© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:21, 21.11.2024 r.
Udostępniamy polską wersję językową najnowszych objaśnień IFAC do Kodeksu etyki IESBA, dotyczących sztucznej inteligencji.
Publikacja Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) we współpracy z pracownikami Rady Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (ang. International Ethics Standards Board for Accountants – IESBA), zatytułowana: „Analiza Kodeksu IESBA – Skupienie na technologii: Sztuczna inteligencja”, podkreśla zastosowanie Międzynarodowego kodeksu etyki zawodowych księgowych (w tym Międzynarodowych standardów niezależności) („Kodeks”), w szczególności znaczenie podstawowych zasad Kodeksu i jego założeń koncepcyjnych w rozwiązywaniu problemów etycznych, które mogą wystąpić, gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana lub wdrażana przez zawodowych księgowych. W opracowaniu przedstawiono scenariusz dotyczący sztucznej inteligencji, który ma pomóc księgowym w identyfikowaniu, ocenie i reagowaniu na zagrożenia związane z przestrzeganiem podstawowych zasad Kodeksu.
Rozpoczęta w 2019 r. seria publikacji, zatytułowana: „Analiza Kodeksu IESBA”, ma na celu promowanie wiedzy na temat Kodeksu oraz wspieranie jego przyjęcia i wdrożenia na całym świecie. Każda część podkreśla ważne koncepcje i tematy zawarte w Kodeksie i ma na celu pomóc czytelnikom zrozumieć, jak korzystać z Kodeksu i poruszać się po nim, aby mogli szybko zidentyfikować i uzyskać dostęp do standardów dotyczących etyki i niezależności oraz powiązanych z nimi wskazówek. Nie jest to materiał wiążący ani nie zastępuje znajomości Kodeksu.
Tematy poruszane we wcześniejszych częściach serii obejmują: podstawowe zasady, założenia koncepcyjne, niezależność biegłego rewidenta, konflikty interesów, zachęty, reagowanie na naruszenie przepisów prawa i regulacji, naciski, rolę księgowego i jego oczekiwane mentalne nastawienie, w tym skupienie na stronniczości oraz moduły Kodeksu.
Najnowsza przetłumaczona na język polski publikacja jest dostępna tutaj oraz w e-Bibliotece, gdzie można również znaleźć polskojęzyczne wersje wcześniejszych dwunastu części z tej serii.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.