© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:05, 21.11.2024 r.
Dwa dni III edycji Forum Innowatorów ESG upłynęły pod znakiem debat w gronie przedstawicieli rządu, polityki, świata finansów, biznesu i czołowych ekspertów ESG. Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów przybliżyli temat atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i przygotowanego projektu w tym zakresie. Podczas konferencji ogłoszono także wyniki konkursu Innowator ESG 2024.
Organizatorem Forum, odbywającego się w dniach 13-14 listopada 2024 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych oraz dostępnym także online, było Polskie Stowarzyszenie ESG. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła rolę partnera wydarzenia.
Ważnym elementem Forum, obok innych wydarzeń jak premiera III edycji Ogólnopolskiego Raportu ESG „Cele a możliwości”, były debaty ekspertów, odbywające się na scenie głównej i scenie dedykowanej ESG. Wzięli w nich udział przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów, którzy wyjaśniali, jaka jest rola biegłych rewidentów w atestacji ESG oraz jak wygląda proces przygotowywania przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów przepisów dotyczących badania sprawozdań niefinansowych.
Dawid Napierała, Członek KRBR i zarazem członek Komisji KRBR ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, w swoim wystąpieniu pt. „Atestacja ESG” otwierającym konferencję na scenie dedykowanej ESG, pokazał, jak wyglądał proces tworzenia projektu polskiego standardu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jakie jeszcze kroki prowadzą do jego przyjęcia. Podzielił się także praktycznymi wskazówkami dla przedstawicieli raportujących jednostek. „Wymiana informacji pomiędzy biegłym rewidentem badającym sprawozdanie ESG a biegłym rewidentem badającym sprawozdanie finansowe ułatwi wyłapanie ewentualnych niespójności pomiędzy tymi dokumentami”, podkreślił Dawid Napierała. Zaznaczył także, że chociaż biegli rewidenci dokonujący atestacji ESG będą się posiłkować raczej zapytaniami niż próbkowaniem statystycznym czy kontrolami, to nadal proces badania będzie skrupulatny, a audytorzy będą zachowywać sceptycyzm zawodowy. Na pewno będą chcieli się zapoznać z procesami raportowania w badanej jednostce i tym, jak są prowadzone kontrole wewnętrzne.
Temat atestacji ESG i dedykowanego standardu tej nowej usłudze, wymaganej dyrektywą CSRD, kontynuował Kamil Jesionowski, Prezes KRBR w odbywającym się po prezentacji panelu pt. „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?”. Poinformował, że projekt krajowego standardu atestacji ESG jest upubliczniony na stronie PIBR. Wyjaśnił, że tworzenie Standardu 3002 odbywało się w oparciu o wytyczne Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego (CEAOB/KEONA) i w porozumieniu z Polską Agencją Nadzoru Audytowego, a obecnie trwają prekonsultacje projektu (do 30 listopada 2024 r.). Kolejne kroki uzależnione są od tempa procedowania ustawy implementującej unijną dyrektywę CSRD do polskiego systemu prawa.
„Raport ESG nie powinien być celem samym w sobie, lecz udokumentowaniem modelu biznesowego przyjętego przez raportującą jednostkę” – zaznaczył z kolei Piotr Witek, członek KRBR podczas Okrągłego Stołu Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej "Cele i wyzwania", odbywającego się w formule debaty zamkniętej w drugim dniu Forum Innowatorów ESG. Reprezentant naszego samorządu wyjaśnił, że aby raport niefinansowy odpowiadał rzeczywistości, firma musi wdrożyć odpowiednią strategię, opracować szereg polityk, ustanowić zasady zbierania danych. Nie można tego zrobić na ostatnią chwilę pod presją zbliżających się terminów. Piotr Witek podkreślił także znaczenie odpowiedniej komunikacji z biegłym rewidentem już na etapie zbierania danych i przygotowania raportu.
Poza dzieleniem się wiedzą i opiniami podczas konferencji ważnym jej elementem było także ogłoszenie wyników Konkursu Innowator ESG 2024. Kapituła, w której zasiadał m.in. Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wyłoniła zwycięzców spośród niemal 130 zgłoszeń. W rywalizacji mogły uczestniczyć firmy, organizacje i instytucje, które zrealizowały lub są w trakcie realizacji projektu związanego z ideą ESG, CSR oraz zrównoważonego rozwoju. Gratulujemy zwycięzcom!
Lista tryumfatorów została opublikowana pod adresem: https://innowatoresg.pl
Więcej informacji o tegorocznym Forum Innowatorów ESG i wcześniejszych edycjach na stronie wydarzenia https://foruminnowatorowesg.pl/o-forum/
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.