Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 06:11, 24.11.2024 r.

Podsumowanie współpracy KNA z organami KIBR

Pani dr Dorota Podedworna-Tarnowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i Przewodnicząca Komisji Nadzoru Audytowego, w wystąpieniu otwierającym VIII Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów podsumowała dotychczasową współpracę pomiędzy KNA a organami KIBR.

6 sierpnia 2015

PO UNIJNEJ REFORMIE KIBR NADAL Z WIĘKSZOŚCIĄ UPRAWNIEŃ NADZORCZYCH

Pani Minister wyraziła zadowolenie z zakończenia procesu przyjmowania międzynarodowych standardów rewizji finansowej. Po raz pierwszy przedstawiła najważniejsze kierunki implementacji unijnych przepisów przez polskiego ustawodawcę.

 

Dorota Podedworna-Tarnowska

dr Dorota Podedworna-Tarnowska,
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
i Przewodnicząca Komisji Nadzoru Audytowego
(fot. D. Żurek).
 

 

Podsumowanie dotychczasowej współpracy
Analizując dotychczasowe doświadczenia we współpracy z KIBR, która jest coraz bardziej efektywna, należy stwierdzić, że wciąż jest wiele do zrobienia w celu usprawnienia działań samorządu - powiedziała delegatom VIII Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów Pani dr D. Podedworna-Tarnowska. Jej zdaniem ważne jest m.in. zapewnienie spójności działań KIBR, jej organów i Regionalnych Oddziałów oraz wspólna z KNA troska o jakość rewizji finansowej. Jest to kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Zdaniem Przewodniczącej KNA należy też poprawić współpracę organów samorządu poprzez lepszy przepływ informacji i współdziałanie na rzecz odbudowania prestiżu biegłego rewidenta. Potrzebny jest spójny głos środowiska, który podkreśliłby dbałość o profesjonalizm i wysoką jakość usług wykonywanych przez przyszłych biegłych rewidentów – powiedziała Przewodnicząca KNA gościom Zjazdu. Oceniając współpracę KNA z Krajową Radą Biegłych Rewidentów, Przewodnicząca KNA wskazała na dobrą współpracę na szczeblu Biuro KNA - Biuro KIBR.

Udało się przyjąć MSRF
Pani dr D. Podedworna-Tarnowska, wyraziła zadowolenie z faktu zakończenia trwającego od 2011 roku procesu przyjmowania do polskiego prawa międzynarodowych standardów rewizji finansowej. Jej zdaniem to znaczący krok na drodze wzmocnienia jakości i jednolitości wykonywania zawodu i budowania zaufania do sprawozdawczości i rewizji finansowej. KIBR dalej powinien jednak wspierać biegłych rewidentów i podmioty uprawnione we wdrażaniu nowych standardów. Przewodnicząca KNA podkreśliła, że KNA oczekuje od organów KIBR dostosowania procedur kontroli podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych do nowych standardów, zapewnienia mechanizmu dalszego sukcesywnego wprowadzania zmian, a także włączenia się przedstawicieli samorządu w proces przyjmowania i aktualizacji standardów na poziomie międzynarodowym.

Większość dotychczasowych zadań pozostaje w samorządzie
Pani Minister D. Podedworna-Tarnowska podkreśliła, że najistotniejszymi aspektami w ramach systemu nadzoru są skuteczne kontrole w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz sprawny i sprawiedliwy system wymierzania kar, w przypadku gdy zostaną wykryte nieprawidłowości w działalności podmiotów i pracy biegłych rewidentów. Zapewniła, że biorąc pod uwagę dotychczasowy model nadzoru, w którym zadania kontroli w znacznej mierze oparte były na strukturze organizacyjnej KIBR, istnieje potrzeba dalszego utrzymania istotnej roli samorządu w tym zakresie.
Pani Minister potwierdziła też, że Ministerstwo Finansów planuje zawęzić obecny katalog JZP do minimum określonego definicją w znowelizowanej dyrektywie 43. Zgodnie z nią, są to jedynie jednostki notowane na rynku regulowanym, które objęte są obowiązkiem badania ustawowego, oraz instytucje kredytowe i zakłady ubezpieczeń. KNA będzie odpowiedzialna przede wszystkim za nadzór nad podmiotami badającymi JZP. KIBR będzie dalej odpowiedzialny za prowadzenie kontroli i nakładanie kar na biegłych rewidentów i podmioty badające jednostki niebędące JZP. W gestii Izby pozostanie także odpowiedzialność za tworzenie standardów, zapewnienie i monitorowanie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego oraz prowadzenie rejestru biegłych rewidentów. Pani Minister podkreśliła jednocześnie, że to organ nadzoru będzie ponosił - tak jak dotychczas - ostateczną odpowiedzialność za realizację zadań nadzorczych i przekazane uprawnienia będzie mógł Izbie odebrać.

Pełna treść wystąpienia dr Doroty Podedwornej-Tarnowskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i Przewodniczącej Komisji Nadzoru Audytowego dostępne jest tutaj.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl