© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:39, 21.11.2024 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina o spoczywającym na biegłych rewidentach obowiązku zawiadamiania odpowiednich służb o podejrzeniach łapownictwa lub przekupstwa dotyczących funkcjonariuszy publicznych z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego
Zgodnie z art. 77 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym biegły rewident, który w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych dowiedział się o przyjęciu korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy przez funkcjonariusza publicznego z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego (łapownictwo bierne), obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw w Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek ten ciąży na biegłym rewidencie również wtedy, gdy dowiedział się on, w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych, o udzieleniu albo obietnicy udzielenia funkcjonariuszowi publicznemu z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego korzyści majątkowej lub osobistej (przekupstwo).
Należy podkreślić, że ww. obowiązek nie przewiduje jednak konieczności zgromadzenia przez biegłego rewidenta wystarczających dowodów potwierdzających podejrzenia – co jest rolą organów powołanych do ścigania przestępstw.
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w webinarze: Konwencja OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych, organizowanym przez CE PIBR w dniu 17 maja w godz. 09:00-12:30.
Udział w webinarze jest bezpłatny, daje możliwość zaliczenia 4 godz. samokształcenia. Szczegółowe informacje i zapisy TUTAJ
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.