Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:44, 20.04.2024 r.

Czy można badać bilans i doradzać

W trakcie konsultacji najnowszego projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach pojawiły się postulaty całkowitego zakazu świadczenia badanym jednostkom usług innych niż audyt. Z takim zakazem nie zgadza się samorząd audytorów.   Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, uważa, że doradztwo powinno być dopuszczone, pod warunkiem jednak, że jest świadczone w interesie publicznym. - Tak wygląda to w praktyce: jeżeli np. widzimy nieprawidłowo ustaloną podstawę podatku od nieruchomości, to ją korygujemy - wyjaśnia Krzysztof Burnos i dodaje, że audytorzy nie sugerują agresywnej optymalizacji zmierzającej do omijania prawa podatkowego, a tego typu doradztwo powinno być ich zdaniem zakazane.   Z kolei ewentualny zakaz podwykonawstwa jego zdaniem może zaburzyć rynek zwłaszcza małych firm audytorskich.   Prezes samorządu zwraca także uwagę na zbyt wysokie proponowane kary dla biegłych rewidentów i firm audytorskich. Małe firmy audytorskie pobierają wynagrodzenie za jedno badanie w wysokości 10-12 tys. zł, a więc ćwierć miliona złotych może być zdaniem KIBR dla nich zabójcze. Tymczasem takie firmy to 90 proc

Rzeczpospolita

6 lipca 2016

W trakcie konsultacji najnowszego projektu nowej ustawy o biegłych rewidentach pojawiły się postulaty całkowitego zakazu świadczenia badanym jednostkom usług innych niż audyt. Z takim zakazem nie zgadza się samorząd audytorów.

 

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, uważa, że doradztwo powinno być dopuszczone, pod warunkiem jednak, że jest świadczone w interesie publicznym. - Tak wygląda to w praktyce: jeżeli np. widzimy nieprawidłowo ustaloną podstawę podatku od nieruchomości, to ją korygujemy - wyjaśnia Krzysztof Burnos i dodaje, że audytorzy nie sugerują agresywnej optymalizacji zmierzającej do omijania prawa podatkowego, a tego typu doradztwo powinno być ich zdaniem zakazane.

 

Z kolei ewentualny zakaz podwykonawstwa jego zdaniem może zaburzyć rynek zwłaszcza małych firm audytorskich.

 

Prezes samorządu zwraca także uwagę na zbyt wysokie proponowane kary dla biegłych rewidentów i firm audytorskich. Małe firmy audytorskie pobierają wynagrodzenie za jedno badanie w wysokości 10-12 tys. zł, a więc ćwierć miliona złotych może być zdaniem KIBR dla nich zabójcze. Tymczasem takie firmy to 90 proc. wszystkich działających na rynku.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl