© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:22, 21.11.2024 r.
30 lipca 2024 r. odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, zorganizowane w formule online. Jednym z głównych tematów była atestacja ESG.
Omawiane były bieżące prace Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów. Komisja w ostatnim miesiącu m.in. przeanalizowała opracowany przez Komitet Europejskich Organów Nadzoru Audytowego (KEONA) projekt niewiążących wytycznych dotyczących atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju z ograniczoną pewnością oraz przekazała swoje uwagi w ramach trwających do 22 lipca 2024 r. konsultacji publicznych.
Na posiedzeniu KRBR poruszona została także kwestia projektu standardu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (tzw. atestacja ESG), nad którym trwają prace w Komisji ds. standaryzacji. Zwrócono uwagę, że opóźnienie w uchwaleniu ustawy implementującej dyrektywę CSRD (co miało nastąpić do 6 lipca 2024 r.) wstrzymuje przyjęcie przez samorząd finalnego kształtu standardu i tym samym zakładany harmonogram nie będzie mógł być dotrzymany. Zgodnie z nim przyjęcie uchwały KRBR ws. standardu atestacji ESG było zaplanowane na sierpień 2024 r. O aktualizacji planu dalszych działań w tym temacie będą rozmawiać przedstawiciele KRBR oraz Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego na spotkaniu zaplanowanym na początek sierpnia.
W oczekiwaniu na wdrożenie CSRD trwają prace nad przygotowaniem programu szkoleń dla biegłych rewidentów, który wg planu Komisji ds. szkoleń przewiduje ok. 80 godzin ODZ, po odbyciu których biegli rewidenci utrzymaliby prawa atestacji ESG. Zgodnie z planem Komisji, program powinien ruszyć najpóźniej w październiku 2024 r., ale jego uruchomienie uzależnione jest od nieznanych jeszcze ostatecznych zapisów ustawy i terminu ich wejścia w życie.
W dalszej części posiedzenia, po przedstawieniu uchwał rekomendowanych przez Komisję ds. finansowych, KRBR przyjęła:
- uchwałę nr 609/15/2024 w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru audytora dla badania sprawozdań finansowych PIBR za lata 2024-2026,
- uchwałę nr 610/15/2024 w przedmiocie zmiany uchwały w sprawie stawek wynagradzania za udział w pracach organów i komisji oraz wynagrodzeń innych podmiotów w zakresie wysokości wynagrodzenia za czynności obrońcy z urzędu. Na potrzebę zmian w tym zakresie zwrócił uwagę w piśmie Krajowy Rzecznik Praw Biegłych Rewidentów.
W pozostałej części posiedzenia KRBR rozpatrzyła pozytywnie następujące wnioski dot. partnerstwa lub patronatów PIBR:
- w sprawie objęcia funkcji partnera uroczystej gali „Think Ahead – ACCA celebrates 120. Anniversary”,
- w sprawie objęcia patronatem XI edycji konkursu „Mistrz Finansów Publicznych”, organizowanego przez redakcję miesięcznika „Finanse Publiczne”,
- w sprawie objęcia patronatem Konkursu CFO Roku 2024, organizowanego przez Fundację Klub Dyrektorów Finansowych,
- w sprawie objęcia patronatem II edycji studiów podyplomowych "Profesjonalna Rada Nadzorcza" realizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Niezależnych Członków Rad Nadzorczych i 30% Club Poland.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.