Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:44, 22.12.2024 r.

Spotkania przedstawicieli PIBR z międzynarodowymi organizacjami

Polska Izba Biegłych Rewidentów rozwija relacje z organizacjami międzynarodowymi. Przełom listopada i grudnia br. obfitował w spotkania z zagranicznymi ekspertami. Były one poświęcone m.in. międzynarodowym standardom sprawozdawczości finansowej IASB czy międzynarodowemu standardowi badania mniej złożonych jednostek (MSB dla MZJ) IAASB. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie spotkań. 

5 grudnia 2024

26 listopada

Spotkanie z przedstawicielami EFAA for SMEs

W trybie zdalnym odbyło się spotkanie z przedstawicielami European Federation of Accountants and Auditors for small and medium-sized enterprises (EFAA for SMEs), mające na celu zapoznanie przedstawicieli PIBR z rolą i działaniami organizacji, reprezentującej interesy małych i średnich firm księgowych i audytorskich (tzw. „praktyk”), w tym aktywnie pracującej nad kształtowaniem prawa i standardów oraz współpracującej z instytucjami unijnymi i międzynarodowymi.

W spotkaniu z ramienia EFAA for SMEs uczestniczyli: prezes Salvador Marin oraz dyrektor Paul Thompson, natomiast ze strony KRBR obecni byli: Joanna Chwaścikowska-Karwacka oraz Piotr Witek. 

28 listopada

Prezentacja aktualnych i planowanych prac IASB

Doroczne już spotkanie z Nickiem Andersonem, członkiem Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Board - IASB) w siedzibie Polskiej Izb Biegłych Rewidentów było po raz kolejny okazją do zapoznania się w kameralnej atmosferze z czekającymi naszą profesję zmianami w zakresie standardów sprawozdawczości finansowej.

Z ramienia KRBR w spotkaniu uczestniczył Piotr Witek. Obecni byli także zainteresowani pracami IASB praktycy z firm audytorskich. Nasz gość przybliżył m.in. nowe standardy oraz projekty będące w trakcie ustanawianiaa także bieżące i nadchodzące konsultacje. Tematyka spotkania objęła:

  • nowe standardy – MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych oraz MSSF 19 Spółki zależne bez odpowiedzialności publicznej: ujawnianie informacji,
  • bieżące i nadchodzące konsultacje, w tym: przeliczanie na walutę hiperinflacyjną, klimat i inne czynniki niepewności w sprawozdaniach finansowychmetoda praw własności, rezerwy,
  • inne projekty w zakresie ustanawiania standardów, w tym dynamiczne zarządzanie ryzykiem, połączenia jednostek gospodarczych – ujawnianie informacji, wartość firmy i utrata wartości, instrumenty finansowe o cechach kapitału własnego oraz wytyczne dotyczące komentarzy zarządu,
  • nowe projekty dotyczące wartości niematerialnych i prawnych, wyceny zamortyzowanego kosztu oraz rachunku przepływów pieniężnych,
  • współpraca z International Sustainability Standards Board(ISSB),
  • umowy zakupu energii.

28 listopada

120-lecie ACCA oraz 20-lecie działalności w Polsce

Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) zorganizowała w Warszawie galę z okazji swojego 120-lecia istnienia oraz 20 lat rozwoju w Polsce. Polska Izba Biegłych Rewidentów współpracuje z ACCA od lat, więc z wielką przyjemnością objęła rolę partnera wspierającego. Przedstawiciele KRBR obecni na uroczystości: Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos oraz Piotr Witek przekazali od naszego samorządu gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów na następne lata.

3 grudnia

Dzielenie się doświadczeniami – spotkanie z FAR i IFAC nt. MSB dla MZJ

Z inicjatywy IFAC, przedstawiciele KRBR: Jarosław Dac, Dawid Napierała i Piotr Witek spotkali się w trybie zdalnym z Björnem Irle, biegłym rewidentem i przedstawicielem instytutu zawodu księgowego w Szwecji – FAR oraz Sarah Gagnon, senior manager w IFAC.

Spotkanie miało na celu przybliżenie międzynarodowego standardu badania mniej złożonych jednostek (MSB dla MZJ), opublikowanego przez Radę Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych (IAASB) w grudniu 2023 r.

Björn Irle podzielił się doświadczeniami związanymi z podejściem do MSB dla MZJ w Szwecji. Poinformował, że szwedzki Inspektorat Biegłych Rewidentów (organ nadzoru publicznego) zdecydował, że MSB dla MZJ zostanie przyjęty jako ogólnie przyjęte standardy badania w Szwecji dla określonych spółek, co oznacza, że standard będzie miał taki sam status jak obecnie stosowane MSB. Ma on wejść w życie do badań sprawozdań finansowych MZJ za 2025 r. FAR przygotował szwedzkie tłumaczenie standardu. Ponadto kilku dostawców oprogramowania pracuje nad rozwojem oprogramowania do obsługi MSB dla MZJ i oczekuje się, że od jesieni 2025 r. wsparcie systemowe będzie dostępne dla użytkowników. Podkreślił, że aby ułatwić przejście na MSB dla MZJ, szwedzkie firmy audytorskie są zobowiązane do zaktualizowania swojej metodologii badania i przeszkolenia pracowników w zakresie stosowania standardu. Dodał, że FAR zapewni materiały szkoleniowe i wsparcie, aby pomóc biegłym rewidentom i firmom audytorskim w zrozumieniu i stosowaniu nowego standardu. Szkolenia rozpoczną się jesienią 2025 r.

Przedstawiciele PIBR zwrócili uwagę na wyzwanie związane ze zdefiniowaniem mniej złożonej jednostki. Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że w zrozumieniu i stosowaniu standardu pomocne są materiały i wskazówki opracowywane przez IAASB i zwrócili się do IFAC z prośbą o ich aktualizację.

 

4 grudnia

Gala świąteczna AICPA-CIMA

W Warszawie odbyła się coroczna uroczysta gala świąteczna AICPA-CIMA, którą PIBR ponownie objęła patronatem honorowym. Simon Bittlestone FCMA, CGMA, nowy prezydent CIMA, wygłosił przemówienie na początku wydarzenia, podczas którego tradycyjnie powitano nowych członków CIMA oraz wręczono prestiżowe nagrody dla najlepszych kandydatów CGMA.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl