do 12 lat – trwającym konkursem plastycznym. Może być to świetna okazja do wspólnej zabawy, której celem jest szerzenie wiedzy na temat profesji biegłego rewidenta w twórczy sposób.
Europejska Federacja Księgowych i Biegłych Rewidentów MŚP organizuje konferencję „Transformacja praktyki: małe i średnie firmy audytorskie oraz księgowe przystosowujące się do zmian”.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych udostępniła nagrania z webinariów na temat proponowanych zmian do Kodeksu etyki IESBA dotyczących definicji zespołu wykonującego zlecenie i badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, które odbyły się 11 kwietnia oraz 19 kwietnia br.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży, do zakresu ODZ w 2022 r. został wprowadzony temat Kodeksu etyki w nowej formule - jako praktyczna analiza przypadków (case study dotyczące dylematów etycznych). Pierwsze zajęcia warsztatowe odbędą się już 12 maja.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) opublikowała do publicznych konsultacji projekt zmian do Kodeku IESBA zatytułowany „Proponowane zmiany Kodeksu dotyczące technologii”.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci przygotowanym z okazji 30-lecia działalności samorządu biegłych rewidentów!
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) zachęca do wyrażania opinii nt. projektu zmian do Kodeku IESBA zatytułowanego: „Proponowane zmiany do Kodeksu dotyczące definicji zespołu wykonującego zlecenie i badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego”
Zapraszamy na wydarzenie organizowane w ramach popularnej serii spotkań AICPA & CIMA Money Talks, podczas których eksperci oraz znane osobistości ze świata finansów i praktycy biznesu omawiają trendy, które mają i będą miały wpływ na ich pracę w przyszłości.
Zachęcamy do udziału w badaniu ankietowym prowadzonym w ramach badań naukowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Ministerstwo Finansów przypomina o wydłużonym czasie na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2021 rok i jednocześnie wskazuje, jak należy postępować, jeśli ten termin przypada na dzień ustawowo wolny od pracy.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w ramach akcji #SluchamyKsiegowych chce poznać opinie na temat ewentualnego uregulowania zawodu księgowego oraz związanych z tym kosztów i korzyści.
Komitet Standardów Rachunkowości przygotował nowe rekomendacje dotyczące sporządzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Krajowy System e-Faktur to kolejny etap cyfryzacji usług administracji oraz transformacji cyfrowej Polski, ułatwiający rozliczenia między firmami i zapewniający im bezpieczeństwo rozliczeń.
Zapraszamy na webinar organizowany przez członków Zespołu ds. raportowania niefinansowego.
Ponownie zapraszamy firmy audytorskie oraz biegłych rewidentów, jak również innych interesariuszy, do udziału w konsultacjach projektów przyszłych standardów związanych z zarządzeniem jakością oraz przedstawiamy kolejne materiały wspierające ich wdrożenie.
Przedstawiamy wskazówki PIBR pt. „Wojna w Ukrainie – implikacje dla badania sprawozdań finansowych za 2021 rok”.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Przedstawiamy przykładowe sprawozdania biegłego rewidenta związane z wykonaniem uzgodnionych procedur w ramach usług, o których jest mowa w ustawie o partiach politycznych.
Przedstawiamy najnowszy Alert specjalny poświęcony badaniu sprawozdania finansowego za 2021 rok.
Wśród ukraińskich uchodźców w Polsce są też wysoko wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie rewizji finansowej oraz księgowości.
Rok 2022 jest szczególny dla samorządu biegłych rewidentów. W tym roku przypada 30-lecie jego utworzenia. W związku z tym Krajowa Rada Biegłych Rewidentów ustanowiła rok 2022 Rokiem Biegłego Rewidenta.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował raport przedstawiający informacje dotyczące nadzoru nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych w związku z ich uczestnictwem w obrocie na rynku kapitałowym w 2021 r.
Przedstawienie roli biegłego rewidenta w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML) wraz z przykładami wsparcia Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w wykonywaniu tego zadania, było tematem spotkania z przedstawicielami mołdawskich organów nadzoru w PIBR. Było ono jednym z punktów programu wizyty studyjnej delegacji w Polsce.
Opublikowane zostało rozporządzenie Ministerstwa Finansów przedłużające terminy sprawozdawcze za 2021 rok.
Komisja Nadzoru Finansowego zaprasza do udziału w testach raportowania zgodnego z ESEF w środowisku produkcyjnym elektronicznego systemu przekazywania informacji.
Przedstawiamy zaktualizowane zestawienie usług w powiązaniu z krajowymi standardami wykonywania zawodu oraz wskazówki dotyczące usług świadczonych przez biegłych rewidentów dla Państwowej Komisji Wyborczej.
Przedstawiamy wersję roboczą Międzynarodowego Standardu Badania (PL) 315 (zmienionego w 2019 r.) – „Identyfikacja i oszacowanie ryzyk istotnego zniekształcenia”.
Ministerstwo Finansów przedstawiło szereg udogodnień podatkowych związanych z udzielaniem pomocy humanitarnej dla Ukrainy i Ukraińców
Zapraszamy do udziału w konsultacjach projektów przyszłych krajowych standardów kontroli jakości oraz krajowego standardu badania z pakietu nowych standardów zarządzania jakością.
Rada UE ds. Konkurencyjności przyjęła tzw. ogólne podejście do projektu dyrektywy dotyczącej sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zespół CERT Polska, działający w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, przygotował dla firm i osób prywatnych zestaw rekomendacji związanych ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów pragnie wyrazić solidarność z obywatelami Ukrainy, których zdrowie i życie są zagrożone agresją ze strony Rosji i Białorusi.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Udostępniamy przetłumaczone na język polski opracowania wspierające wdrożenie MSB 220 (Z) – „Zarządzanie jakością dla badania sprawozdania finansowego”.
Pierwsza w tym roku konferencja zorganizowana przez warszawski oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów poświęcona była wpływowi zmian bilansowych i podatkowych na rewizję finansową i działalność firmy audytorskiej.
Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w w prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego.
Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie podpisały umowę dotyczącą kształcenia kandydatów na biegłego rewidenta
Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia Prezes KRBR poświęconego kwestii działań zaplanowanych przez KRBR związanych z nowymi standardami oraz odwiedzenia nowej, dedykowanej tej tematyce strony internetowej.
Estoński CIT był tematem IX edycji Konferencji Zawodowej w Poznaniu
Zachęcamy do rejestracji na AICPA & CIMA Money Talks – czyli fantastyczną okazję, aby posłuchać ekspertów ze świata biznesu i finansów, reprezentujących globalne marki takie jak Oracle, Orange i NatWest.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego podała do wiadomości wysokość opłaty minimalnej wnoszonej przez firmy audytorskie w 2022 r.
Udostępniamy wersję roboczą MSZJ (PL) 2 – „Kontrole jakości wykonania zlecenia”.
Resort finansów poinformował, że wydłuży czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r., a także zeznań podatkowych CIT za 2021 r.
Udostępniamy przykładowe procedury badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z wymogami rozporządzenia ESEF.
Udostępniamy praktyczne przykłady sprawozdań z badania sprawozdań finansowych za 2021 rok, przykładowe oświadczenie kierownika jednostki, a także ujednolicone brzmienie 17 zmienionych standardów.
Wersja robocza MSZJ (PL) 1 – „Zarządzanie jakością dla firm wykonujących badania lub przeglądy sprawozdań finansowych lub zlecenia innych usług atestacyjnych lub pokrewnych” oraz nowe elementy pakietu.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego poinformowała o zmianach w politykach i procedurach zarządzania systemem kontroli i przeprowadzania kontroli PANA oraz przypomniała o zasadach rozliczenia opłaty z tytułu nadzoru za 2021 r.
31 stycznia 2022 r. upływa termin na zgłaszanie IAASB uwag w ramach konsultacji projektu nowego międzynarodowego standardu badania do badania mniej złożonych jednostek.
Można już pobrać polską wersję językową kolejnego materiału wspierającego wdrożenie i stosowanie KSB 540 (Z) zawierającego przykłady ilustrujące oczekiwane straty kredytowe.
Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury jako jednej z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży.
W liście do biegłych rewidentów prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów podsumowuje najważniejsze wydarzenia i inicjatywy roku 2021 oraz opisuje kluczowe działania podejmowane przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
Udostępniamy wersję roboczą MSB (PL) 220 (zmienionego) – „Zarządzanie jakością badania sprawozdania finansowego”, który po ostatecznych uzgodnieniach zostanie przyjęty jako krajowy standard badania.
Przedstawiamy zestawienie usług najczęściej wykonywanych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie z przyporządkowaniem odpowiednich krajowych standardów wykonywania zawodu.
Przedstawiamy najważniejsze zmiany pomiędzy standardem do badania ESEF a udostępnionymi wcześniej wskazówkami.
Weszła w życie uchwała w sprawie KSUA 3001PL - „Badanie sprawozdań finansowych sporządzonych w jednolitym elektronicznym formacie raportowania”.
Zapraszamy do udziału w prowadzonych przez Komisję Europejską konsultacjach dotyczących poprawy jakości sprawozdawczości przedsiębiorstw.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego udostępniła nowe formularze Systemie Rejestracji i Ewidencji Firm Audytorskich STREFA.
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „Raportowanie okresowe emitentów – zgodność z obowiązującymi regulacjami (financial framework), w szczególności MSR/MSSF oraz ESEF (Jednolity Europejski Format Raportowania)”
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów spotkała się ze studentami Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach.
Udostępniamy przetłumaczony na język polski projekt nowego międzynarodowego standardu badania sprawozdań finansowych mniej złożonych jednostek oraz zachęcamy do udziału w konsultacjach.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów podpisała deklarację przystąpienia PIBR do Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.
Komisja Nadzoru Finansowego podała do informacji działania zaplanowane na przyszły rok działania wynikające z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Udostępniamy komplet angielskojęzycznej wersji nowych standardów zarządzania jakością oraz materiałów i nagrań wspierających ich wdrożenie i stosowanie.
Udostępniamy bezpłatnie kolejny numer magazynu „Rachunkowość-Audytor”.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjęła uchwałę w sprawie zwołania w 2022 r. Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.
Resort finansów podał wysokość stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie na rok 2022.
Ministerstwo Finansów poinformowało o wysokości opłaty za rozpatrzenie wniosku o wpis na listę firm audytorskich w roku 2022.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zatrudni kontrolerów z uprawnieniami biegłego rewidenta do Departamentu Kontroli.
Państwowa Komisja Wyborcza zaprasza firmy audytorskie do współpracy.
Kontakt z Krajowym Rzecznikiem Praw Biegłych Rewidentów jest teraz możliwy także poprzez stronę www PIBR.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów ustaliła wysokość składki członkowskiej obowiązującej w przyszłym roku
Zachęcamy do przesyłania propozycji tematów szkoleń ODZ, które będą prowadzone w 2023 r.
Zapraszamy na odczyt online organizowany przez Klub Członkowski Biegłych Sądowych
Zaakceptowane przez prezydenta zmiany dotyczą ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
The European Securities and Markets Authority (ESMA) opublikowała publiczne stanowisko w sprawie Europejskich Wspólnych Priorytetów Nadzorczych dla raportów rocznych za 2021 rok (EWPN).
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała komentarz dotyczący wybranych obowiązków związanych z możliwością zniekształcenia sprawozdań finansowych w wyniku oszustwa.
Debata o „Jakości usług biegłego rewidenta w interesie publicznym” była tematem głównym spajającym wystąpienia, panele dyskusyjne i warsztaty, które odbyły się podczas XXII Dorocznej Konferencji Auditingu.
Przypominamy o ankiecie, którą przygotowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
W związku z zbliżającym się końcem roku przypominamy o spoczywającym na biegłym rewidencie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Siedemnasta edycja konferencji organizowanej przez oddział PIBR w Poznaniu przebiegała pod hasłem ”Perspektywy rachunkowości i audytu w warunkach dynamicznego rozwoju technologii informatycznych”
Tematem przewodnim jedenastej edycji Konferencji „Rada Nadzorcza” było pytanie „Co czeka rady nadzorcze w 2022 roku?”
1926-2021
Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu prof. zw. dr. hab. Kazimierza Sawickiego.
Przedstawiamy wyjaśnienia MF dotyczące obowiązku badania sprawozdania finansowego jednostki w sytuacji zmiany w ciągu roku obrotowego jej formy prawnej.
Udostępniamy wersje robocze tłumaczenia na j. polski zmian do Kodeksu etyki IESBA.
Już wkrótce odbędzie się 4. edycja jednego z największych i najbardziej prestiżowych kongresów dla dyrektorów finansowych oraz liderów biznesu w Europie
Zapraszamy na bezpłatny warsztat dotyczący projektu nowej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju.
Weszła w życie uchwała zmieniająca część 4 b Kodeksu etyki - zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów.
Tematem przewodnim 11. edycji „Konferencji Rada Nadzorcza” będzie pytanie „Co czeka rady nadzorcze w 2022 roku?”
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Wskazówki zawarte w Dobrych Praktykach Komitetów Audytu 2021 mają na celu wsparcie działania komitetów audytu oraz wzmocnienie nadzoru korporacyjnego w spółkach.
Poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepsze raporty roczne.
The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) przygotowało dla członków PIBR i kandydatów na biegłych rewidentów, którzy zdali 10 egzaminów, specjalną ofertę zdobycia kwalifikacji ACCA.
Tematem konferencji organizowanej przez PANA jest stosowanie zasad ładu korporacyjnego dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki.
Zapraszamy na zorganizowany przez IFAC szczyt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi.
Udostępniamy materiał o charakterze pomocniczym i edukacyjnym, który pozwoli w łatwiejszy sposób przeanalizować zmiany w standardach związane z przyjęciem KSB 540 (Z) i KSB 250 (Z).
Podczas XXII DKA odbędą się 4 panele dyskusyjne – zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ich temat
PIBR we współpracy ze ZBP oraz bankami opracowała zbiór dobrych praktyk dotyczących potwierdzeń bankowych.
Udostępniamy przetłumaczone na język polski opracowania wspierające zrozumienie, wdrożenie i stosowanie zmienionego standardu KSUP 4400 (Z).
Podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Rachunkowości audytowi poświęcony został osobny panel dyskusyjny.
Obejrzyj serię trzech debat IAASB LinkedIn Live na temat projektu nowego standardu do badania mniej złożonych jednostek.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na dydaktyczne spotkanie w formie on-line z autorem materiałów szkoleniowych.
Udostępniamy trzecie zaktualizowane wydanie materiałów związanych z obowiązkami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).
Do 15 października należy przekazać informację o prognozowanych przychodach za lata 2021 i 2022.
1 lipca br. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Od tego dnia można zakładać nową spółkę kapitałową – prostą spółkę akcyjną (P.S.A.), która jest odpowiedzią na dostrzeżone wyzwania współczesnej gospodarki, w szczególności w zakresie form prowadzenia działalności innowacyjnej.
Rada Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych opublikowała raport podsumowujący informacje zwrotne w ramach przeglądu powdrożeniowego zmienionych standardów związanych ze sprawozdawczością biegłego rewidenta.
Obowiązek wnoszenia do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego opłaty z tytułu nadzoru spoczywa na firmach audytorskich.
Rada Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych opublikowała projekt nowego międzynarodowego standardu do badania mniej złożonych jednostek i zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach jego treści.
E-faktury mają być testowane już w październiku 2021 r.
Udostępniamy najnowszy numer magazynu „Rachunkowość-Audytor”
31 sierpnia została opublikowana ważna zmiana przepisów ustawy o biegłych rewidentach.
Weszła w życie uchwała w przedmiocie przyjęcia Krajowego Standardu Usług Pokrewnych 4400 (Zmienionego) – „Usługi wykonania uzgodnionych procedur”.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej zwrócił się do instytucji obowiązanych z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej Krajowej Oceny Ryzyka Prania Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu.
Hasłem XXII edycji Dorocznej Konferencji Audytingu będzie „Jakość usług biegłego rewidenta w interesie publicznym”.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zaprasza przedstawicieli firm audytorskich do udziału w spotkaniu online, które odbędzie się 30 września 2021 r.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego udostępniła nowe opracowanie podsumowujące wyniki kontroli.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaprasza przedsiębiorców do wzięcia udziału w krótkiej, anonimowej ankiecie.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed wyłudzeniami pieniędzy lub danych osobowych i informacji na temat produktów i usług finansowych
Nadzorca polskiego rynku finansowego po raz pierwszy przedstawił swoją strategię działań na kolejne lata
Wystartowała XVI edycja konkursu „The Best Annual Report" na raport roczny spółek z GPW i NewConnect o największej wartości użytkowej dla inwestorów.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego przypomina o znaczeniu weryfikacji uprawnień osób i podmiotów wykonujących badanie sprawozdania finansowego.
Departament Kontroli PANA opublikował raport, w którym przyjrzał się realizacji badań sprawozdań finansowych za 2020 rok.
Globalne badanie porównawcze przeprowadzone przez IFAC oraz AICPA & CIMA ujawnia brak standaryzacji w weryfikacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju
Poszukujemy eksperta do opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2022 rok.
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, którego członkiem jest PIBR, wystosowało do premiera Mateusza Morawieckiego apel o wprowadzenie pilnych zmian w niektórych rozwiązaniach „Polskiego Ładu”.
Trzecie spotkanie odbywające się w ramach Samorządowego Forum Regionów PIBR koncentrowało się na kwestiach związanych z rolą Biura PIBR i Regionalnych Oddziałów PIBR oraz podziału kompetencji pomiędzy nimi.
Żegnamy jednego ze długoletnich działaczy naszego samorządu.
Zapraszamy na webinarium zorganizowane przez IFAC poświęcone kwestiom cyberbezpieczeństwa
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów podpisała deklarację utworzenia porozumienia zrzeszającego przedstawicieli zawodów zaufania publicznego.
Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie IAASB na temat planu pracy na lata 2022-2023.
Przedstawiamy zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu mające związek z obowiązkami firm audytorskich i biegłych rewidentów.
Zapraszamy do udziału w serii webinariów na temat zarządzania jakością, podczas których zostaną omówione szczegółowe aspekty Międzynarodowego Standardu Zarządzania Jakością 1.
Badanie ankietowe "Skala, przyczyny i skutki wypalenia zawodowego wśród biegłych rewidentów".
Komitet Standardów Rachunkowości przedkłada do publicznej dyskusji projekt nowego Krajowego Standardu Rachunkowości dotyczącego przychodów.
Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym zbierającym informacje przydatne do opracowania „dobrych praktyk” w zakresie pracochłonności.
Raport badający wpływ pandemii koronawirusa na branżę księgowo-podatkową jest już dostępny.
PANA podsumowała pierwszy rok funkcjonowania i nadzoru nad polskim audytem
Udostępniliśmy ankietę, która pozwoli na zebranie informacji przydatnych do opracowania „dobrych praktyk” w zakresie pracochłonności usług atestacyjnych świadczonych przez firmy audytorskie.
W liście skierowanym do biegłych rewidentów prezes KRBR podsumowała pierwsze miesiące bieżącego roku.
Udostępniamy wskazówki PIBR dotyczące zapewnienia dostępu do informacji i akt badania w przypadku zastępowania firmy audytorskiej inną firmą audytorską.
Prosimy o nadsyłanie uwag do wskazówek dotyczących badania sprawozdań finansowych zgodnych z wymogami ESEF oraz podzielenie się informacjami o problemach związanych z badaniem.
Kodeks etyki IESBA został przygotowany z wykorzystaniem podejścia „modułowego”, ułatwiającego jego stosowanie.
Zapraszamy do udziału w webinarium na temat nowych standardów zarządzania jakością w firmie audytorskiej.
Szósta część przewodnika IFAC dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy poświęcona jest zagrożeniom, na jakie są narażone firmy borykające się z problemami finansowymi
Komisja Europejska opublikowała projekt nowej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.
Udostępniamy pakiet, przetłumaczony na język polski, opracowań wspierających zrozumienie, wdrożenie i stosowanie KSB 540 (Zmienionego).
Zapraszamy na organizowane przez IFAC webinarium poświęcone dobremu samopoczuciu psychicznemu w warunkach pandemii
Wydarzenie organizowane wspólnie przez IFAC, IAASB oraz Bank Światowy poświęcone będzie kwestii nowych standardów zarządzania jakością
Kolejne zestawienie najczęściej zadawanych pytań związanych z korzystaniem ze zautomatyzowanych narzędzi i technik dotyczy kwestii dotyczących ryzyka tendencyjności w kierunku automatyzacji oraz z ryzyka nadmiernego polegania na technologii w przypadku korzystania z ZNT oraz z informacji wytworzonych przez systemy jednostki.
Konferencja Virtual Global Employer będzie doskonałą okazją do wysłuchania głosu organizacji zawodowych z całego świata na kluczowe tematy istotne dla biznesu
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „Cyberbezpieczeństwo w sektorze banków i ubezpieczycieli”.
Drugie spotkanie w ramach Samorządowego Forum Regionów PIBR poświęcone było dyskusji na temat dostosowania firm audytorskich do wymogów standardów zawodowych, etycznych i kontroli jakości.
Przedstawiamy zaktualizowaną „Część I. Czynności wstępne” opracowania PIBR „Przewodnik MSB – procedury”.
Do końca kwietnia firmy audytorskie powinny rozliczyć opłatę z tytułu nadzoru za pierwszy kwartał 2021 r., a te które badają JZP opublikować także sprawozdanie z przejrzystości.
KNF wydała Rekomendację R dotyczącą zasad klasyfikacji ekspozycji kredytowych, szacowania i ujmowania oczekiwanych strat kredytowych oraz zarządzania ryzykiem kredytowym.
MF przedstawiło kolejną interpretację przepisów prawa dotyczących zastąpienia jednej firmy audytorskiej inną firmą audytorską.
Webinar organizowany przez PIBR oraz AICPA&CIMA poświęcony był tematyce zmian w nadzorze nad branżą audytu i doświadczeniom, jakie w tej kwestii można wynieść ze zmian dokonujących się w amerykańskim audycie.
Jubileuszowa edycja wydarzenia poświęconego praktycznym aspektom sprawowania kontroli, nadzoru właścicielskiego i funkcjonowania rad nadzorczych odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia 2021 r.
Przedstawiamy przygotowane przez IAASB zestawienie najczęściej zadawanych pytań związanych z korzystaniem z zautomatyzowanych narzędzi i technik przy identyfikowaniu i oszacowaniu ryzyk istotnego zniekształcenia.
Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz Association of International Certified Professional Accountants (AICPA & CIMA) zapraszają na spotkanie poświęcone modelowi współpracy pomiędzy firmami audytorskimi a organami nadzoru: Zmiana organu nadzoru oraz wpływ tej zmiany na firmy audytorskie. Najlepsze praktyki z rynku amerykańskiego.
Uczestnicy webinaru zorganizowanego przez Centrum Edukacji PIBR mogli się dowiedzieć, jak etycznie i opłacalnie wyceniać usługi atestacyjne.
Dziś w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, na mocy której w Polsce został odroczony termin na zastosowanie wymogów ESEF.
Zapraszamy do udziału w badaniu na temat wpływu pandemii COVID-19 na branżę księgowo-podatkową
Centrum Edukacji PIBR zaprasza biegłych rewidentów do uczestnictwa w bezpłatnym webinarium: JAK ETYCZNIE I OPŁACALNIE KSZTAŁTOWAĆ CENY ZA USŁUGI ATESTACYJNE?
Udostępniamy przetłumaczone na język polski najnowsze wydanie „Przewodnika stosowania Międzynarodowych Standardów Badania w badaniu małych i średnich jednostek”.
Znane jest już brzmienie rozporządzenia, na mocy którego zostały przedłużone terminy wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.
Kolejna część przewodnika IFAC dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy przedstawia zagrożenia wynikające z prób wykorzystania doradztwa podatkowego do ukrycia wpływów pieniężnych z działalności przestępczej lub unikania opodatkowania legalnego przychodu.
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przedłużeniu terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych.
Przedstawiamy odpowiedź Ministerstwa Finansów na nasze pytanie dotyczące sposobu przyjęcia i podpisania sprawozdania o wynagrodzeniach przez radę nadzorczą.
Komitet Standardów Rachunkowości przekazał do publicznej dyskusji projekt standardu „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”.
Zapraszamy na webinarium pt. „Perspektywa zrównoważonego rozwoju - wpływ na rachunkowość zarządczą”.
Kolejna część przewodnika IFAC przybliża ryzyka związane z transferowaniem aktywów, które jest jednym z podstawowych sposobów służących maskowaniu lub legalizowaniu wpływów pieniężnych pochodzących z przestępstwa.
UKNF przedstawił raport pt. „Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzony w 2020 roku”.
Centrum Edukacji PIBR zorganizowało spotkanie online poświęcone przygotowanemu przez samorząd Alertowi specjalnemu
Przedstawiamy wskazówki dotyczące badania zgodności z wymogami ESEF.
Zapraszamy do udziału w webinarium IFAC oraz EFAA nt. „Przyszłość małych i średnich firm audytorskich i księgowych: lekcje wynikające z kryzysu i transformacja sposobu wykonywania zawodu”.
Przedstawiamy informacje o dostawcach specjalistycznych narzędzi informatycznych wspomagających badanie sprawozdań finansowych zgodnych z ESEF.
Przedstawiamy odpowiedź Ministerstwa Finansów na temat braku zgodności sprawozdań finansowych z wymogami ESEF oraz informacje o aktualnym stanie prawnym w zakresie odroczenia ESEF.
Publikacja IFAC, przygotowana przez NRRBR przy współpracy z IESBA, IAASB oraz krajowymi organami ustanawiającymi standardy etyki z Australii, Chin, Kanady, RPA, USA i Wielkiej Brytanii, opisuje poruszanie się wśród podwyższonych ryzyk oszustwa i innych działań nielegalnych w czasie pandemii COVID-19, w tym okoliczności dotyczące badania sprawozdań finansowych.
Przedstawiamy nowy Alert specjalny poświęcony badaniu sprawozdania finansowego za 2020 rok.
Uchwała KRBR w sprawie przyjęcia wytycznych dotyczących usługi atestacyjnej biegłego rewidenta polegającej na ocenie sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej spółek publicznych jest już rozpatrzona przez PANA.
Sprawozdanie roczne za 2020 rok można już składać w systemie STREFA.
Już tylko kilka dni zostało do upływu terminu na przesłanie przez każdą z firm audytorskich do PANA swojego rocznego sprawozdania za 2020 rok oraz rocznego rozliczenia opłaty z tytułu nadzoru za 2020 rok.
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu Międzynarodowej Rady ds. Sprawozdawczości Zintegrowanej na temat raportowania zintegrowanego.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała dokument przedstawiający polityki i procedury kontroli prowadzonych przez nadzorcę.
Przedstawiamy krótką informację na temat aktualnego stanu prawnego dotyczącego obowiązku raportowania przez emitentów w jednolitym elektronicznym formacie raportowania (ESEF).
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadali środowisko pracy polskich księgowych pod kątem wypalenia zawodowego
Przedstawiamy interpretację MF dotyczącą limitu wynagrodzenia za usługi niebędące badaniem sprawozdań finansowych świadczone dla jednostek zainteresowania publicznego.
Informujemy, że PANA na swojej stronie internetowej udostępniła elektroniczne wzory formularzy sprawozdawczych, które firmy audytorskie powinny zastosować sporządzając sprawozdanie za 2020 rok.
W liście do biegłych rewidentów prezes KRBR podsumowała ostatni kwartał minionego roku.
Udostępniamy praktyczne przykłady sprawozdań z badania sprawozdań finansowych za 2020 rok - przygotowane w oparciu o uchwałę KRBR nr 3430/52a/2019 - a także przykładowe oświadczenie kierownika jednostki.
Opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie rocznej sprawozdawczości firm audytorskich, które ma już zastosowanie do sprawozdań za 2020 rok.
IAASB przygotowała zestawienie najczęściej zadawanych pytań związanych z korzystaniem z automatycznych narzędzi i technik przy przeprowadzaniu procedur badania
IESBA przygotowała wytyczne dotyczące zasad korzystania ze wsparcia specjalistów w warunkach pandemii COVID-19.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Celem spotkań będzie omówienie metodyki prowadzenia zajęć w oparciu o przygotowane przez Centrum Edukacji PIBR materiały szkoleniowe.
IAASB przygotował dokument zwracający uwagę na okoliczność uwzględniania ryzyk związanych z klimatem w badaniu sprawozdań finansowych.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego uruchomiła informatyczny System Rejestracji i Ewidencji Firm Audytorskich – STREFA
Udostępniamy polską wersję językową trzeciej części przewodnika IFAC „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawy”.
Rada Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego przyjęła Plan Działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego na rok 2021
Polska Agencja Nadzoru Audytowego zatrudni kontrolerów z uprawnieniami biegłego rewidenta do Departamentu Kontroli.
Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu naszej wspaniałej Koleżanki - Marii Rzepnikowskiej.
Interpretacja MF dotycząca konsekwencji sprawozdawczych związanych z uzyskaniem od 1 stycznia 2021 r. lub od 1 maja 2021 r. statusu podatnika podatku CIT przez spółki komandytowe.
IAASB opublikował komunikat dotyczący planów opracowania odrębnego standardu do badania mniej złożonych jednostek.
Wątpliwości dotyczące oznaczenia tzw. kodem GTU_12 usług badania sprawozdań finansowych.
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych opublikowała trzy nowe standardy zarządzania jakością.
Centrum Edukacji PIBR zorganizowało spotkanie z ekspertami firmy EY poświęcone zagadnieniom inwentaryzacji przeprowadzanej zdalnie.
Rada PANA rozpatrzyła komunikat KRBR w sprawie stosowania regulacji prawnych dotyczących wynagrodzeń, w tym wynikających z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Przedstawiamy „Wskazówki dotyczące potwierdzeń zewnętrznych w warunkach badania zdalnego”.
Państwowa Komisja Wyborcza zaprasza firmy audytorskie do współpracy
Zapraszamy na webinarium z ekspertami Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej poświęcone właściwościom urzędów skarbowych.
Udostępniamy drugie zaktualizowane wydanie materiałów, które pomagają w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).
Komunikat MF i UKNF w sprawie odroczenia obowiązku stosowania ESEF.
Komitet Standardów Rachunkowości opublikował rekomendacje pt. „Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID-19”.
Przypominamy o upewnieniu się, czy zrealizowane szkolenia i samokształcenie zapewniają wywiązanie się z obowiązków.
IESBA przygotowała listę pytań i odpowiedzi istotnych w kontekście wyzwań dla etyki i niezależności wynikających z pandemii COVID-19.
Biegli rewidenci mogą przesłać propozycje tematów szkoleń, które przeprowadzi Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku działające przy Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.
Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, biegli rewidenci i firmy audytorskie zarejestrowani w tym kraju nie będą uznawani jako zatwierdzeni w państwie UE i staną się biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi pochodzącymi z państwa trzeciego.
Poszukujemy ekspertów do opracowania materiałów szkoleniowych z zakresu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na 2021 rok.
Księgowi muszą identyfikować, oceniać i rozumieć ryzyka prania pieniędzy, na które są narażeni oraz je skutecznie zmniejszać
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „Raportowanie okresowe emitentów - zgodność z obowiązującymi regulacjami (financial framework), w szczególności MSR/MSSF”.
Najwyższa Izba Kontroli poszukuje kandydatów na stanowiska kontrolerskie w Departamencie Strategii.
PANA udostępniła opracowanie pt. „Planowanie badania ryzyka oszustwa w okresie pandemii COVID-19”.
Kończy się trzyletni okres rozliczeniowy obligatoryjnego doskonalenia zawodowego
PIBR rozmawia z ZBP i przedstawicielami banków o ustandaryzowaniu potwierdzeń bankowych.
Ministerstwo Finansów podało wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku o wpis na listę firm audytorskich w 2021 r.
Tematem kolejnej części analizy Kodeksu etyki IESBA jest rola księgowego i jego oczekiwane nastawienie mentalne.
Opublikowane zostało obwieszczenie w sprawie stawki procentowej opłat z tytułu nadzoru wnoszonych przez firmy audytorskie na 2021 rok.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bożeny Lisieckiej-Zając
Zachęcamy biegłych rewidentów do przesyłania opisów dylematów etycznych, z którymi zetknęli się w swojej praktyce zawodowej.
Kolejna część analizy kodeksu IESBA poświęcona jest naciskom na naruszenie przez księgowego podstawowych zasad.
Udostępniamy interpretację przepisów prawa dotyczących nieważności badania zawartych w art. 66 ust. 6 ustawy o rachunkowości.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała zestawienie komentarzy oraz opracowań artykułów dotyczących badania sprawozdania finansowego w obliczu pandemii.
Zapraszamy na konferencję dla dyrektorów finansowych CFO Strategy & Innovation Summit 2020
Lubelska Fundacja Rozwoju zaprasza do współpracy biegłych rewidentów posiadających doświadczenie w zakresie wykonania kontroli projektów/przedsięwzięć dofinansowywanych ze środków publicznych/UE realizowanych przez przedsiębiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
KNF poinformowała o stanowisku ESMA w sprawie priorytetów nadzorczych dla raportów okresowych emitentów za rok 2020.
Weszła w życie uchwała w sprawie Krajowego Standardu Badania 540 (Zmienionego) – „Badanie szacunków księgowych i powiązanych ujawnień” oraz zmian do innych krajowych standardów.
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „Cyberbezpieczeństwo w sektorze banków i ubezpieczycieli”.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięła udział w XVI Konferencji Zawodowo – Naukowej „Rachunkowość i audyt w czasach pandemii”
Pierwsza część przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawowe informacje”.
III kwartał 2020 r. był dla biegłych rewidentów i samorządu momentem oddechu i przygotowania do dalszego funkcjonowania w COVID-owej rzeczywistości.
Zachęcamy do obejrzenia nagrań wystąpień ekspertów oraz 3 sesji tematycznych, które wypełniły program XXI Dorocznej Konferencji Audytingu
Zapraszamy do udziału w webinarium CEDUR pt. „ESEF – nowe obowiązki związane ze sprawozdawczością w Jednolitym Europejskim Formacie Raportowania”.
Zmarł w dniu 26 października 2020 r., w wieku 88 lat.
KRBR zaprasza do udzielenia odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące kwestii etycznych w powiązaniu z rozwojem technologicznym, postawione przez IESBA.
Nadszedł czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej i podpisanie umowy o badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok.
Już po raz piętnasty nagrody w konkursie The Best Annual Report trafiły do firm przygotowujących raporty roczne o największej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów
Zapraszamy do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Komitet Standardów Rachunkowości, dotyczącej ewidencji zdarzeń wynikających z pandemii oraz sporządzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok.
KRBR udostępnia polską wersję językową opracowania IESBA i APESB zatytułowanego: „Stosowanie założeń koncepcyjnych Kodeksu w okolicznościach COVID-19: scenariusze w ramach usług podatkowych oraz usług związanych z wyceną.”
Kolejna część analizy kodeksu etyki IESBA dotyczy reagowania na naruszenie przepisów prawa i regulacji w przypadku zawodowych księgowych wykonujących wolny zawód.
Przeszło tysiąc osób wzięło udział w XXI Dorocznej Konferencji Auditingu, po raz pierwszy w historii cyklu zorganizowanej w formule zdalnej. Kilkunastu ekspertów Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz gości, w tym kierownictwo Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, dyskutowało na temat „Szans i wyzwań dla Firm Audytorskich i samorządu zawodowego w dobie kryzysu gospodarczego”.
IAASB opublikowała materiały dotyczące badania sprawozdania finansowego przeprowadzanego przy użyciu automatycznych narzędzi i technik.
IAASB opublikowała informacje dotyczące prac związanych ze zmianą MSB 500 „Dowody badania”.
IAASB rozpoczęła konsultacje dotyczące tematyki oszustw i kontynuacji działalności w badaniu sprawozdań finansowych.
W połowie października mija termin przekazania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego opłaty za nadzór za trzeci i czwarty kwartał 2020 r.
15 października 2020 r. upływa termin przekazania do PANA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2020 oraz 2021 roku przychodów z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięła udział w webinarze poświęconym zagadnieniom związanym z podnoszeniem kwalifikacji pracowników sektora finansowego oraz wyzwaniami stawianymi przez zmiany technologiczne i pandemię COVID-19.
W imieniu IAASB zapraszamy do wysłuchania kolejnej dyskusji poświęconej oszustwom, kontynuacji działalności i sprawozdawczości z badania.
Kolejna część analizy kodeksu etycznego IESBA poświęcona jest obowiązkom spoczywającym na księgowym, który styka się z sytuacją łamania przepisów.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak należy rozumieć niektóre zapisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w kontekście wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów.
Informujemy o organizowanym przez IFAC i ACCA drugim dorocznym wydarzeniu w ramach tygodnia klimatycznego na temat: „Tworzenie wartości w sytuacji kryzysowej: Odzyskiwanie, odporność i przejście na Net-Zero”.
Nowy przepis ustawy o ofercie publicznej wprowadził obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania o wynagrodzeniach zarządu i rady nadzorczej oraz poddania tego sprawozdania ocenie biegłego rewidenta.
Prezes KRBR omawiała z przedstawicielem CIMA obszary współpracy pomiędzy organizacjami.
XXI edycja najważniejszego wydarzenia samorządu biegłych rewidentów odbędzie się pod hasłem „Szanse i wyzwania dla Firm Audytorskich i samorządu zawodowego w dobie kryzysu gospodarczego”.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów objęła patronat nad konferencją, której tematem są wyzwania etyczne stojące przed biegłymi rewidentami w czasach pandemii COVID-19.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach IASB związanych z pracami nad standardem MSSF dla MŚP.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów objęła patronat nad konferencją organizowaną przez Regionalny Oddział PIBR w Warszawie.
Siódma część analizy Kodeksu etyki IESBA poświęcona jest zachętom
W imieniu IAASB zapraszamy do wysłuchania serii dyskusji poświęconych oszustwom w erze cyfrowej
IFAC udostępnił materiały związane z webinariami dotyczącymi badania w dobie COVID-19.
PIBR w imieniu IAASB zaprasza do wypełnienia ankiety dotyczącej doświadczeń w stosowaniu zmienionych standardów związanych z nową sprawozdawczością z badania
PIBR zaktualizowała przykłady raportów z przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego z uwzględnieniem wymogów KSP 2410.
Z końcem sierpnia 2020 r. mija termin na dostosowanie Systemów Wewnętrznej Kontroli Jakości do zmian w ustawie o biegłych rewidentach
PIBR przygotowała miniprzewodnik, który przybliża udostępnioną przez Ministerstwo Finansów aplikację, podpowiada, jak podpisać, a także jak zweryfikować e-sprawozdanie finansowe z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi dostępnych w Internecie.
KRBR udostępnia przetłumaczony na język polski kolejny alert IAASB dotyczący przeglądu śródrocznych informacji finansowych w świetle pandemii Covid-19.
19 sierpnia 2020 r. został opublikowany tekst jednolity ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Podobnie jak we wcześniejszym okresie, w II kwartale 2020 r. pandemia koronawirusa nadal wywierała przemożny wpływ na działalność samorządu.
Zapraszamy na drugie webinarium na temat projektu zmienionego standardu MSB 600 (Z) dotyczącego badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
PANA przygotowała nowe wersje załączników do wykazu dokumentów i informacji związanych z zaplanowaniem kontroli.
KRBR udostępnia polską wersję językową kolejnego alertu IAASB omawiającego badanie szacunków księgowych w związku z Covid-19.
Udostępniamy drugie wydanie opracowania dotyczącego RODO ze zmienionym załącznikiem nr 7.
Przypominamy, że z końcem lipca mija termin przekazania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego opłaty za nadzór za drugi kwartał 2020 r.
PIBR udostępnia tłumaczenie na język angielski ujednoliconego tekstu ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, opracowanego na podstawie: t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1421 i 1571: tekst ujednolicony oraz tekst ujednolicony ze wskazaniem zmian.
Kolejna część analizy kodeksu etyki IESBA dotyczy konfliktu interesów.
Ministerstwo Finansów dokonało interpretacji zapisów ustawy o rachunkowości w sprawie zamknięcia ksiąg rachunkowych i roku obrotowego oraz kontynuacji działalności.
CE PIBR zaprasza do udziału w szkoleniu: Bezpieczeństwo informatyczne firmy audytorskiej i elektroniczne dowody badania. Program szkolenia jest efektem rekomendacji PANA wskazującej na szczególne znaczenie zagadnień związanych z przeprowadzaniem badania w sposób zdalny.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała wykaz dokumentów i informacji związanych z zaplanowaniem kontroli.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
IAASB opublikował dwa nowe alerty dotyczące badania szacunków księgowych oraz przeglądu śródrocznych informacji finansowych.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej przekazał pismo przypominające biegłym rewidentom o wybranych obowiązkach wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała roczny plan kontroli (2020-2021) firm audytorskich
KRBR udostępnia treść pisma Ministerstwa Finansów z wyjaśnieniami dotyczącymi interpretacji zapisów znowelizowanej ustawy o biegłych rewidentach.
Przedstawiciele PANA, KRBR oraz firm audytorskich wzięli udział w konferencji poświęconej tematyce pracy zdalnej w firmach audytorskich
Informujemy o zaplanowanej przez IFAC serii webinariów pt. „Praktyczne wskazówki dotyczące jakości badania w środowisku pandemicznym - planowanie, przeprowadzenie badania, sprawozdawczość biegłego rewidenta i spojrzenie w przyszłość”.
PANA przedstawiła skrót wytycznych ICAEW dotyczących procesu inwentaryzacji w przypadku badania prowadzonego w sposób zdalny oraz swój komentarz na ten temat.
KRBR udostępnia polską wersję językową kolejnego alertu IAASB omawiającego sprawozdawczość biegłego rewidenta w obecnie zmieniającym się otoczeniu w związku z Covid-19.
KRBR udostępnia polską wersję językową kolejnego alertu IAASB omawiającego badanie kontynuacji działalności w zmieniającym się środowisku wynikającym z wpływu Covid-19 oraz przygotowaną przez IFAC listę kontrolną dla małych jednostek gospodarczych.
Biegłą Rewident, wieloletniego kontrolera Krajowej Komisji Nadzoru.
KRBR udostępnia polską wersję językową alertu IAASB omawiającego kwestie dotyczące uwzględniania w badaniu sprawozdań finansowych późniejszych zdarzeń wynikających z wpływu COVID-19.
Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – to kluczowe wnioski z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy
KRBR zachęca do zgłaszania uwag do projektu zmian MSB 600 dotyczącego badania skonsolidowanych sprawozdań oraz zaprasza na poświęcone tej tematyce webinarium.
KRBR zachęca do zgłaszania uwag do projektu wytycznych IAASB związanych ze świadczeniem usług atestacyjnych dotyczących rozszerzonej sprawozdawczości zewnętrznej oraz zaprasza na webinarium poświęcone tej tematyce.
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych opublikowała alerty poświęcone kontynuacji działalności, późniejszym zdarzeniom oraz sprawozdawczości z badania.
Znamy już odpowiedź na pytanie, czy można wykonać usługi atestacyjne i pokrewne zgodnie ze standardami innymi niż krajowe standardy wykonywania zawodu.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak uchylenie przepisu art. 134 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach wpływa na rotację firmy audytorskiej badającej sprawozdanie finansowe JZP.
Zapraszamy na szkolenie: ESEF- nowy standard raportowania obligatoryjnego emitentów. Kolejny termin szkolenia już 9 lipca br.
Analiza kodeksu IESBA - Część 4: Założenia koncepcyjne - Krok 3, Reakcja na zagrożenie.
Zapraszamy do udziału w badaniu na temat wpływu koronawirusa na branżę księgowo-podatkową.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego przedstawiła schemat procesu przeprowadzania kontroli zdalnej.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego opublikowała instrukcję bezpiecznego przesyłu dokumentów drogą elektroniczną.
Biegli rewidenci z regionalnego oddziału PIBR w Poznaniu wzięli udział w spotkaniu online z prezes KRBR.
W dzienniku ustaw z dnia 17 kwietnia 2020 r., poz. 695, została opublikowana ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Rozwiązania przyjęte w tej ustawie dotyczą bezpośrednio firm audytorskich.
Przedstawiamy alert Rady Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (ang. skrót IAASB) wskazujący obszary wymagające szczególnej uwagi w zmieniającym się środowisku badania sprawozdań finansowych w związku z pandemią COVID-19.
Ministerstwo Finansów opublikowało informacje dotyczące realizacji obowiązku sporządzenia rocznych sprawozdań finansowych.
Najważniejszym zagadnieniem, z którym samorząd musiał się mierzyć w pierwszych trzech miesiącach 2020, była epidemia koronawirusa
KRBR przedstawia wskazówki związane z badaniem kontynuacji działalności w warunkach pandemii koronawirusa.
Jak przypomina Polska Agencja Nadzoru Audytowego, 30 kwietnia mija termin na publikację sprawozdania i przekazywania informacji do organu nadzorującego dla firm audytorskich, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2019 r. Dotyczy to firm audytorskich wykonujących badania ustawowe jednostek interesu publicznego.
Analiza kodeksu IESBA - Część 3: Założenia koncepcyjne - Krok 2, Ocena zagrożeń
Przypominamy, że od 2020 r. firmy audytorskie wnoszą opłaty z tytułu nadzoru wyłącznie do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Przypominamy, że z dniem 30 kwietnia mija termin zapłaty opłaty za nadzór za pierwszy kwartał 2020 r.
PIBR udostępnia opracowanie, które pomoże w realizacji obowiązków wynikających z RODO i ustawy o biegłych rewidentach.
Podjęliśmy działania, w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia i przenoszenia koronawirusa SARS-Cov-2.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów apeluje do resortu finansów w kwestii odpowiedzialności kierowników jednostek za przygotowanie sprawozdań finansowych
Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła patronat honorowy nad konferencją „Raportowanie ESG”
W związku ze zmianą zapisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.), w nowo dodanych art. 15 zzr. i art. 15 zzs., określone zostały zasady dotyczące m.in. biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego oraz biegu terminów procesowych w postępowaniach administracyjnych.
Analiza kodeksu IESBA - Część 2: Założenia koncepcyjne
PIBR udostępnia materiały, które pomogą w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).
Rozporządzenie ministra finansów odraczające termin składania sprawozdań finansowych weszło w życie.
Ministerstwo Rozwoju zwraca się do firm o pomoc w zwalczaniu COVID-19.
Oficjalny komunikat Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego oraz stanowisko Komitetu Europejskich Organizacji Nadzoru Audytowego ( KEON ) w sprawie wpływu pandemii COVID-19 na badania sprawozdań finansowych.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów wydłużającego termin na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w drodze rozporządzenia obowiązki związane ze sporządzaniem sprawozdań finansowych zostaną odroczone.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Udostępniamy nowe opracowanie pt. „System Wewnętrznej Kontroli Jakości (SWKJ) – wymogi wynikające ze zmiany ustawy o biegłych rewidentach”.
PIBR przedstawia zestaw wskazówek dotyczących badania sprawozdań finansowych za 2019 rok w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-Cov-2.
KRBR postuluje odroczenie określonych przepisami prawa terminów na sporządzenie rozliczeń i deklaracji podatkowych, a także sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych.
Apel Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w kwestii zagrożenia koronawirusem SARS-Cov-2
Stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) obejmie Marcin Obroniecki
Zgodnie z art. 40 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw:
Dostępny już jest nowy Alert specjalny poświęcony badaniu sprawozdania finansowego za 2019 rok.
Praktyczne przykłady sprawozdań z badania przygotowane w oparciu o uchwałę KRBR nr 3430/52a/2019 są już dostępne w „Wyszukiwarce standardów”.
To historyczne porozumienie ma na celu rozwijanie kompetencji specjalistów świadczących usługi audytorskie i doradcze w Polsce oraz podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych, aby potrafili w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii oraz mogli rozwinąć skrzydła w erze cyfrowej, budując w ten sposób przyszłość finansów w naszym kraju. Zobacz relację.
W listopadzie 2019 r. IFAC wydał materiał objaśniający do kodeksu etyki IESBA zatytułowany „Analiza kodeksu IESBA – część 1: pięć podstawowych zasad.”
Firmy audytorskie rozliczają się z opłaty z tytułu nadzoru zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2019 r.
Roczne rozliczenie opłat z tytułu nadzoru należy złożyć do końca lutego 2020 r.
Bezpłatne webinaria dotyczące weryfikacji sprawozdań składanych do Komisji Europejskiej w sprawie F-gazów.
Państwowa Komisja Wyborcza zaprasza firmy audytorskie do współpracy dotyczącej informacji finansowych partii politycznych, sprawozdań partii politycznych o źródłach pozyskania środków finansowych oraz o poniesionych wydatkach a także sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
P11 za 2019 r. firmy audytorskie przekazują zarówno do PANA jak i PIBR.
W ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ang. Anti-Money Laundering, AML) biegły rewident jest wymieniony jako jedna z instytucji obowiązanych.
Od 1 stycznia 2020 r. do badania lub przeglądu sprawozdania finansowego sporządzonego za dowolny okres zastosowanie ma jeden, najnowszy pakiet krajowych standardów badania lub odpowiednio krajowych standardów przeglądu.
Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i zbliżający się 2020 rok życzymy Państwu: radości, uśmiechu, spełnienia i sukcesów oraz pokoju w sercu!
KRBR zdecydowała się przedstawić swój pogląd na temat wątpliwości związanych z interpretacją wybranych zmienionych przepisów ustawy o biegłych rewidentach oraz terminów wejścia ich w życie.
W listopadzie br. Portugalski Instytut Biegłych Rewidentów (Ordem dos Revisores Oficiais de Contas – OROC) dołączył do inicjatywy Common Content Project przyjmując status członka stowarzyszonego. Jest to już 16 instytut zawodowy z Unii Europejskiej, który wszedł w skład członków CCP.
Komisja Nadzoru Audytowego uważa, iż zasadnym jest, aby do badania sprawozdań finansowych jednostek, których papiery wartościowe notowane są na rynkach NewConnect i Catalyst miał zastosowanie KSB 701.
25-27 listopada odbyła się XX Doroczna Konferencja Audytingu przeprowadzona pod hasłem „Biegły rewident w świetle zmian. Etyka, regulacja, digitalizacja”.
Pod koniec listopada zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów oraz obwieszczenie Ministra Finansów związane z opłatą za nadzór.
5 grudnia odbyła się konferencja zamykająca 17 lat funkcjonowania KKN.
Zakończyła się XX Doroczna Konferencja Audytingu przeprowadzona pod hasłem „Biegły rewident w świetle zmian. Etyka, regulacja, digitalizacja”. Jubileuszowa edycja była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń między przedstawicielami środowiska oraz do przedstawienia planów samorządu na najbliższy rok.
KRBR przyjęła komunikat w sprawie przykładowej umowy o badanie.
W dniach 25-27 listopada br. w Jachrance k. Warszawy odbędzie się Jubileuszowa XX DKA Zapraszamy do śledzenia bieżących aktualności.
Już tylko do 19 listopada można zgłosić udział w Jubileuszowej XX Dorocznej Konferencji Audytingu.
Agnieszka Wujek, członek KRBR, wzięła udział w kolejnej edycji kieleckiego forum.
Umożliwiliśmy wzięcie udziału tylko w jednym, drugim dniu jubileuszowej XX Dorocznej Konferencji Audytingu.
20 października 2019 r. minął termin przekazania do KNA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2019 i 2020 roku przychodach z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
Udział w drugim dniu XX Dorocznej Konferencji Audytingu zaliczy 8 godzin szkolenia, w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
20 października 2019 r. minął termin przekazania do KNA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2019 i 2020 roku przychodach z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
UODO udzielił odpowiedzi na pytanie, czy w świetle przepisów RODO firmy audytorskie i biegli rewidenci są „administratorami” czy też „podmiotami przetwarzającymi”.
Zbliżające się miesiące to czas intensywnej pracy i przygotowań do nadchodzącego roku. Nie unikną tego również firmy audytorskie i związane z nimi instytucje. Podczas listopadowej konferencji przedstawiciele Polskiej Izby Biegłych Rewidentów odniosą się do zmian zachodzących w polskiej legislacji i stojących przed audytorami wyzwań.
Wszyscy członkowie PIBR i kandydaci na biegłych rewidentów, którzy zdali 10 egzaminów, mogą skorzystać ze specjalnej oferty rozpoczęcia kwalifikacji ACCA:
Już tylko miesiąc dzieli nas od XX Dorocznej Konferencji Audytingu 2019., nt. „Biegły rewident w świetle zmian. Etyka, regulacja, digitalizacja”.
Jednostki organizujące szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów zapraszamy do zapoznania się z Wytycznymi organizacyjno-metodycznymi na 2020 rok. Opracowanie wydała Komisja ds. szkoleń.
Wykaz obowiązków biegłych rewidentów i firm audytorskich wynikających z nowej ustawy
Zmiany do ustawy o biegłych rewidentach
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
W kierunku etyki globalnej: apel i narzędzie. Głos z SGH
(An Appeal for Global Ethics Framework and a Tool-Kit for Ethics Self-Assessment)
KNA poinformowała o udostępnieniu elektronicznego formularza, który można wykorzystać do przesłania informacji o przychodach z tytułu usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu, prognozowanych do osiągnięcia w latach 2019 i 2020.
Wnioski o przyznanie medalu powinny zostać dostarczone do PIBR do dnia 19 października 2019 roku. Wręczenie medali jest planowane podczas XX Dorocznej Konferencji Audytingu.
20 października 2019 r. upływa termin przekazania do KNA informacji o prognozowanych do osiągnięcia w 2019 i 2020 roku przychodach z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu.
Polska Izba Biegłych Rewidentów, jako jeden z partnerów, zaprasza na Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues, w dniach 13-16 października w Hotelu Sheraton w Warszawie.
Od czasu udostępnienia przykładowej umowy o badanie ustawowe miało miejsce wiele zmian w przepisach prawa i regulacjach.
Od dzisiaj w profilu kandydata na stronie PIBR dostępny jest czytnik e-sprawozdań.
Biegłą Rewident, wieloletniego wizytatora i kontrolera Krajowej Komisji Nadzoru.
Tekst ujednolicony ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym jest już dostępny na stronie PIBR.
Dostosowaliśmy e-Czytnik elektronicznych sprawozdań finansowych do zaktualizowanych struktur logicznych udostępnionych w BIP.
Weszła w życie nowa uchwała KRBR w sprawie krajowych standardów przeglądu, krajowych standardów usług atestacyjnych innych niż badanie i przegląd oraz krajowych standardów usług pokrewnych.
Państwowa Komisja Wyborcza szuka wykonawców badań sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia w jakiej formie powinny zostać sporządzone śródroczne skrócone sprawozdania finansowe emitentów stosujących polskie standardy rachunkowości.
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do rejestracji na najważniejsze, coroczne wydarzenie poświęcone zmianom zachodzącym w otoczeniu rynkowym i legislacyjnym, które wiążą się z wyzwaniami i możliwościami stojącymi przed biegłymi rewidentami.
pt. „Odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych za rachunkowość banków spółdzielczych”,
30 września 2019 r. mija ustawowy termin podania do KRBR prognozowanych przychodów z rewizji finansowej w nie-JZP
PIBR poszukuje firmy audytorskiej celem wykonania usługi badania sprawozdań finansowych PIBR za lata 2019-2021 (rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym).
Uchwała wprowadzająca nowy Kodeks weszła w życie. Zasady etyki znajdą zastosowanie do czynności podjętych od 1 stycznia 2020 r.
Czy dany podmiot musi raportować na potrzeby statystyki bilansu płatniczego? NBP przygotował prosty sprawdzian.
W dniu dzisiejszym 23 sierpnia br. pożegnaliśmy naszego kolegę Śp. Antoniego Kwasiborskiego.
W dniu 21 sierpnia opublikowano ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2019 r. poz. 1571. Ustawa wchodzi w życie z dniem 5 września br.
W dniu 7 sierpnia 2019 r. Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwałę KRBR nr 99/2/2019 z 2 lipca 2019 r. w sprawie zakresu tematycznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów w 2020 r.
Informujemy, że w dniu 7 sierpnia 2019 r. Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwały IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów nr 46/2019 i 47/2019 z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie zmiany statutu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Seminarium „Kalkulacja współczynnika wypłacalności w SKOK – aspekty praktyczne dla biegłych rewidentów” odbędzie się już 28 sierpnia 2019 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów powołała nową dyrektor Centrum Edukacji PIBR.
KRBR powołała do komisji przedstawicieli regionalnych oddziałów.
Do 12 września można nadsyłać komentarze i wypełnić ankietę dotyczącą stosowania MSB w mniej złożonych podmiotach.
1 sierpnia 2019 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Informujemy, iż Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów ogłosił nabór na stanowisko pracy w Departamencie. Nabór obejmuje stanowisko pracy dla: radcy prawnego w Wieloosobowym Stanowisku Pracy ds. Obsługi Prawnej KNA.
KNA zatwierdziła Krajowy Standard Usług Pokrewnych 4401 PL „Uzgodnione procedury wykonywane w związku z transakcjami papierami wartościowymi wymagającymi sporządzenia prospektu”.
Posłowie przyjęli część poprawek Senatu, w tym wydłużenie okresu przygotowawczego dla firm audytorskich do 31 sierpnia 2020 r.
12 lipca 2019 r. Senat przyjął wraz z poprawkami nowelizację ustawy.
Informujemy, że na stronie internetowej Izby udostępniono projekt protokołu z przebiegu obrad IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, który obradował w dniach 10-12 czerwca 2019 r.
Firmy audytorskie zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian w ustawie o biegłych rewidentach.
Projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach został 4 lipca przyjęty przez Sejm.
Projekt zmiany ustawy o biegłych rewidentach był tematem obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
Samorząd biegłych rewidentów ma nowe władze i strategię działania, a także między innymi zmieniony statut.
Delegaci IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów wybrali władze samorządu.
W poniedziałek rozpoczyna się IX KZBR. Będziemy go relacjonować na stronie www PIBR i w mediach społecznościowych.
W dniu 8 czerwca br. KRBR zatwierdziła sprawozdanie finansowe samorządu za 2018 r. Jego treść znajduje się w panelu dostępnym po zalogowaniu się.
W e-Bibliotece dostępne jest tłumaczenie Ramowych założeń zapewnienia jakości badania.
Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych zaprasza na krótkie szkolenie o elektronicznej wersji nowego kodeksu etyki.
28 maja Krzysztof Burnos, prezes KRBR, oraz przedstawiciele firm audytorskich spotkali się z reprezentantami Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
W Warszawie już po raz dziewiętnasty spotkali się prezesi izb biegłych rewidentów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
Na stronie internetowej Sejmu RP poinformowano, że w dniu 12 czerwca br. na posiedzeniu Sejmu RP odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy o biegłych rewidentach... (druk otrzymał nr 3481).
W dniu 30 maja 2019 r. projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentów trafił do Sejmu RP
MF wyjaśnia, jaki dokument kończy badanie sprawozdania finansowego za lata obrotowe rozpoczynające się przed 17 czerwca 2016 r.
Na stronie PIBR dostępne są dwa nowe i pięć zaktualizowanych Alertów dotyczących standardów sprawozdawczości z badania.
IAASB prosi o opinie na temat propozycji zmian w międzynarodowych standardach zarządzania jakością.
Także w profilu firmy audytorskiej na stronie PIBR dostępny jest już czytnik e-sprawozdań.
Już jutro w Krakowie rozpoczyna się XV Międzynarodowy Kongres MBA. Partnerami wydarzenia są PIBR i Centrum Edukacji PIBR.
Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła zmianę uchwały w sprawie krajowych standardów badania oraz rozpatrzyła związany z tym komunikat.
Na posiedzeniu we wtorek 14 maja 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach przedłożony przez Ministra Finansów. Kolejnym etapem będą prace parlamentarne.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty w Wieloosobowym Stanowisku Pracy do Spraw Obsługi Prawnej Komisji Nadzoru Audytowego.
Polskojęzyczna wersja zmienionego Międzynarodowego Standardu Edukacyjnego 7, Obligatoryjne doskonalenie zawodowe, jest już dostępna na stronie PIBR.
IAASB zbiera opinie na temat skalowalności stosowania MSB
Państwowa Komisja Wyborcza szuka wykonawców badań sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
Centrum Edukacji PIBR zaprasza wykładowców obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów na spotkania dydaktyczne z autorami materiałów szkoleniowych.
Resort przyjął zaproszenie do współpracy, w której wykorzystywane będą praktyczne doświadczenia biegłych rewidentów.
Informujemy, że w dniu dzisiejszym udostępniono komplet materiałów zjazdowych.
W zestawie znajdują się m.in. projekty uchwał dotyczących zmiany statutu PIBR, zmiany podstawowych zasad gospodarki finansowej PIBR, zmiany zasad ustalania składek członkowskich biegłych rewidentów, projekt programu działania samorządu w kadencji 2019-2023 oraz propozycja długoterminowej strategii działania PIBR, jak również sprawozdania organów z kadencji 2015-2019.
Udostępnione przez PIBR narzędzie doskonale trafiło w potrzeby biegłych rewidentów.
W e-Bibliotece można już zapoznać się z „Przeglądem 2018” Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej.
PIBR udostępnił biegłym rewidentom pięć nowych formularzy dostępnych online.
W dniach 13-14 maja br. w Poznaniu odbędzie się Forum Podatkowe 2019, organizowane przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, którego patronem wspierającym jest Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Poznaniu. Drugiego dnia Forum gospodarzem panelu w bloku "Ekonomia" jest Regionalny Oddział Izby w Poznaniu.
KNA zatwierdziła uchwałę KRBR w sprawie krajowych standardów badania oraz innych dokumentów
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
RCL poinformowało, że do projektu ustawy wpłynęły opinie oraz stanowiska z MSZ, RCL, Centrum Analiz Strategicznych KPRM oraz UOKiK.
Informujemy, że w dniu 16 kwietnia br. KRBR podjęła uchwałę ws. akceptacji i włączenia do materiałów zjazdowych pozostałych projektów dokumentów na IX Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów. Są to projekty uchwał dotyczących: zmiany statutu PIBR, programu działania samorządu w kadencji 2019-2023 oraz długoterminowej strategii działania PIBR. Materiał jest efektem prac poszczególnych komisji KRBR m.in. na podstawie uwag wnoszonych przez biegłych rewidentów.
Rodzinnych i smacznych, spokojnych i radosnych oraz zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych życzy Państwu Krzysztof Burnos, prezes KRBR oraz cała Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny zestaw odpowiedzi na pytania dotyczące e-sprawozdawczości.
RCL poinformowało o posiedzeniach Komisji Prawniczej w sprawie projektu zmiany ustawy.
Na stronie PIBR można już zapoznać się z nowymi alertami poświęconymi standardom raportowania za 2018 r.
W panelu biegłego rewidenta można zapoznać się z rocznymi raportami KRBR, KRD, KSD, KKN i KKR.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W panelu dostępnym wyłącznie dla biegłych rewidentów można zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym za 2018 r. sporządzonym zgodnie z wymogiem ustawy o rachunkowości do dnia 31.03.2019 r.
Sporządzając sprawozdanie z badania należy pamiętać o zmienionych wymogach.
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejne wyjaśnienia dotyczące sporządzenia i podpisania e-sprawozdań finansowych.
Na warszawskiej giełdzie odbyła się po raz czwarty konferencja Raportowanie niefinansowe w Polsce – tym razem pod hasłem „Wyzwania komunikacji z inwestorami”.
Podczas konferencji „Jaka edukacja przyszłości?” wyróżniono te regionalne oddziały, w których największy odsetek biegłych rewidentów spełnił obowiązki szkoleniowe w 2018 r.
Już po raz czwarty odbyła się konferencja poświęcona nowoczesnemu doskonaleniu zawodowemu – nie tylko biegłych rewidentów.
Informujemy, że w dniu 12 marca br. KRBR podjęła uchwałę ws. akceptacji i włączenia do materiałów zjazdowych części projektów dokumentów na IX Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów. Są to projekty uchwał dotyczących: porządku i regulaminu obrad IX KZBR, zmian do podstawowych zasad gospodarki finansowej Izby oraz zmian do zasad ustalania składek członkowskich. Materiał jest efektem prac poszczególnych komisji KRBR m.in. na podstawie uwag wnoszonych przez biegłych rewidentów.
Accountancy Europe opublikowało raport o obowiązkowym audycie małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście dyrektywy księgowej z 2013 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny zestaw wyjaśnień dotyczących e-sprawozdań finansowych.
W celu zapoznania się z nowym wydaniem Kodeksu etyki, Komisja ds. etyki Krajowej Rady Biegłych Rewidentów udostępnia tłumaczenie Międzynarodowego kodeksu etyki zawodowych księgowych (w tym Międzynarodowe standardy niezależności), przyjętego przez Radę Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych (IESBA) działającą w strukturze IFAC.
11 marca 2019 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja podsumowująca wypełnienie przez spółki obowiązku raportowania rozszerzonych informacji niefinansowych.
IESBA zaprasza na dwa webinaria poświęcone znowelizowanemu kodeksowi etyki, który wchodzi w życie w czerwcu 2019 r.
Startuje ogólnopolski cykl kongresów dyrektorów finansowych oraz XIV edycja konkursu o tytuł Dyrektor Finansowy Roku. PIBR jest partnerem tych wydarzeń.
W dniach 27-29 marca 2019 r. odbędzie się XX Międzynarodowa Konferencja „Zarządzanie Finansami”, której PIBR jest partnerem.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W sprawozdaniu z badania sprawozdań finansowych jednostek, których papiery wartościowe są notowane na rynkach NewConnect i Catalyst należy zamieścić opis kluczowych spraw badania zgodnie z wymogami KSB 701.
Wszystkie informacje dotyczące e-sprawozdawczości zgromadziliśmy w nowej sekcji „e-Sprawozdawczość”, wydzielonej na stronie internetowej.
KNA zatwierdziła uchwałę KRBR, przyjmującą trzy standardy badania zmienione przez IAASB.
Publikujemy kolejne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ – Frequently Asked Questions).
Już 11 marca MF zaprasza na konferencję podsumowującą pierwszy rok obowiązku raportowania rozszerzonych informacji niefinansowych.
Komisja KRBR ds. szkoleń udostępniła broszurę poświęconą obligatoryjnemu doskonaleniu zawodowemu w roku 2019.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Wdrażania Polityki Nadzorczej Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
Biegli rewidenci mogą już skorzystać z najnowszego Alertu poświęconego badaniu sprawozdania finansowego za 2018 rok
W poszczególnych regionalnych oddziałach PIBR odbywają się Walne Zgromadzenia. Poniżej znajdą Państwo wyniki wszystkich zakończonych głosowań.
IFRS Foundation opublikowała raport poświęcony lepszej komunikacji w sprawozdawczości finansowej.
IFAC przygotował zestaw odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie w kontekście raportowania zintegrowanego zadają krajowe organizacje profesji księgowej.
Rzeczpospolita opublikowała zapis debaty, w której wzięli udział przedstawiciele KRBR i KKN, MF oraz instytucji i organizacji będących interesariuszami audytu.
Miejsca, terminy i godziny rozpoczęcia Walnych Zgromadzeń w regionalnych oddziałach PIBR, a także osoby wybrane do organów na kadencję 2019-2023. Wszystko w jednym miejscu.
DGP opublikowała zapis debaty pomiędzy przedstawicielami PIBR, Ministerstwa Finansów i interesariuszy audytu.
KNA opublikowała następujące informacje, kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W połowie stycznia informowaliśmy o zmianie formuły dotychczasowych „Konsultacji PIBR”. Na stronie PIBR można już zapoznać się z pierwszymi poradami opracowanymi w formie zbioru odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ – Frequently Asked Questions).
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko radcy prawnego do obsługi prawnej Komisji Nadzoru Audytowego w w Wieloosobowym Stanowisku Pracy do Spraw Obsługi Prawnej Komisji Nadzoru Audytowego w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
W dniu 29 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską (UE) i - w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach... - stanie się "państwem trzecim" (możliwy jest również scenariusz, iż w przyszłym porozumieniu o wzajemnych stosunkach między UE i Wielką Brytanią zostaną przyjęte odmienne postanowienia, ale na chwilę obecną tak się nie stało). Może to spowodować określone implikacje dla części firm znajdujących się na liście firm audytorskich prowadzonej przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów. Zgodnie bowiem z art. 46 ustawy, firmy audytorskie - w zależności od formy prawnej, w jakiej są prowadzone - muszą spełniać określone wymogi dotyczące udziału właścicielskiego, składu organu zarządzającego oraz - o ile organ występuje - nadzorczego. Niespełnianie tych wymogów wiąże się z obowiązkiem dla KRBR skreślenia z listy takiej firmy (art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy).
Polska Izba Biegłych Rewidentów zaprasza do wzięcia udziału w konkursie ofert na obsługę techniczną IX Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów organizowanego przez PIBR. Konkurs nie jest przetargiem rozumianym w sensie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1986).
Wzorem ostatniego roku, KRBR ujawnia informacje na temat wynagrodzeń wypłaconych osobom wchodzącym w skład organów PIBR VIII kadencji w 2018 r. Dotychczas wykazano informacje za lata 2015, 2016 i 2017.
Dotychczas Biuro PIBR indywidualnie odpowiadało na poszczególne pytania zgłaszane przez biegłych rewidentów za pomocą formularza „Konsultacje PIBR”.
Do 4 lutego br. można przesyłać propozycje do programu działania Polskiej Izby Biegłych Rewidentów na kolejną kadencję oraz sugestie zmian w statucie PIBR, podstawowych zasadach gospodarki finansowej PIBR oraz zasadach ustalania składek członkowskich biegłych rewidentów.
Dziś od godziny 14:00 po zalogowaniu się na profil biegłego rewidenta można już korzystać z pierwszej wersji czytnika e-sprawozdań.
Informujemy, iż Ministerstwo Finansów poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko głównego specjalisty do spraw rewizji finansowej w Wydziale Wdrażania Polityki Nadzorczej Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej.
W e-Bibliotece można już zapoznać się z broszurą „Biegły rewident – Zawód z perspektywą”.
Dobiegają końca prace nad dostępną dla wszystkich biegłych aplikacją, pozwalającą wygodnie odczytywać sprawozdania finansowe w formacie XML.
1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące informowania o schematach podatkowych.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów 18 grudnia 2018 r. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Usług Pokrewnych 4401PL.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień do przepisów, które dotyczą wprowadzenia do polskiego porządku prawnego obowiązku raportowania schematów podatkowych.
Rekomendacja dotyczy roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi.
Wypełnij ankietę online: wyraź swoją opinię.
Każdy biegły rewident zobowiązany jest utrzymywać i doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Zgodnie z obowiązującą ustawą z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, obligatoryjne doskonalenie zawodowego odbywa się w ramach szkoleń przeprowadzanych przez PIBR lub jednostki uprawnione (szkolenia obligatoryjne). W pewnym zakresie może także odbywać się w ramach samokształcenia.
KNA opublikowała kolejne informacje kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
Komisja Nadzoru Audytowego nie zakwestionowała uchwały KRBR w sprawie wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu nadzoru w 2019 r.
W Święta, ale i na cały nadchodzący rok 2019 życzymy Państwu przede wszystkim radości i spokoju ducha. Niech czas rodzinnych spotkań będzie także okazją do ważnych rozmów i tak potrzebnego odpoczynku.
Projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach zawiera wiele niepokojących rozwiązań. Jednym z najważniejszych jest zlikwidowanie Krajowej Komisji Nadzoru, a także radykalne ograniczenie samorządowego sądownictwa dyscyplinarnego. Wdrożenie tej regulacji byłoby niekonstytucyjnym zmniejszeniem kompetencji samorządu zawodowego z negatywnymi skutkami dla większości firm audytorskich, indywidualnych biegłych rewidentów, a także podmiotów badanych. Nadzór straci funkcję prewencyjną, wzrosną koszty audytu, a firmy audytorskie świadczące usługi niezastrzeżone dla biegłych rewidentów będą działały w warunkach nierównej konkurencji z innymi podmiotami.
Zakończyła się XIII edycja konkursu Verba Veritatis, w którym nagradzane są najlepsze prace akademickie poświęcone zagadnieniom etyki biznesu.
KNA opublikowała kolejne informacje kierowane do biegłych rewidentów oraz firm audytorskich:
W serwisie YT dostępny jest zapis debaty oksfordzkiej kończącej tegoroczną Konferencję Audytingu.
Firmy audytorskie nie muszą przesyłać sprawozdań P11 w wersji papierowej – wystarczy wypełnić formularz na indywidualnym koncie FA na pibr.org.pl
Z e-Biblioteki można już ściągnąć kolejny numer biuletynu Komisji Biegłych Sądowych przy PIBR.
KRBR zniosła doroczny termin składania zgłoszeń do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta.
Rządowe Centrum Legislacji upubliczniło swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
KRBR zdecydowała, że składka członkowska w 2019 r. będzie wynosiła 480 zł (w podstawowej wysokości) oraz 20 zł (w obniżonej wysokości).
W przypadku opłaty za wpis na listę firm audytorskich opłata nie uległa zmianie i wynosi 2.000 zł.
Resort finansów podzielił zdanie Ministerstwa Sprawiedliwości, że decydujące znaczenie ma data sporządzania sprawozdania finansowego.
Powoli zbliżamy się do końca 2018 r., a tym samym do końca pierwszego roku w trzyletnim okresie rozliczeniowym w zakresie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.
W dniu 30 listopada br. RCL opublikowało stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji publicznych do projektu zmiany ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) przygotowało dla PIBR specjalną ofertę zdobycia kwalifikacji ACCA.
26 listopada br. MF powołał nowy skład Komitetu Standardów Rachunkowości na trzyletnią kadencję.
Zbliża się termin złożenia opinii biegłego rewidenta potwierdzającej prawidłowość wyliczenia współczynnika zużycia energii elektrycznej.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.