Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:27, 23.11.2024 r.

Rewolucja w branży audytorskiej

Rząd chce doprowadzić do dekoncentracji rynku audytu. Nowe propozycje zakładające skrócenie rotacji firmy audytorskiej paradoksalnie mogą jednak przynieść odwrotny skutek. Z nowego projektu ustawy o biegłych rewidentach wynika, że okres rotacji, po którym spółka będzie musiała zmienić audytora, skrócono z wcześnie planowanych dziesięciu do zaledwie pięciu lat.   - Będzie to sprzyjać większej koncentracji rynku audytorskiego - uważa Monika Kaczorek, partner w grupie Mazars. Jej zdaniem zmiana ta może być także barierą dla wprowadzenia badania wspólnego, co poprawiłoby sytuację mniejszych audytorów.   - Mniejsze firmy, które obsługują pojedyncze spółki należące do grupy JZP, najprawdopodobniej z tego po prostu zrezygnują. Tak więc reforma przyniesie negatywny skutek, jeszcze zanim zostanie wdrożona - przestrzega Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.   Rodzi się również pytanie, czy skrócenie rotacji rzeczywiście przekłada się na dekoncentrację

Rzeczpospolita

22 listopada 2016
Rząd chce doprowadzić do dekoncentracji rynku audytu. Nowe propozycje zakładające skrócenie rotacji firmy audytorskiej paradoksalnie mogą jednak przynieść odwrotny skutek. Z nowego projektu ustawy o biegłych rewidentach wynika, że okres rotacji, po którym spółka będzie musiała zmienić audytora, skrócono z wcześnie planowanych dziesięciu do zaledwie pięciu lat.

 

- Będzie to sprzyjać większej koncentracji rynku audytorskiego - uważa Monika Kaczorek, partner w grupie Mazars. Jej zdaniem zmiana ta może być także barierą dla wprowadzenia badania wspólnego, co poprawiłoby sytuację mniejszych audytorów.

 

- Mniejsze firmy, które obsługują pojedyncze spółki należące do grupy JZP, najprawdopodobniej z tego po prostu zrezygnują. Tak więc reforma przyniesie negatywny skutek, jeszcze zanim zostanie wdrożona - przestrzega Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

 

Rodzi się również pytanie, czy skrócenie rotacji rzeczywiście przekłada się na dekoncentrację. Większość państw UE oceniła, że okres ośmio-, dziesięcioletniej współpracy między biegłym rewidentem i spółką nie wpływa negatywnie na jakość badania.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl