© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:53, 21.11.2024 r.
W Sejmie trwają intensywne prace nad nową ustawą, która ma regulować rynek audytu w Polsce. Jest to ustawa o biegłych ale tak naprawdę to jedna z najważniejszych ustaw dla rynku kapitałowego i inwestorów, bo ma zapewnić wysoką jakość informacji na rynku.
Duże wątpliwości dla emitentów budzi pomysł wprowadzenia do zapisów ustawy tzw. łącznego audytu. Wiązałoby się to przede wszystkim z większymi kosztami. Nie wiadomo także, jak miałby wyglądać podział odpowiedzialności za badanie, jego zakres czy ostateczne uzgodnienie wyników audytu. Obowiązek łącznego audytu nie jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w innych krajach UE i funkcjonuje tylko we Francji.
W propozycjach do nowej ustawy znalazł się także zapis skracający okres współpracy firmy audytorskiej z klientem do 5 lat. Jeśli tak będzie, część firm które obecnie bada Jednostki Zainteresowania Publicznego, już za parę lat stanie w obliczu utraty znacznej części klientów.
Równie duże kontrowersje w przygotowywanej ustawie wzbudza zapis o zakazie prowadzenia usług dodatkowych przez audytora dla badanych przez niego spółek. Do tej pory mógł je wykonywać – w końcu zna firmę i nie idzie w kierunku agresywnego doradztwa, zwłaszcza w kontekście podatków.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.