Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:07, 23.11.2024 r.

Walka o rynek audytorski

Eksperci zauważają, że propozycje reformy audytu mogą spowodować wzrost cen usług.

25 stycznia 2017

Jak podaje „Rzeczpospolita”, firmy audytorskie inkasują rocznie ok. 2,7 mld zł. Jednak należności za sam audyt to – według różnych szacunków – od 1/4 do 1/3 tej kwoty. Reszta to inne usługi, takie jak chociażby doradztwo podatkowe czy wyceny przedsiębiorców. Jednak zezwolenie audytorom na świadczenie tych usług na rzecz badanego podmiotu, to aktualnie kwestia sporna.

W środę 25 stycznia w sejmowej podkomisji dojdzie do kolejnej odsłony walki o kształt rynku audytorskiego. Europejskie rozporządzenie w sprawie świadczenia innych usług przez audytorów dopuszcza świadczenie takowych, chociaż stawia pewnie warunki – np. by ich wartość nie przewyższała 50 proc. ogólnej należności. Jednak na pierwszym posiedzeniu sejmowej podkomisji pojawiły się propozycje, by w ogóle zakazać świadczenia takich usług.

W pracach sejmowych pojawił się pogląd Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, że trzeba przełamać oligopol czterech największych firm, tj. Deloitte, EY, KPMG i PwC. – Realia rynku są takie, że o wysokiej koncentracji możemy mówić jedynie w przypadku spółek z indeksu WIG20 i WIG30. Potrzebują one firm audytorskich, które są w stanie sprostać ich wymaganiom, jeśli chodzi o zasięg geograficzny, stopień skomplikowania i wielkość zasobów zdolnych do przeprowadzenia wysokiej jakości badania sprawozdania finansowego – zauważa na ramach „Rzeczpospolitej” Marcin Domagała, partner w dziale audytu firmy KPMG.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl