Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:34, 21.11.2024 r.

Posłowie zakazują dzielenia audytorów na kategorie

Wyboru firmy audytorskiej nie będzie można uzależniać od tego, czy np. jest obecna w wielu krajach – pisze „Rzeczpospolita”.

Rzeczpospolita

8 marca 2017

Sejmowa podkomisja kontynuowała we wtorek prace nad nową ustawą o biegłych rewidentach. Wśród nowo przyjętych przepisów znalazła się m.in. reguła zakazująca stosowania klauzul ograniczających wybór audytora do pewnej kategorii firm.

Zakaz miał dotyczyć umieszczania takich klauzul w umowach o badanie sprawozdania finansowego. Jednak posłowie zdecydowali się rozszerzyć taki zakaz na wszelkie porozumienia dotyczące relacji z audytorem. – W praktyce chodzi o porozumienia ograniczające wybór do firmy np. z wielkiej czwórki albo takiej, która ma zasięg międzynarodowy – wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Inna przyjęta poprawka zakłada, że w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy niemal 7 tys. biegłych rewidentów będzie musiało wymienić legitymacje potwierdzające ich uprawnienia zawodowe. To efekt m.in. zmiany nazwy samorządu na Polska Izba Biegłych Rewidentów. – Zapewniam koleżanki i kolegów, że ta wymiana nie będzie się wiązała z kosztami i formalnościami – deklaruje Krzysztof Burnos i dodaje, że Izba wkrótce ogłosi konkurs na nowe logo samorządu i projekt legitymacji.

Cały tekst można przeczytać na portalu rp.pl - http://www.rp.pl/Doradcy-podatkowi/303089973-Prace-nad-nowa-ustawa-o-bieglych-rewidentach-i-ich-samorzadzie.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl