Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:57, 21.11.2024 r.

Rządowy projekt dot. e-administracji wprowadza kluczowe zmiany do ustawy o biegłych rewidentach

Informujemy o projekcie ważnych zmian jakie zostały zaproponowane do ustawy o biegłych rewidentach w ramach rządowego projektu ustawy dotyczącego e-administracji.

5 lipca 2023

Na wniosek Ministra Cyfryzacji w kwietniu 2022 r. został rozpoczęty proces związany z projektem Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji (dalej „projekt ustawy”). Pod koniec czerwca 2023 r., już po konsultacjach publicznych (do których nie włączono PIBR), do procedowanego projektu ustawy zostały dodane nowe zapisy odnoszące się do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (dalej „UoBR”).

Podsumowanie zaproponowanych zmian w UoBR (art. 39 oraz art. 54 projektu ustawy):

  • Obowiązek sporządzenia całej dokumentacji klienta, w tym akt badania, a także akt zleceń usług atestacyjnych innych niż badanie oraz akt zleceń usług pokrewnych wyłącznie w języku polskim (jako skutek proponowanego wykreślenia drugiego zdania w art. 67 ust. 4a UoBR, dotychczas dopuszczającego możliwość sporządzania części tej dokumentacji w języku obcym, z jednoczesnym zapewnieniem pisemnego jej tłumaczenia na język polski na potrzeby kontroli Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (dalej „PANA”)).
  • Obowiązek przekazania przez firmę audytorską do PANA w postaci elektronicznej wszystkich akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu (dalej KSWZ”), w terminie 90 dni od ich zamknięcia. Projekt ustawy określa również cele wykorzystania tej dokumentacji przez PANA, w tym możliwość poddania ich analizie lub udostępnienie firmie audytorskiej, która je przekazała w przypadku zastąpienia firmy audytorskiej inną firmą audytorską.
  • Obowiązek przekazania do 31 grudnia 2025 r. przez firmy audytorskie do PANA akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z KSWZ zamkniętych przed dniem 1 stycznia 2024 r.
  • Przewidziana jest możliwość określenia w drodze rozporządzenia Ministra właściwego do spraw finansów publicznych wymogów oraz wymagań technicznych, jakim muszą odpowiadać akta przekazywane do PANA.
  • Dodanie do katalogu naruszeń prawa zagrożonych karą administracyjną nowych pozycji – tj. nie wypełnienia przez firmę audytorską obowiązku przekazania akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z KSWZ jak również obowiązków związanych ze skreśleniem z listy firm audytorskich, a dotyczących m.in. przekazania dokumentacji.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła natychmiastowe działania, wnikliwie analizuje propozycje zmiany UoBR i pracuje nad stanowiskiem w tej sprawie.

Z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, jak również uzasadnieniem, można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12358950/katalog/12872844#12872844.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl