© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:09, 22.12.2024 r.
W imieniu IAASB zapraszamy do wysłuchania serii dyskusji poświęconych oszustwom w erze cyfrowej
Dynamiczny rozwój technologii stwarza bezprecedensowe możliwości oszustwa - środki, motywacja i możliwości są ułatwione dzięki rosnącemu i ewoluującemu wykorzystaniu technologii. W szybko zmieniającym się krajobrazie technologicznym wykrywanie oszustw staje się trudniejsze. W miarę jak firmy wykorzystują cyfryzację, aby lepiej obsługiwać swoich klientów, pojawiają się nowe zagrożenia. Technologia może być jednym z największych czynników umożliwiających oszustwa, ale także, paradoksalnie, jednym z najlepszych zabezpieczeń.
Od biegłych rewidentów oczekuje się, aby w ramach procedur badania odpowiednio uwzględniali kwestię oszustw, dlatego IAASB przygląda się bliżej oszustwom i wpływowi technologii na nie, w tym:
Podejmując proaktywne działania w tym zakresie, Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) organizuje serię trzech wirtualnych dyskusji na temat oszustw w erze cyfrowej.
Pierwsze, zaplanowane na 2 września 2020 r., wydarzenie jest zatytułowane "Wpływ rozwoju technologii na popełnianie i wykrywanie oszustw." Streaming będzie udostępniony na kanale YouTube o g. 13.00 czasu polskiego (link do bezpośredniej relacji w języku angielskim dostępny jest tutaj).
Więcej na temat wydarzenia, w tym jego agendy można przeczytać na stronie internetowej IFAC pod adresem: https://www.ifac.org/knowledge-gateway/discussion/upcoming-iaasb-virtual-roundtable-fraud-digital-age.
Dyskusja jest częścią nowej serii trzech debat IAASB, która ma na celu zbadanie kwestii i wyzwań związanych z oszustwami poprzez dyskusje z ekspertami i liderami. Dyskusje te pomogą IAASB zaproponować właściwą odpowiedź na ważne pytania zadawane na całym świecie, dotyczące roli biegłych rewidentów w odniesieniu do oszustw. W dyskusjach będą uczestniczyli biegli sądowi, biegli rewidenci badający sprawozdania finansowe, eksperci ds. audytu nadużyć finansowych, zewnętrzne firmy oferujące rozwiązania audytowe, organy regulacyjne, naukowcy, przedstawiciele sektora publicznego oraz inne osoby z całego świat z dużym doświadczeniem w tym zakresie.
Kolejne wydarzenia z serii są zapowiedziane na:
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.