Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:44, 22.07.2024 r.

Debata „Nowe regulacje w zakresie zrównoważonego rozwoju – perspektywa nadzoru”

Rola nadzoru nad rynkiem audytu i odpowiedzialności nadzorcy za przygotowanie rynku na sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju była przedmiotem debaty, jaka odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

11 czerwca 2024

Gospodarzem debaty była Polska Agencja Nadzoru Audytowego, a do udziału zaproszono osoby kierujące kluczowymi dla branży audytu instytucjami: Jacka Gdańskiego (Prezes PANA), Jacka Jastrzębskiego (Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego), Roberta Adamczyka (Przedstawiciel Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej - EFRAG)) oraz reprezentującego samorząd biegłych rewidentów Kamila Jesionowskiego (Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów). Moderatorem dyskusji była Ewa Sowińska, biegła rewidentka i ekspertka w tematyce ESG.

„Kwestia atestowania raportów zrównoważonego rozwoju wybija się dziś na pierwszy plan spośród wszystkich wyzwań, przed którymi stoją biegli rewidenci i firmy audytorskie”, podkreślił szef PANA. Zaznaczył też, że „Z naszej perspektywy jest ważne, aby już pierwszego dnia, w którym obowiązywać będzie w Polsce raportowanie zrównoważonego rozwoju móc powiedzieć interesariuszom, że atestacja sprawozdań jest wykonywana na podstawie wspólnego standardu i konkretnych przepisów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wspólnie z samorządem będziemy później współpracować, aby ten system doskonalić”.

Prezes KRBR podkreślił, jak ważne jest poszerzanie kompetencji firm audytorskich. Zauważył też, że atestowanie zrównoważonego rozwoju jest ewolucyjnym, a nie rewolucyjnym procesem. „Myślę, ze dojdziemy kiedyś do wniosku, że nie mamy obowiązku raportowania, lecz taką potrzebę, bo ważne są idee, które za tym idą. ESG podobnie jak prawo oparte jest na wartościach, a jego zadaniem jest ochrona tych wartości”, powiedział.

Obszerną relację z debaty „Nowe regulacje w zakresie zrównoważonego rozwoju – perspektywa nadzoru” można znaleźć na stronie PANA pod adresem: https://pana.gov.pl/komunikaty/nowe-regulacje-w-zakresie-zrownowazonego-rozwoju-perspektywa-nadzoru-debata-pana-w-trakcie-ekf-2024/

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl