Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 06:35, 14.06.2025 r.

Parkiet: To czas na zmiany. Audyt zbliża się do punktu, z którego nie ma powrotu

5 lat funkcjonowania w obecnym modelu nadzoru to dobry czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w rozmowie z „Parkietem” wskazuje na wady przyjętych rozwiązań oraz przedstawia postulaty zmian zgłoszonych przez samorząd.

Parkiet

6 czerwca 2025

Kamil Jesionowski przypomina, że Polska Agencja Nadzoru Audytowego powstała jako efekt implementacji unijnej dyrektywy, w której chodziło o wzmocnienie nadzoru publicznego nad firmami audytorskimi badającymi jednostki o znaczeniu systemowym: banki, fundusze inwestycyjne czy ubezpieczycieli. Jego zdaniem wymogi dyrektywy zostały jednak bardzo mocno rozszerzone, co spowodowało wiele negatywnych skutków. Jak mówi, „W praktyce powstała instytucja z bardzo szerokimi uprawnieniami, natomiast jakość audytu wskutek działań PANA poprawiła się w ograniczonym stopniu. My z kolei jako samorząd zostaliśmy zepchnięci na margines, ograniczono naszą samorządność, pozbawiono środków na edukację, promocję zawodu, pozostawiono nam jedynie rolę w tworzeniu standardów. Nie mamy większego wpływu na praktykę wykonywania audytu przez biegłych rewidentów , a temu właśnie powinien służyć samorząd. To praktyce kształtuje jakość. Efekty są widoczne”.

Prezes KRBR podkreśla, że „Dla nas, jako samorządu, bardzo ważne było, żeby w kontakcie z administracją nie poprzestać jedynie na krytyce. Potrzebujemy konstruktywnego dialogu, dlatego przygotowaliśmy szczegółowy pakiet postulatów i przekazaliśmy go do MF. To nie są postulaty teoretyczne - wynikają z doświadczeń, analizy przepisów unijnych oraz porównania z funkcjonowaniem rynku audytu w innych krajach UE”.

W rozmowie prezes KRBR wymienia główne postulaty przekazane do resortu finansów i wyjaśnia, jakie jest ich uzasadnienie z punktu widzenia samorządu, firm audytorskich i biegłych rewidentów oraz z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Wskazuje, jak obecny model nadzoru negatywnie wpływa na funkcjonowanie samorządu, co przekłada się na możliwości wsparcia udzielanego biegłym rewidentom.

Jak zaznacza Kamil Jesionowski, „nie ma nic niezwykłego w tym, że po kilku latach obowiązywania przepisów postulujemy ich ocenę i korektę” i podkreśla, że samorząd – dla dobra zawodu - jest gotowy do dyskusji. 

Wywiad dostępny jest w wydaniu „Parkietu” z 6.06.2025.

Zapisz się na newsletter

Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl