Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 16:15, 25.04.2024 r.

Rynek audytu w przededniu rewolucji

Na środę zaplanowano posiedzenie sejmowej podkomisji, która będzie dyskutować o kształcie ustawy o biegłych rewidentach. Propozycje, które pojawiły się w ostatnim czasie, budzą gorące emocje.

Parkiet

25 stycznia 2017

Największe kontrowersje wzbudza poprawka do projektu, skracająca maksymalny okres rotacji do pięciu lat. Powinien zostać wydłużony do 10 – uważa Konfederacja Lewiatan i wielu audytorów. Krytyczne uwagi trafiają też pod adresem zaproponowanego przez przedstawiciela Krajowej Izby Doradców Podatkowych całkowitego zakazu świadczenia usług innych niż badanie ustawowe dla klientów audytowych.

- Przyjęcie innych rozwiązań zagrozi funkcjonowaniu w szczególności małych i średnich firm audytorskich, a tym samym zmniejszy konkurencyjność rynku – przestrzega Monika Kaczorek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i partner w grupie Mazars.

Wtóruje jej Jan Letkiewicz, partner zarządzający departamentem audytu w Grant Thornton. – Najlepsze jest pozostanie przy pierwotnych propozycjach zapisów ustawowych, a nie ręczne sterowanie rynkiem usług audytorskich i doradczych – komentuje.

Branża jest mocno podzielona w kwestii wprowadzenia obowiązku tzw. wspólnego audytu. Ten pomysł popiera KIBR. – Teraz taki audyt jest możliwy. Ale jeśli zrobimy z tej możliwości obowiązek, to uderzymy w badanie podmioty – uważa natomiast Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP. Ale KIBR wskazuje, że z badania przeprowadzonego we Francji (tam jest obowiązek) wynika, że taki audyt jest droższy o 2,5–5 proc.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl