© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:50, 22.12.2024 r.
IAASB prowadzi konsultacje zmiany międzynarodowych standardów związanej ze zmianą Kodeksu etyki w zakresie definicji jednostki notowanej oraz jednostek zainteresowania publicznego.
W grudniu 2021 r. Rada Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych („IESBA”) zakończyła prace nad projektem dotyczącym definicji jednostki notowanej oraz jednostek zainteresowania publicznego. W kwietniu 2022 r. IESBA opublikowała ostateczne brzmienie zmian Międzynarodowego kodeksu etyki zawodowych księgowych (w tym Międzynarodowych standardów niezależności) („Kodeks etyki”), (więcej na ten temat na stronie IESBA, pod adresem: https://www.ethicsboard.org/publications/final-pronouncement-revisions-definitions-listed-entity-and-public-interest-entity-code?utm_source=Main+List+New&utm_campaign=83da5c7f8c-EMAIL_CAMPAIGN_2022_04_11_04_34&utm_medium=email&utm_term=0_c325307f2b-83da5c7f8c-80693284). Ta zmiana Kodeksu etyki nie została jeszcze wdrożona do systemu polskich regulacji.
Rada Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych („IAASB”) prowadzi, związane z ww. zmianą, konsultacje zmiany brzmienia standardów międzynarodowych. Proponowane zmiany mają dwa główne cele. Po pierwsze, dostosowanie definicji i wymogów standardów międzynarodowych do nowych definicji zawartych w Kodeksie etyki. Po drugie, rozszerzenie zakresu stosowania istniejących zróżnicowanych wymogów dla jednostek notowanych, aby spełnić podwyższone oczekiwania zainteresowanych stron w zakresie audytów jednostek zainteresowania publicznego.
Proponowane przez IAASB zmiany, o wąskim zakresie, obejmują:
Konsultacje trwają do 8 kwietnia 2024 r.
IAASB zachęca do przekazywania swoich opinii na temat tego projektu, korzystając z przygotowanego szablonu odpowiedzi.
Zapraszamy biegłych rewidentów i firmy audytorskie do przekazania swoich opinii bezpośrednio do IAASB.
Więcej informacji na ten temat oraz link do zgłaszania uwag znajduje się na stronie internetowej IAASB pod adresem: https://www.iaasb.org/publications/proposed-narrow-scope-amendments-isqms-isas-and-international-standard-review-engagements-2400.
Z tłumaczeniem dokumentu IAASB na j. polski można zapoznać się – tutaj. Udostępniamy tłumaczenie m.in., aby umożliwić zapoznanie się z proponowanymi przez IAASB kierunkami zmian. Chcemy podkreślić, że jest to robocze tłumaczenie, nie była wykonana merytoryczna jego weryfikacja ani tłumaczenie nie jest autoryzowane przez PIBR.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.