© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:25, 21.11.2024 r.
Pod hasłem "Samorząd zawodowy - relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?" odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, w której udział wzięli przedstawiciele zrzeszonych z Porozumieniu organizacji, w tym Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
W programie konferencji, która odbyła się 15 października w Warszawie, były tematyczne panele dyskusyjne oraz podsumowujący całe wydarzenie panel z udziałem prezesów organizacji zrzeszonych w OPSZZP.
Joanna Chwaścikowska-Karwacka, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wzięła udział w debacie „Znaczenie samorządu zawodowego dla zapewnienia sprawiedliwości i równości w systemie prawnym”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że biegli rewidenci są specyficznym zawodem zaufania publicznego ze względu na nadzór nad profesją sprawowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego. Wyjaśniła, że państwowy nadzorca kontroluje funkcjonowanie profesji w wielu aspektach, m.in. prowadzi postępowania dyscyplinarne czy zatwierdza uchwały KRBR. Przypomniała, że dużo prerogatyw (np. w zakresie postępowań dyscyplinarnych) zostało odebranych samorządowi wskutek pojedynczych głośnych medialnie spraw, podobnie jak to było w przypadku innych zawodów zaufania publicznego. Dodała także, jak ważnym elementem jest proces legislacyjny i możliwość uczestniczenia przedstawicieli zawodu w tym procesie i zaapelowała o przegląd ustaw dotyczących zawodów zaufania publicznego.
Samorząd to podstawa funkcjonowania państwa, a silne samorządy to silne społeczeństwo i państwo, powiedział Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, podczas wieńczącej konferencję debaty "Samorząd zawodowy - relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?". Prezes KRBR powiedział, że specyfiką biegłych rewidentów na tle innych zawodów zaufania publicznego jest to, że efekty pracy audytorów dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Oznacza to, że z pracy biegłego rewidenta korzysta nie tyle badana jednostka, ale także i szereg innych interesariuszy, reprezentujących różne instytucje, firmy, organizacje czy indywidualnych inwestorów.
Konferencja zakończyła się podpisaniem apelu do władz państwowych przez prezesów organizacji zrzeszonych w OPSZZP. Członkowie zaapelowali o uwzględnianie głosu samorządów zawodowych przy procesie stanowienia prawa oraz umożliwienia samorządom sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. Z pełną treścią można się zapoznać TUTAJ
Apel został przesłany na ręce Prezesa Rady Ministrów, skąd został przekierowany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Finansów.
Do Porozumienia należy 15 organizacji reprezentujących profesje zaufania publicznego.
Podczas konferencji nastąpiło przekazanie prezydencji w OPSZZP Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych, która funkcję tę sprawować będzie pod hasłem „Budujemy zaufanie”. Dziękujemy Naczelnej Izbie Lekarskiej za przewodnictwo w ostatnim roku!
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.