© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 22:56, 21.11.2024 r.
Barbara Misterska-Dragan — Prezes KRBR
W kwietniu i maju 2019 r. KNA zatwierdziła kluczowe regulacje dotyczące Krajowych Standardów Badania (KSB): uchwałę KRBR 3430/52a/2019 z 21 marca 2019 r. i uchwałę KRBR 3589/54/2019 z 7 maja 2019 r.
Jan Letkiewicz — członek KRBR
Wyrażane przez Ministerstwo Finansów zastrzeżenia wobec badania wspólnego stoją w sprzeczności z europejskimi doświadczeniami, rekomendacjami UE i pierwszymi ocenami funkcjonowania aktualnej ustawy o biegłych rewidentach.
Andrzej S. Nartowski — Ekspert corpotate-governance
O przyszłości nadzoru audytowego i całej profesji biegłych rewidentów rozmawiamy z Andrzejem S. Nartowskim, autorytetem corporate governance.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Istota naszej pracy nie zmienia się, choć dowody badania wykonanych procedur niekoniecznie będą miały tradycyjną formę papierowych czy skanowanych dokumentów.
Joanna Dadacz — Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów
W przeciwieństwie do sprawozdawczości finansowej, która jest dość szczegółowo uregulowana w ustawie o rachunkowości oraz w MSSF, sprawozdawczość niefinansowa jest określona na poziomie unijnym i krajowym w sposób ogólny.
Monika Kaczorek — Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
W jaki sposób rozwiązać wyzwania stojące przed profesją biegłych rewidentów? Rozmawiamy o tym z Moniką Kaczorek, opiekunką sesji „Doświadczenia roku obowiązywania ustawy o biegłych rewidentach: co się zmieniło i co nas jeszcze czeka?” podczas najbliższej Dorocznej Konferencji Audytingu.
Michał Piętal — Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w firmie WLOG Solutions
Przygotowując się do zbliżającej się Dorocznej Konferencji Audytingu (22-24 października), rozmawiamy z Michałem Piętalem, dyrektorem ds. rozwoju biznesu w firmie WLOG Solutions. Jego wystąpienia będzie można posłuchać drugiego dnia konferencji podczas sesji plenarnej „Nowe technologie i modele biznesowe oraz ich wpływ na zmianę profilu ryzyka działalności przedsiębiorstw”.
prof. Gertruda Świderska — Kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Rozmowa z prof. Gertrudą Świderską, kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i studiów podyplomowych Raport Zintegrowany. Partnerem merytorycznym tego kierunku jest Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Barbara Misterska-Dragan — Prezes KRBR
Rozmowa z Barbarą Misterską-Dragan, opiekunką sesji „Sprawozdania z badania i komunikacja z rynkiem” podczas najbliższej Dorocznej Konferencji Audytingu.
Ewa Sowińska (przy współpracy Łukasza Jankowskiego) — Zastępca prezesa KRBR
Przedstawiając zalety systemu podzielonej płatności (split payment), często wspomina się o jego dobrowolności. To jednak nie do końca prawda.
Ewa Jakubczyk-Cały — Członkini komisji ds. etyki, Partner Zarządzający PKF Consult
Rozmowa z Ewą Jakubczyk-Cały, opiekunką sesji „System kontroli jakości w firmach audytorskich” podczas najbliższej Dorocznej Konferencji Audytingu.
Andrzej Karpiak — Członek Krajowaj Rady Biegłych Rewidentów
Rozmowa z Andrzejem Karpiakiem, opiekunem sesji „Nowe technologie i modele biznesowe oraz ich wpływ na zmianę profilu ryzyka działalności przedsiębiorstw” podczas najbliższej Dorocznej Konferencji Audytingu.
Waldemar Lachowski — Członek KSD, członek komisji ds. szkoleń, członek komisji ds. standaryzacji
„Nie ma ciała – nie ma zbrodni?” W dokumentacji badania obowiązują odwrotne zasady, pisze autor szkolenia dla kontrolerów KKN. Pełen materiał przygotowany z tej okazji dostępny jest w e-Bibliotece.
Regina Frąckowiak — Członkini komisji ds. szkoleń
Zakończył się właśnie organizowany w siedzibach sądów apelacyjnych cykl szkoleń poświęconych dowodowi z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości. Dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zorganizowało je Centrum Edukacji PIBR, a uczestniczyło w nich ponad 300 sędziów, prokuratorów, aplikantów i asystentów sędziów. Założenia tego przedsięwzięcia przybliża Regina Frąckowiak, członkini komisji KRBR ds. szkoleń i autorka tego programu.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Zwiększenie ściągalności podatków wymaga budowy zaufania podatników do organów podatkowych. Jednym z obiecujących narzędzi jest Co-operative Tax Compliance.
Mirosław Czekaj — Skarbnik m. st. Warszawa
O komitetach audytu w jednostkach samorządu terytorialnego rozmawiamy z dr. Mirosławem Czekajem, skarbnikiem m. st. Warszawy.
Barbara Misterska-Dragan — Prezes KRBR
Zarówno biegli rewidenci, jak i ich klienci zbierają właśnie pierwsze doświadczenia z badaniami sprawozdań finansowych przeprowadzanych według nowych zasad. Miejmy nadzieję, że ostatecznie rozwieje to wszelkie wątpliwości.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Przy okazji Rankingu Audytorów 2018 Krzysztof Burnos, prezes PIBR, podsumowuje w wywiadzie pierwsze miesiące funkcjonowania nowej ustawy o biegłych rewidentach – i wybiega w przyszłość.
Waldemar Lachowski — Członek KSD, członek komisji ds. szkoleń, członek komisji ds. standaryzacji
Konstruktywna dyskusja o naszym zawodzie nie może być ograniczona do spraw bieżących. Cenniejsze są rozmowy o tym, gdzie pragniemy być za dziesięć czy dwadzieścia lat. Chcąc mieć wpływ na przyszłość, musimy patrzeć w przeszłość, umieć oceniać krytycznie teraźniejszość i starać się wyciągać mądre wnioski. Marzy mi się, że dokładnie w taki sposób powstanie w naszym środowisku projekt następnej ustawy o biegłych rewidentach.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
PIBR przedstawił resortowi finansów dwa modele audytu podatkowego.
Richard Howitt — CEO Międzynarodowej Rady Raportowania Zintegrowanego
Rozmowa z Richardem Howittem, CEO Międzynarodowej Rady Raportowania Zintegrowanego.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
W odpowiedzi na zainteresowanie audytem podatkowym ze strony Ministerstwa Finansów przedstawiliśmy resortowi wstępne wyniki naszych prac koncepcyjnych: trzy różne zakresy i wersje tej usługi.
Ewa Sowińska — Zastępca prezesa KRBR
Kiedy spojrzeć na nowe wymogi kompetencyjne wobec członków komitetów audytu, nasuwa się jednoznaczny wniosek: idealnymi kandydatami do tych ciał są biegli rewidenci.
Jolanta Gałuszka — Skarbnik KRBR
Widmo „twardego” Brexitu zostało oddalone – ale wyjście Wielkiej Brytanii z UE to wciąż ważny czynnik ryzyka.
Barbara Misterska-Dragan — Prezes KRBR
Co powiedzieć klientom, którym wydaje się, że nowe sprawozdanie z badania to zbyt zwięzły dokument?
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Wprowadzenie powszechnie dostępnych elektronicznych sprawozdań finansowych byłoby dla bezpieczeństwa obrotu rewolucyjną wręcz zmianą na lepsze. Nowelizacja ustawy o Krajowym rejestrze Sądowym wprowadzić ma obowiązek składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Ujawnianie schematów optymalizacyjnych idzie w parze z audytem podatkowym. Ministerstwo Finansów pracuje nad regulacją nakładającą na twórców schematów optymalizacyjnych obowiązek zgłaszania ich do Krajowej Administracji Skarbowej. Biegli rewidenci – którzy zwykle nie uczestniczą w opracowywaniu czy wdrażania schematów podatkowych – zgłaszaliby zaś KAS schematy napotkane podczas badania sprawozdań finansowych, których nie zaraportowali doradcy podatkowi czy inni pośrednicy.
Barbara Misterska-Dragan — Prezes KRBR
Nawet duże spółki zapominają o nowych wymogach wobec umów na audyt. Nowa ustawa o biegłych rewidentach weszła w życie jeszcze w czerwcu, ale niektóre spółki wciąż jeszcze stosują stare szablony zamówień na badanie sprawozdań finansowych czy warunków przetargowych. Najpowszechniejszy zapewne błąd to roczny okres, na który ma być zawarta umowa z firmą audytorską. Tymczasem wobec badań, które dotyczą okresu rozpoczynającego się po 16 czerwca 2016 r. ustawa przewiduje obowiązek podpisywania pierwszej umowy z audytorem na dwa lata.
Ewa Sowińska — Zastępca prezesa KRBR
Raportowanie pozafinansowe to także odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych. Wsparcie biegłego rewidenta pozwala zmniejszyć ryzyko. Coraz częściej słyszy się opinię, że znaczenie „twardej” wartości bilansowej dla wyceny spółki spada: jeśli jeszcze niedawno mogła ona decydować o wycenie w około 80%, obecnie – choćby w przypadku wielu firm branży technologicznej – jej waga została zredukowana wręcz do kilkunastu procent. To czyni odpowiedź na pytanie „czy weryfikować dane niefinansowe?” czysto retorycznym.
Krzysztof Burnos — Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Organiczne dochodzenie do powszechnego audytu raportów niefinansowych jest długofalowo korzystne dla spółek, ich interesariuszy, biegłych rewidentów i instytucji regulacyjnych.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.