Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 05:34, 26.04.2024 r.

SKOK ma być badane po kumotersku

Posłowie PiS wbrew rządowi chcą zmienić zasady audytu w Kasie Krajowej. W trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji, pracującej nad projektem ustawy regulującej działalność biegłych rewidentów, zgłosili poprawkę, która wyłącza Kasę Krajową z kategorii jednostek zainteresowania publicznego.

Rzeczpospolita

27 stycznia 2017

Ustawa przewiduje obowiązkowe tworzenie w JZP komitetów audytowych, złożonych w większości z niezależnych ekspertów. – Takie komitety tworzy już wiele spółek giełdowych. Ich zadaniem jest m.in. badanie czy starający się o zlecenie biegły rewident nie miał powiązań biznesowych albo osobistych z firmą, którą ma badać – wyjaśnia Piotr Kamiński, ekspert Pracodawców RP.

Takie praktyki nie były istotne dla posłów PiS, którzy przeforsowali przepis przesądzający o tym, że Kasa Krajowa nie będzie miała statusu JZP. Sprzeciw wyraziła nie tylko opozycja, ale także Ministerstwo Finansów. Posłanka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska zwróciła uwagę, że przeciętny klient SKOK nie orientuje się w ich sytuacji finansowej, dlatego rygorystyczny nadzór nad nimi jest niezbędny.

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zwraca jednak uwagę, że nawet po tej zmianie audyt w Kasie Krajowej będzie podlegał bezpośrednio nadzorowi samorządowemu, a więc bezpośrednio publicznemu. – Każdorazowo bowiem biegły rewident podlega kontroli naszej samorządowej Krajowej Komisji Nadzoru, a ta jest nadzorowana przez państwową Komisję Nadzoru Audytowego – przypomina Burnos na łamach „Rzeczpospolitej”. Dodaje do tego, że przygotowywane równolegle przepisy regulujące działalność SKOK zagwarantują właściwy nadzór nad Kasą Krajową.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl