© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:42, 21.11.2024 r.
Krajowy System e-Faktur przyjęty przez Radę Ministrów ma na celu przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie:
Resort finansów w komunikacie podkreśla, że jednolity standard e-faktury przyniesie wiele korzyści: uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Dzięki KSeF podatnicy będą dysponować na bieżąco informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.
Przypomnijmy, że polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF. e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Natomiast obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.
Przyjęty przez rząd projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji - WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).
Więcej informacji nt. KSeF oraz innych rozwiązań cyfrowych przygotowywanych przez rząd można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/rzad-przyjal-projekt-krajowego-systemu-e-faktur-ksef
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.