© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:36, 21.11.2024 r.
Przepisy o biegłych rewidentach mogą uderzyć w interesy polskich spółek – mówi Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawcy RP, członek Komisji Nadzoru Audytowego przy Ministerstwie Finansów.
Trwają prace nad ustawą o biegłych rewidentach. Jedną z postulowanych zmian jest obowiązek tzw. łączonego audytu, który zmuszałby firmy do zatrudniania dwóch niezależnych od siebie firm. Jak to mogłoby wpłynąć na emitentów giełdowych?
– Trudno znaleźć jakiekolwiek korzyści dla emitenta i akcjonariuszy z wprowadzenia takiego rozwiązania. Spółka poniesie jedynie koszty, które ze względu na zaangażowanie dodatkowych osób będą znacznie wyższe niż koszt pojedynczego badania – twierdzi Kamiński.
Wiceprezydent Pracodawcy RP zapytany o oligopol, stwierdza że zwolennicy tej tezy zwracają uwagę, że nawet 55 proc. przychodów z audytu trafia do firm tej grupy. Zapominają jednak, że wartość ta tworzona jest przez największe firmy, w których wielowątkowy audyt odbywa się za pomocą dużych zespołów z udziałem specjalistów.
Z kolei o zakazie świadczenia usług dodatkowych przez audytora dla spółek wypowiada się tak: - proponowane rozwiązanie jest bardziej restrykcyjne niż rozporządzenie unijne, które zamiast dotychczasowych 70 proc. przychodów z usług dodatkowych wprowadza 50 proc. I taka regulacja całkowicie wystarczy. Nowy postulat zupełnego zakazu świadczenia usług jest sprzeczny z interesem polskich spółek.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.