Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:25, 21.12.2024 r.

Aktualności ESG

Ustawa implementująca CSRD już opublikowana w Dzienniku Ustaw

18 grudnia 2024 r.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ustawa została opublikowana 17 grudnia 2024 r. jako pozycja nr 1863 i jest dostępna pod linkiem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1863

Ma na celu implementację unijnych przepisów - dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), a także dostosowanie kryteriów wielkości przedsiębiorstw mikro, małych, średnich i dużych oraz dużych grup kapitałowych, co umożliwi większej liczbie jednostek skorzystanie z uproszczonych zasad rachunkowości. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

1) art. 12, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.;

2) art. 3, który wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2025 r.;

3) art. 13, który wchodzi w życie z dniem 22 czerwca 2025 r.;

4) art. 10, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2025 r.


Prezydent podpisał ustawę implementującą CSRD

16 grudnia 2024 r.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 12 grudnia nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, dzięki czemu do polskiego prawa zaimplementowane zostaną przepisy dotyczące sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Prezydent RP przychylił się do decyzji podjętej przez Sejm i podpisał nowelizację przepisów, dzięki czemu do ustawy wprowadzono nowy rozdział „Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju”, stanowiący zasadniczą część implementacji dyrektywy 2022/2464 w zakresie przepisów dotyczących sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

Przypominamy, że projekt ustawy – po konsultacjach – został skierowany do Sejmu 9 października 2024 r. Udział w konsultacjach wzięła m.in. Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Dzięki decyzji Prezydenta Krajowa Rada Biegłych Rewidentów będzie mogła zakończyć prace związane z opracowaniem rozwiązań obowiązujących w okresie przejściowym (Krajowe standardy atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju), czyli do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską unijnego standardu atestacji.


Sejm - pierwsze czytanie projektu implementującego CSRD

8 listopada 2024 r.

Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów aktywnie uczestniczą w procesie dotyczącym zmiany ustawy o biegłych rewidentach.

Postępują prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 726).

5 listopada w Sejmie Komisja Finansów Publicznych przeprowadziła jego pierwsze czytanie, przyjmując poprawki mające charakter doprecyzowujący i porządkujący oraz poprawki redakcyjno-legislacyjne.

W posiedzeniu sejmowej komisji uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów: Kamil Jesionowski, Joanna Chwaścikowska-Karwacka, Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos, Agnieszka Muller-Grządka i Mirosław Szmigielski. Jedną z ważnych dla całego środowiska biegłych rewidentów oraz firm audytorskich kwestii przedstawionych przez naszych przedstawicieli było przywrócenie 5-letniego okresu archiwizowania dokumentacji badania oraz okresów prowadzenia postępowań wobec biegłych rewidentów i firm audytorskich, zamiast obowiązującego okresu 8 lat. 

Link do nagrania posiedzenia Komisji Finansów Publicznych 5.11.24  iTV Sejm - transmisje archiwalne - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Przebieg prac w Sejmie nad projektem można śledzić tutaj Druk nr 726 - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej


Forum Innowatorów ESG 13-14 listopada – PIBR partnerem wydarzenia

5 listopada 2024 r.

III edycja Forum Innowatorów ESG to dwa dni debat na temat przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki w gronie przedstawicieli rządu, parlamentu, europarlamentu i biznesu. Polska Izba Biegłych Rewidentów objęła rolę partnera wydarzenia. Przedstawiciele KRBR przybliżą temat atestacji ESG. Zapraszamy do udziału stacjonarnego i skorzystania z puli nieodpłatnych zaproszeń dla członków PIBR lub udziału online.

Jak zapowiada Polskie Stowarzyszenie ESG, organizator wydarzenia, podczas Forum w gronie przedstawicieli rządu, polityki, świata finansów, biznesu i czołowych ekspertów, odbędą się dyskusje m.in. na takie tematy jak:

  • konkurencyjność europejskiej gospodarki w obliczu realizacji celów związanych z ESG,
  • raport Mario Draghiego – czy Europa dogoni największe gospodarki świata,
  • ESG na świecie – które kraje stawiają sobie najbardziej ambitne cele,
  • gospodarka zeroemisyjna – na jakim jesteśmy etapie w ograniczaniu emisji,
  • nowe technologie w realizacji celów ESG.

Dyskusje i wystąpienia odbywać się będą na dwóch scenach równolegle – scenie głównej i dedykowanej ESG, na której konferencję rozpocznie wystąpienie Dawida Napierały, członka Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów na temat atestacji ESG. Po prelekcji odbędzie się panel pt. „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?”, w którym udział weźmie Kamil Jesionowski, Prezes KRBR.

Podczas Forum będzie miała miejsce także premiera „Przewodnika ESG dla sektora MŚP” oraz III Ogólnopolskiego Raportu ESG “Cele a możliwości”.

Forum Innowatorów ESG odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2024 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4 w Warszawie.

Program wydarzenia jest dostępny pod linkiem:  https://foruminnowatorowesg.pl/program-2024-2/

UWAGA!

Dla członków PIBR w ramach partnerstwa przy wydarzeniu mamy pulę nieodpłatnych zaproszeń do udziału stacjonarnego w Forum.  Prosimy o rejestrację używając linka:  https://foruminnowatorowesg.pl/zaproszenia-2024/  Należy podać kod umożliwiający bezpłatną rejestrację: FORUM100%PIBR

Możliwy jest także udział online (nieodpłatny, nielimitowany), ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja https://foruminnowatorowesg.pl/bilety/


„Jak skutecznie raportować ESG?” - webinar FOB 6 listopada 2024 r.

29 października 2024 r.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu organizuje 6 listopada br. webinar podsumowujący 18. edycję konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Podczas spotkania zostanie podjęty temat szans i wyzwań w obszarze ESG, przed którymi stoją obecnie firmy. Zaprezentowane zostaną także kryteria przyszłorocznej edycji konkursu. Zachęcamy do udziału. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest jej partnerem strategicznym tegorocznej edycji konkursu.

Webinar w godzinach 13.00 – 14.30 odbędzie się na platformie MS Teams. Koniecza jest wcześniejsza rejestracja – link do zapisów TUTAJ 

Podczas spotkania przedstawiciele FOB wraz z przedstawicielami partnera strategicznego konkursu (PIBR ), Rady Programowej oraz Jury podsumują tegoroczną edycję oraz zaprezentują wnioski i rekomendacje dla biznesu, przygotowane na podstawie lektury raportów zgłoszonych w tym roku do konkursu. Jednym z prelegentów będzie Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Kamil Jesionowski, który wchodzi w skład Rady Programowej konkursu wraz z reprezentującymi PIBR biegłymi rewidentami: Ewą Sowińską i Pawłem Zaczyńskim.

Poprzez  konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” Forum Odpowiedzialnego Biznesu, we współpracy z szerokim gronem ekspertek i ekspertów, organizacji i instytucji partnerskich, promuje tematykę raportowania zrównoważonego rozwoju, zwracając uwagę firm na konieczność uwzględniania w swoich działaniach aspektów dotyczących środowiska, kwestii społecznych i ładu organizacyjnego. Konkurs ma na celu upowszechnianie tematyki sprawozdawczości w obszarze ESG oraz stworzenie platformy wymiany wiedzy i dobrych praktyk w tym zakresie.

Wyniki 18. edycji konkursu zostaną ogłoszone podczas gali finałowej 29 października 2024 r.


Zapraszamy na „Poranek z PIBR” dot. atestacji ESG – 16 października 2024 r.

11 października 2024 r.

„Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju” to temat kolejnego spotkania w ramach cyklu „Poranki z PIBR”, które odbędzie się 16 października 2024 r.

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju jest nowym rodzajem sprawozdawczości, a jej atestacja nową usługą biegłego rewidenta, określoną w projekcie ustawy implementującej dyrektywę CSRD. Prowadzący spotkanie przybliżą ramy takiej atestacji jako usługi dającej ograniczoną pewność. Przyszły krajowy standard atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jest jeszcze w fazie projektowej, ale już teraz chcemy przybliżyć jego założenia i kluczowe kwestie, a także zwrócić szczególną uwagę na ocenę analizy podwójnej istotności przeprowadzonej przez jednostkę.

Zachęcamy do udziału biegłych rewidentów, a także przedstawicieli jednostek, które będą raportować zgodnie z ESRS, aby dobrze przygotować się do tej współpracy!

Goście spotkania:

Jarosław Dac - Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Przewodniczący Komisji ds. standaryzacji

Tomasz Michalak - Climate Change Sustainability Services, Partner EY Polska

-------------------------------------------------------------------------------------------

Jak dołączyć do spotkania?

UWAGA! Spotkanie rozpocznie się o 9.30 i potrwa do 10.30.

Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny i nie jest wymagana rejestracja.

Spotkanie odbędzie się na platformie MS Teams.

Link do spotkania podamy wkrótce w zapowiedzi poranka nr 12 na stronie Izby w zakładce „Poranki z PIBR” dostępnej pod adresem https://www.pibr.org.pl/pl/poranki


Rządowy projekt ustawy implementującej dyrektywę CSRD trafił do Sejmu

10 października 2024 r.

10 października 2024 r. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy implementującej dyrektywę dot. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Rządowy projekt, którego pełna nazwa brzmi: projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw,  jest dostępny na stronie Sejmu pod linkiem https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-0610-74-24

Wcześniejsze etapy przygotowań projektu są opisane na stronie Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381804/katalog/13035996#13035996


Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju i jej atestacja – co nowego?

2 października 2024 r.

Podsumowujemy nowości oraz zmiany jakie towarzyszą sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji.

Oprócz informacji, którymi dzielimy się z Państwem w bieżących aktualnościach, okresowo chcemy podsumowywać najważniejsze zmiany oraz powiedzieć o nowościach, jeżeli chodzi o proces implementacji CSRD, zmiany dotyczące standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz przygotowania do atestacji przez biegłych rewidentów.

Informacje związane z implementacją CSRD, ESRS i atestacją gromadzimy na naszej stronie internetowej w nowej zakładce, pod nazwą „ESG”. Zapraszamy do jej odwiedzania i korzystania z tej bazy wiedzy.

CSRD

  • Implementacja CSRD

Proces legislacyjny dotyczący implementacji dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego nadal nie jest zakończony. Losy projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (nr UC14) można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt, po pracach Komisji Prawniczej, jest obecnie na etapie prac Rady Ministrów.

A jak wygląda transpozycja CSRD w innych krajach unijnych? Dotychczas CSRD wdrożyła mniej niż połowa z 27 krajów członkowskich. Informacje na ten temat możemy uzyskać odwiedzając stronę internetową UE.

  • Q&A Komisji Europejskiej dt. CSRD

7 sierpnia 2024 r., Komisja Europejska opublikowała dokument z zestawem odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące CSRD. Dokument (w j. ang.) jest dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

ATESTACJA SPRAWOZDAWCZOŚCI ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

  • Wytyczne Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego

CSRD wspomina, że w celu ułatwienia harmonizacji atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju we wszystkich państwach członkowskich, KEONA powinien być zachęcony do przyjęcia niewiążących wytycznych określających procedury, które należy wykonać przy wyrażaniu opinii atestacyjnej, do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską standardu atestacji obejmującego ten sam przedmiot. KEONA na prośbę Komisji Europejskiej, po przeprowadzeniu wcześniejszych konsultacji, 30 września 2024 r. opublikował takie wytyczne. Dokument (w j. ang) jest dostępny na stronie internetowej KEONA.

  • Projekt krajowego standardu atestacji

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi intensywne prace związane z przygotowaniem polskiego standardu, jako rozwiązania obowiązującego w okresie przejściowym, czyli do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską unijnego standardu atestacji. Standard będzie zawierał wymogi związane z realizacją zleceń atestacji jako usługi dającej ograniczoną pewność. Będzie też uwzględniał m.in. ww. niedawno opublikowane wytyczne KEONA.

Najbliższą okazją do przybliżenia założeń nowego standardu będzie jubileuszowa XXV Doroczna Konferencja Audytingu.

Zakończenie prac nad projektem standardu, jak również uruchomienie szkoleń dla biegłych rewidentów w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (ODZ) jest uwarunkowanie zakończeniem procesu implementacji CSRD w Polsce.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

  • ESRS

Jednostki będą przedstawiać informacje na temat ESG zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ang. skrót ESRS). 19.04.2024 r. opublikowane zostało przez Komisję Europejską sprostowanie do angielskiej wersji rozporządzenia ws. ESRS. Obejmuje ono jedynie niemerytoryczne poprawki, takie jak literówki, błędne odniesienia do akapitów i niektóre inne oczywiste błędy. Wprowadzenie tych korekt nie modyfikuje w istotny sposób wymogów sprawozdawczych wynikających z ESRS. 27 lipca 2024 r. zostało opublikowane sprostowanie do polskiej wersji rozporządzenia ws. ESRS.

Aktualna polska wersja rozporządzenia ws. ESRS dostępna jest na stronie internetowej Dziennika Urzędowego UE.

  • Materiały EFRAG

Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (ang. skrót EFRAG), która udziela Komisji Europejskiej porad technicznych w formie projektów ESRS, wspiera także ich wdrażanie. Nowe wytyczne EFRAG dotyczą: oceny istotności, łańcucha wartości oraz punktów danych ESRS. Te opracowania oraz zestaw wyjaśnień umieszczony na specjalnej platformie pytań i odpowiedzi (ESRS Q&A platform) znajdują się na stronie internetowej EFRAG.


Webinar z cyklu "ESG w Finansach. Praktycy dla praktyków" 24 września 2024 r.

17 września 2024 r.

ACCA Polska oraz Regionalny Oddział PIBR w Warszawie zapraszają 24 września 2024 r. na kolejny na webinar z cyklu „ESG w Finansach. Praktycy dla Praktyków”. Tym razem będzie spotkanie będzie poświęcone wymogom prawnym związanym z implementacją dyrektywy CSRD. Wśród prelegentów omawiających temat będzie Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Kamil Jesionowski.

Webinar odbędzie się w godzinach 15:00 - 16:30.

Prowadząca:

  • dr Justyna Beata Zakrzewska FCCA, Prezes Regionalnej Rady RO PIBR w Warszawie

Paneliści:

  • Kamil Jesionowski – Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Polska Izba Biegłych Rewidentów
  • Bogusław Budziński – Dyrektor Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej, Polska Agencja Nadzoru Audytowego
  • Iwona Karpińska – Naczelnik Wydziału w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej, Ministerstwo Finansów
  • Joanna Guzowska – Radca, Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, Ministerstwo Finansów
  • Aleksandra Noworyta FCCA – Sustainability Leader w EPP

„Podczas spotkania zatytułowanego „Wymogi prawne” omówimy kluczowe kwestie związane z implementacją dyrektywy CSRD (2022/2464) do polskiego prawa. Jej wdrożenie staje się faktem, a nowe regulacje kształtują otoczenie biznesowe dla organizacji. Dlatego znajomość tych rozwiązań jest kluczowa dla prowadzenia odpowiedzialnej działalności gospodarczej oraz atestacji raportów ESG.” – zapowiadają organizatorzy webinaru.

Udział w webinarze jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja przez formularz online dostępny TUTAJ


Trwa głosowanie w 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju

11 września 2024 r.

Rozpoczęło się głosowanie online na najlepsze raporty ESG i raporty zintegrowane w ramach 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju. Głosowanie prowadzone jest na stronie https://raportyzr.pl/zaglosuj-na-raport/

Organizatorem konkursu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a partnerem strategicznym jest Polska Izba Biegłych Rewidentów. 

Zachęcamy do udziału! Zbieranie głosów potrwa do 30 września.

Wyniki 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju ogłoszone zostaną 29 października na uroczystej gali podczas konferencji Greenpact - European ESG Summit w Poznaniu. 


Przedłużenie ankiety PIBR dot. atestacji ESG do 15 września 2024

3 września 2024 r.

Informujemy, że ankieta PIBR na temat świadczenia usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR) została przedłużona po wakacjach i będzie aktywna do 15 września br. Dziękujemy biegłym rewidentom, którzy już wzięli udział w badaniu i zachęcamy wszystkich pozostałych członków samorządu do wypełnienia tej ważnej ankiety (online).

Ankieta jest anonimowa. Składa się z pytań zamkniętych (odpowiedzi do wyboru z listy), dzięki czemu jej wypełnienie nie zajmuje dużo czasu. Osoby, które chciałaby udzielić bardziej opisowych odpowiedzi też mają taką możliwość.  

Badanie ma na celu rozpoznanie skali zainteresowania biegłych rewidentów nową usługą oraz motywacji lub ewentualnych przeszkód w podjęciu się jej świadczenia, a także jest okazją do wypowiedzenia się na temat korzyści dla przedsiębiorstw wynikających z atestacji SZR.

Link do ankiety: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe3WlNJOg3zOwI7KpSucU2RYJvWoJx9rYG0wO1cic_okyZCWg/viewform?usp=sf_link


Ankiety PIBR dot. atestacji ESG – zachęcamy biegłych rewidentów do udziału

14 sierpnia 2024 r.

Przypominamy o trwającej ankiecie PIBR mającej na celu zbadanie zainteresowania biegłych rewidentów świadczeniem usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR). Ankieta będzie aktywna do 31 sierpnia 2024 r. Zachęcamy wszystkich biegłych rewidentów do jej wypełnienia.

Ankieta jest anonimowa. Jej wypełnienie nie zajmie dużo czasu. Składa się z pytań zamkniętych (odpowiedzi do wyboru z listy).

Badanie ma na celu rozpoznanie skali zainteresowania biegłych rewidentów nową usługą oraz motywacji lub ewentualnych przeszkód w podjęciu się jej świadczenia, a także jest okazją do wypowiedzenia się na temat korzyści dla przedsiębiorstw wynikających z atestacji SZR.

Link do ankiety: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe3WlNJOg3zOwI7KpSucU2RYJvWoJx9rYG0wO1cic_okyZCWg/viewform?usp=sf_link

Dziękujemy biegłym rewidentom, którzy już wypełnili ankietę i zachęcamy pozostałych do udziału w badaniu.


Spotkanie PIBR i PANA na temat atestacji ESG

12 sierpnia 2024 r.

Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju była przedmiotem spotkania przedstawicieli Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, które odbyło się 6 sierpnia 2024 r.

Spotkanie miało roboczy charakter i było poświęcone tematyce atestacji ESG.

Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów powtórzyli informacje o proponowanej koncepcji krajowego standardu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz omówili stan zaawansowania prac związanych z przygotowaniem jego projektu. Kierunkowo PANA nie zgłosiła zastrzeżeń.

Nawiązano także do projektu niewiążących wytycznych do atestacji przygotowanych przez Komitet Europejskich Organów Nadzoru Publicznego (KEONA), niedawno zakończonych jego konsultacji oraz do opublikowanego w dniu 5 sierpnia 2024 r. zmienionego brzmienia ustawy implementującej dyrektywę w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Z powodu opóźnienia w implementacji CSRD do polskiego prawa przesuwa się także termin uchwalenia krajowego standardu atestacji. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów planowała, że nastąpi to w sierpniu 2024 r. przy założeniu, że wdrożenie CSRD do ustawy o rachunkowości i ustawy o biegłych rewidentach nastąpi w zakładanym w dyrektywie terminie, czyli do 6 lipca 2024 r.  Podczas spotkania omówiono możliwe sposoby działania w obecnym stanie prawnym.

Rozmowy PIBR i PANA na temat projektu standardu będę kontynuowane.


MF zmieniło projekt ustawy implementującej dyrektywę CSRD

9 sierpnia 2024 r.

Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany do projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Zmieniony projekt, datowany na 30 lipca 2024 r., MF przekazało do Komitetu do Spraw Europejskich. Przed skierowaniem do Sejmu jest jeszcze kilka etapów w ramach ścieżki legislacyjnej m.in. opiniowanie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i przyjęcie projektu przez Radę Ministrów.

Zaktualizowany projekt jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod linkiem https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381804/katalog/13035996#13035996.

Polska Izba Biegłych Rewidentów przygotowała plik z roboczym porównaniem aktualnego projektu z wersją pierwotną z 17 kwietnia 2024 r., pokazujący wprowadzone zmiany. Z materiałem można się zapoznać TUTAJ

Przypominamy, że od 19 kwietna, przez miesiąc, trwały konsultacje publiczne, w ramach których zostało zgłoszonych wiele uwag. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów także skierowała swoje uwagi, o których informowaliśmy w aktualności Stanowisko PIBR dotyczące projektu zmian w UoBR oraz w UoR | PIBR.


Trwa nabór zgłoszeń do 18. edycji konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

5 sierpnia 2024 r.

Przypominamy, że do końca sierpnia można zgłaszać sprawozdania ESG za 2023 r. w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Organizatorem tego przedsięwzięcia, popularyzującego dobre praktyki w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju, jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Polska Izba Biegłych Rewidentów jest partnerem strategicznym tegorocznej edycji, a jej przedstawiciele są w Radzie Programowej konkursu.

Rada Programowa nadzoruje merytorycznie tegoroczną edycję i pracuje nad przygotowaniem kryteriów do kolejnej edycji konkursu, uwzględniającej wymogi CSRD i ESRS.

W skład Rady Programowej z ramienia PIBR weszli:

  • Kamil Jesionowski, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, biegły rewident,
  • Ewa Sowińska, Partner, ESO Audit, biegły rewident, 
  • Paweł Zaczyński, Associate Partner, Grant Thornton Poland, biegły rewident.

 Głęboko wierzymy w synergię działań na rzecz podnoszenia jakości raportowania ESG w Polsce oraz wsparcia rozwoju kompetencji w tym obszarze przez szerokie grono interesariuszy. Perspektywa Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów PIBR to unikatowa wartość dodana dla konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju – mówi Maria Krawczyńska-Kaczmarek, prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zgodnie z unijną dyrektywą Corporate Sustainability Reporting (CSRD), sprawozdawczość firmy dotycząca zrównoważonego rozwoju będzie musiała być przygotowana zgodnie z europejskimi standardami ESRS i będzie częścią sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa. Ponadto podlegać będzie obowiązkowej atestacji – w Polsce, zgodnie projektem ustawy, przez biegłych rewidentów.

– Dyrektywa CSRD wnosi ważne zmiany w podejściu do raportowania zrównoważonego rozwoju – wprowadza standardy i wymóg atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz wyznacza, kto będzie jej podlegał. W Polsce uprawnienia do atestacji będą mieli biegli rewidenci, co wynika z ich umiejętności i odpowiedniego przygotowania do sprawdzania i oceny różnego rodzaju danych – mówi Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. – Jednym z głównych celów samorządu jest edukacja biegłych rewidentów oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z biznesem. W kontekście Dyrektywy CSRD edukacja, popularyzacja wiedzy i dobrych praktyk prowadzić będzie do budowania odpowiedzialnej społecznie postawy biznesu, co leży w interesie publicznym. Konkurs organizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu promuje jakość, czyli fundamentalną wartość dla naszej profesji, dlatego uczestniczymy w tej cennej inicjatywie, która wyróżnia i propaguje najlepsze raporty zrównoważonego rozwoju – dodaje Kamil Jesionowski.

Kto może zgłosić raport?

Udział w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” mogą wziąć firmy, organizacje i instytucje, które wydały opublikowane w języku polskim raporty za rok 2023. 

Nabór publikacji trwa do 31 sierpnia br. i odbywa się poprzez formularz dostępny tutaj »

Więcej informacji o konkursie “Raporty Zrównoważonego Rozwoju” dostępnych jest na stronie raportyzr.pl


Ankieta PIBR dotycząca świadczenia usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR)

27 czerwca 2024 r.

Zapraszamy do udziału w ankiecie, której celem jest zbadanie zainteresowania biegłych rewidentów świadczeniem usługi atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR) oraz zidentyfikowanie ewentualnych przeszkód w podjęciu się świadczenia tej nowej usługi. Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie nie zajmie dużo czasu. Będzie aktywna do 31 sierpnia 2024 r.

Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe3WlNJOg3zOwI7KpSucU2RYJvWoJx9rYG0wO1cic_okyZCWg/viewform?usp=sf_link

Zachęcamy do podzielenia się swoimi planami i opiniami w zakresie atestacji SZR.

Ankieta powstała we współpracy Polskiej Izby Biegłych Rewidentów z dr. hab. Joanną Krasodomską, prof. UEK oraz dr hab. Eweliną Zarzycką, prof. UŁ, ACCA, prowadzącymi badania dot. atestacji informacji z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Dla przypomnienia, jak informowaliśmy w aktualności pt. „Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju i jej atestacja”,  po wejściu w życie nowych przepisów prawa – zmienionej ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach w wyniku implementacji dyrektywy CSRD - wszyscy biegli rewidenci wpisani do rejestru biegłych rewidentów przed dniem 1 stycznia 2024 r. będą „z urzędu” uprawnieni do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów czy też odbywania aplikacji. Jednocześnie biegli rewidenci dla utrzymania „nadanych z urzędu” uprawnień będą zobowiązani do uzupełnienia wiedzy poprzez odbycie, w określonym terminie wskazanym w ustawie, dodatkowych szkoleń w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz jej atestacji. W przypadku nieuzupełnienia wiedzy we wskazanym terminie będzie podejmowana decyzja o wykreśleniu z rejestru biegłych rewidentów informacji o posiadaniu przez danego biegłego rewidenta uprawnienia do takiej atestacji.

Prace legislacyjne nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD do polskiego prawa są w toku tj. projekt jest po konsultacjach publicznych, w których PIBR wzięła udział. Ze stanowiskiem samorządu można się zapoznać tutaj „Stanowisko PIBR dotyczące projektu zmian w UoBR oraz w UoR”


Stanowisko PIBR dotyczące projektu zmian w UoBR oraz w UoR

22 maja 2024 r.

Publikujemy pismo KRBR dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.

Polska Izba Biegłych Rewidentów wzięła udział w procesie konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (UC14), o czym informowaliśmy w newsie pt. „Projekt ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD opublikowany” oraz „Konsultacje projektu zmian w UoBR oraz w UoR | PIBR”.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, po analizie ww. projektu, zebraniu uwag od członków organów PIBR, poszczególnych Komisji KRBR oraz Regionalnych Oddziałów PIBR, opracowała stanowisko w imieniu samorządu biegłych rewidentów.

Z pismem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wysłanym do Ministerstwa Finansów można zapoznać się tutaj, natomiast z załącznikami do tego pisma tutaj.

Za wszystkie zgłoszone propozycje zmian i komentarze dziękujemy.

Z uwagi na cel i napięty harmonogram prac legislacyjnych związanych z transpozycją do polskiego prawa dyrektywy CSRD, w zasadzie, uwagi dotyczące zmiany ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach zostały ograniczone do zapisów związanych z implementacją dyrektywy w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), a także dyrektywy zmieniającej dyrektywę w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup.

KRBR będzie kontynuowała prace zmierzające do kompleksowej zmiany innych, ważnych dla naszego środowiska, przepisów ustawy o biegłych rewidentach związanych z wykonywaniem zawodu przez biegłych rewidentów oraz działalnością firm audytorskich.


Konsultacje projektu zmian w UoBR oraz w UoR

6 maja 2024 r.

KRBR zaprasza do zgłaszania uwag do projektu ustawy implementującej dyrektywę w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także dyrektywy zmieniającej dyrektywę w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup.

O opublikowaniu na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (UC14) informowaliśmy w newsie pt. „Projekt ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD opublikowany”.

Przypominamy, że projekt ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw:

  • w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), a także
  • zmieniającej dyrektywę w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup.

Projekt jest dostępny pod adresem: https://legislacja.gov.pl/projekt/12381804/katalog/13035986#13035986.

PIBR została zaproszona do wzięcia udziału w konsultacjach publicznych. Z ramienia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów prace koordynuje Komisja do monitorowania i opiniowania aktów prawnych.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów pragnie zachęcić wszystkich członków samorządu biegłych rewidentów do czynnego udziału w tych konsultacjach.

Zapraszamy do nadsyłania uwag, w formie tabeli dostępnej tutaj: TABELA_Uwagi do projektu ustawy o zmianie UoR i UoBR, w terminie do 10 maja 2024 r., na adres e-mail: biuro@pibr.org.pl


Projekt ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD opublikowany

19 kwietnia 2024 r.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (UC14).  Ma on na celu wdrożenie unijnej dyrektywy w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD)

Projekt wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji można pobrać tutaj: https://legislacja.gov.pl/projekt/12381804/katalog/13035986#13035986

Opublikowany 19 kwietnia 2024 r. projekt zmiany UoR i UoBR związany jest z implementacją aktów prawnych Unii Europejskiej: 

  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dz. Urz. UE L 322 z 16.12.2022, s. 15–80) ( „dyrektywa 2022/2464”)
  • dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2023/2775 z dnia 17 października 2023 r. zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup (Dz. Urz. UE L z 21.12.2023) („dyrektywa delegowana”).

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów włączy się w proces konsultacji.

Ministerstwo Finansów przewidziało 30 dni  (od otrzymania pisma) na przesłane opinii projektu.

 


Atestacja ESG

2 luty 2024 r.

Dostępne opracowania IAASB związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.

Temat sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji będzie coraz częściej pojawiał się w naszej komunikacji. Chcemy dzielić się informacjami związanymi z tą tematyką, aby poszerzać wiedzę o tym zagadnieniu i nowej usłudze biegłych rewidentów.

Informujemy, że w e-Bibliotece zamieściliśmy nowe pozycje dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Są to tłumaczenia publikacji IAASB z kwietnia 2021 r.:

  • Niewiążące wytyczne dotyczące stosowania standardu MSUA 3000 (zmienionego) do zleceń atestacyjnych dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i innej rozszerzonej sprawozdawczości zewnętrznej (pobierz przetłumaczone opracowanie – tutaj),
  • Niewiążące materiały wspomagające: Przykłady wybranych aspektów zleceń atestacyjnych dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i innej rozszerzonej sprawozdawczości zewnętrznej (RSZ) (pobierz przetłumaczone opracowanie – tutaj),
  • Niewiążące materiały wspomagające: Model wiarygodności i zaufania dotyczący sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i innej rozszerzonej sprawozdawczości zewnętrznej (RSZ) (pobierz przetłumaczone opracowanie – tutaj).

Informujemy także, że konsultacje IAASB dotyczące projektu ISSA 5000 zakończyły się 1 grudnia 2023 r. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wzięła również udział w tych konsultacjach.


Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – przyszłość czy teraźniejszość?

3 lipca 2023 r

W Unii Europejskiej i na świecie trwają intensywne prace związane ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz atestacją tych informacji.

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju i jej atestacja to jeden z najważniejszych tematów jakimi dziś zajmuje się Europa i świat. PIBR także jest bardzo zaangażowana w ten proces.

Stan prawny

W grudniu 2022 r. została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. „CSRD”) (informowaliśmy o tym w aktualności pt. „Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju”). Treść CSRD można pobrać z bazy aktów prawnych Unii Europejskiej (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32022L2464). Dyrektywa nie jest stosowana bezpośrednio w państwach członkowskich – jej zapisy zaczynają obowiązywać dopiero po dokonaniu transpozycji do prawa krajowego. Polska jest w trakcie tego procesu.

Standardy raportowania dla przedsiębiorstw

Dyrektywa wprowadziła obowiązek ujawniania przez przedsiębiorstwa informacji o zrównoważonym rozwoju zgodnie z nowopowstającymi Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards, ESRS). Doradcą technicznym Komisji Europejskiej opracowującej projekt ESRS została Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (European Financial Reporting Advisory Group, EFRAG). Ostateczna treść projektów ESRS została przekazana przez EFRAG do Komisji Europejskiej w listopadzie 2022 r. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej EFRAG - „First Set of draft ESRS”).

Atestacja informacji

Aby uwiarygodnić raportowane przez przedsiębiorstwa informacje konieczna będzie ich atestacja. W proces przygotowania dedykowanego tej usłudze atestacyjnej projektu standardu włączyła się Rada Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych (ang. skrót IAASB). IAASB poinformowała, że finalizowane są prace dotyczące projektu Międzynarodowego Standardu Usług Atestacyjnych w zakresie Zrównoważonego Rozwoju - ISSA 5000. ISSA 5000 będzie służyć jako kompleksowy standard odpowiedni dla usług atestacyjnych z ograniczonym i racjonalnym poziomem zapewnienia. Będzie on miał zastosowanie do informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju zgłaszanych w ramach dowolnego tematu dotyczącego zrównoważonego rozwoju i przygotowanych zgodnie z różnymi ramowymi założeniami. Co więcej, standard będzie mógł być wykorzystany nie tylko przez biegłych rewidentów, ale także przez innych specjalistów wykonujących usługi atestacyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju. Konsultacje projektu są planowane od sierpnia do grudnia 2023 r. (źródło informacji - https://www.iaasb.org/news-events/2023-06/proposed-international-standard-sustainability-assurance-5000-approved-public-consultation-unanimous#. Więcej informacji o planach IAASB można znaleźć pod adresem: https://www.iaasb.org/consultations-projects/sustainability-assurance).

W PIBR również zostały rozpoczęte prace związane z przygotowaniem członków naszego samorządu do świadczenia wysokiej jakości tych nowych usług atestacyjnych.


Raport IFAC oraz AICPA & CIMA na temat ESG

4 kwietnia 2023 r.

Raportowanie informacji ESG i ich atestacja stają się coraz istotniejsze dla firm – dowodzi globalne badanie przeprowadzone przez IFAC oraz AICPA & CIMA

Trzeci raport IFAC oraz AICPA & CIMA analizuje trendy i postęp w obszarze zrównowa­żo­nego rozwoju na przestrzeni trzech lat. Jak wynika z raportu „The State of Play in Sustainability Assurance”, organizacje przywiązują coraz większą wagę do sprawozdawczości korporacyjnej, która obejmuje kwestie środowiskowe, społeczne oraz dotyczące ładu korporacyjnego (ESG, ang. Environmental, Social, and Governance), a także związanej z tym atestacji. Wciąż jednak istnieje problem z dostarczaniem inwestorom i kredytodawcom spójnych, porównywalnych oraz jakościowych informacji na temat zrównoważonego rozwoju.

Według badania przeprowadzonego przez IFAC oraz AICPA & CIMA, około 95% dużych firm ujawniło informacje dotyczące ESG w 2021 r. (najświeższym dostępnym okresie, który mógł być poddany analizie). W 2019 r. ten odsetek wyniósł 91%. W 2021 r. 64% spółek uzyskało atestację przynajmniej niektórych z ujawnianych informacji ESG, co oznacza wzrost w porównaniu z wynikiem odnotowanym w 2019 r. (51%). Jednak dotychczasowa niezdolność do przyjęcia jednolitych, globalnie uznawanych standardów nadal stwarza wyzwania.

 Mimo że raportowanie w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju staje się coraz powszechniejsze w przedsiębiorstwach, analiza danych świadczy o tym, że standardy i ramy sprawozdawczości stosowane na świecie nie są jednolite  zauważa Kevin Dancey, CEO, IFAC. – Aż 86% procent firm korzysta z wielu standardów i ram. Ten patchworkowy system nie sprzyja spójnej, porównywalnej i wiarygodnej sprawozdawczości. Co więcej, nie zapewnia on również fundamentu niezbędnego do przeprowadzenia wysokiej jakości atestacji, która byłaby jednolita na skalę globalną.

W raporcie zbadano również zakres, w jakim przedsiębiorstwa udzielają wybiegających w przyszłość informacji na temat celów i planów związanych z redukcją emisji. Chociaż dwie trzecie firm ujawniło swoje założenia w tym obszarze, to tego typu danymi przedsiębiorstwa dzielą się rzadziej niż informacjami dotyczącymi historycznych emisji gazów cieplarnianych (ma to miejsce w przypadku 97% firm).

 Stały wzrost liczby raportów i przeprowadzanych weryfikacji danych ESG jest zauważalny, ale jeszcze więcej firm powinno wykonać kolejny krok, by otrzymać atestację, dzięki której ich sprawozdawczość będzie budzić zaufanie, a nie wątpliwości  twierdzi Susan Coffey, CEO of public accounting, AICPA & CIMA. – Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym zakresie nasza profesja. Profesjonalnie wykwalifikowani i licencjonowani księgowi posiadają niekwestionowane kompetencje, są zdolni do profesjonalnego osądu oraz działają w ramach solidnego systemu, w którego centrum znajduje się ochrona interesu publicznego. Powinniśmy być oczywistym wyborem, jeśli chodzi o umacnianie globalnego zaufania do danych ESG i ich znaczenia. 

Inne wnioski płynące z badania dotyczą m.in. najpopularniejszych standardów wykorzystywanych przy świadczeniu usług atestacyjnych czy jurysdykcji o najwyższych wskaźnikach weryfikacji informacji ESG wykonywanych przez profesjonalistów lub podmioty do tego uprawnione. Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami raportu pod adresem: https://www.aicpa-cima.com


Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju

22 grudnia 2022 r.

W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano treść dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD).

ak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów, 16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD). Zgodnie z dyrektywą, wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Informacje te będą raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. ESRS). Jak przypomina resort finansów, dla małych i średnich spółek giełdowych zostaną opracowane uproszczone ESRS.

Ministerstwo podkreśla, że dzięki wprowadzonemu raportowaniu zainteresowane grupy użytkowników otrzymają szerszy dostęp do porównywalnych, wiarygodnych, wysokiej jakości danych na temat zrównoważonego rozwoju. Tym samym, uzyskają dodatkowe narzędzie, które umożliwi wywieranie większego wpływu na podmioty gospodarcze działające w ich lokalnej społeczności.

Polska, tak jak i pozostałe kraje UE, będzie miała 18 miesięcy na implementację dyrektywy CSRD. Polska Izba Biegłych Rewidentów włączy się aktywnie w ten proces w ramach współpracy z Ministerstwem Finansów. Przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów są członkami grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego i biorą czynny udział w jej posiedzeniach od 2021 r.

Więcej informacji dotyczących dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (m.in. na temat planowanego harmonogramu wdrożenia dyrektywy) oraz jej pełną treść w wersji polskiej można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/dyrektywa-o-sprawozdawczosci-przedsiebiorstw-w-zakresie-zrownowazonego-rozwoju-juz-opublikowana


Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju i jej atestacja

8 grudnia 2023 r.

Plany dotyczące atestacji sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju przez biegłych rewidentów.

W newsie pt. „Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – przyszłość czy teraźniejszość?” informowaliśmy o trwających pracach związanych z transpozycją do polskiego prawa postanowień dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. „CSRD”). Prace prowadzone są przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości w Ministerstwie Finansów. W proces włączona jest Krajowa Rada Biegłych Rewidentów oraz Polska Agencja Nadzoru Audytowego.

Ostateczny kształt przepisów krajowych, w tym wybrane przez Polskę wskazane w dyrektywie opcje, poznamy po opublikowaniu zmienionego brzmienia ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach. Państwa członkowskie na transpozycję CSRD mają czas do 6 lipca 2024 r.

Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju

Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmuje raportowanie o ESG. ESG to skrót od angielskiej nazwy 3 elementów: E – Środowisko (z ang. Environmental), S – Społeczeństwo (z ang. Social) i G – Ład korporacyjny (z ang. Governance).

Sprawozdawczość będzie wprowadzana etapowo, do lat obrotowych rozpoczynających się od:

  • 1 stycznia 2024 r. – największe jednostki zainteresowania publicznego („JZP”), tj. jednostki notowane, banki i ubezpieczyciele, mające powyżej 500 pracowników (na poziomie jednostkowym) i największe grupy kapitałowe, których jednostką dominującą jest JZP (na poziomie skonsolidowanym), które już obecnie raportują na temat informacji niefinansowych,
  • 1 stycznia 2025 r. – pozostałe duże jednostki i pozostałe duże grupy,
  • 1 stycznia 2026 r. – średnie i małe spółki giełdowe, z wyłączeniem notowanych spółek mikro (które będą mogły skorzystać z 2-letniej opcji opt-out, tj. nieprzedstawiania sprawozdawczości).

Przedsiębiorstwa będą ujawniały informacje o zrównoważonym rozwoju zgodnie z nowopowstającymi Europejskimi Standardami Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards, ESRS). Harmonogram wydania przez Komisję Europejską rozporządzeń zawierających obowiązkowe standardy:

  • do 30 czerwca 2023 r. – dla dużych jednostek standardy pełne/bazowe (zostały już przyjęte),
  • do 30 czerwca 2024 r. – pakiet uproszczonych standardów dla małych i średnich jednostek notowanych,
  • do 30 czerwca 2024 r. – dla dużych jednostek standardy sektorowe (rozważane jest przesunięcie terminu do 30 czerwca 2026 r.),
  • do 30 czerwca 2024 r. – standardy dla jednostek z państw trzecich (rozważane jest przesunięcie terminu do 30 czerwca 2026 r.).

Biegli rewidenci oraz kandydaci w postępowaniu kwalifikacyjnym

Już dziś chcemy się z Państwem podzielić planowanymi, wybranymi rozwiązaniami w zakresie atestacji, które mogą się zmienić w toku prac nad ustawami.

W Polsce, z uwagi na uwarunkowania prawno-regulacyjne, planowane jest, aby atestacji mogli dokonywać wyłącznie biegli rewidenci wykonujący usługi w imieniu firm audytorskich. (CSRD przewiduje również opcję dla krajów członkowskich – innych certyfikowanych niezależnych dostawców usług atestacyjnych, pod warunkiem, że będą oni podlegać wymogom równoważnym z wymogami określonymi w Dyrektywie 2006/43/WE).

Na początku, po wejściu w życie nowych przepisów prawa, wszyscy biegli rewidenci wpisani do rejestru biegłych rewidentów przed dniem 1 stycznia 2024 r. będą „z urzędu” uprawnieni do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów czy też odbywania aplikacji. Jednakże będą oni zobowiązani do uzupełnienia wiedzy poprzez odbycie, w określonym terminie wskazanym w ustawie, dodatkowych szkoleń w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz jej atestacji. W przypadku nieuzupełnienia wiedzy we wskazanym terminie Krajowa Rada Biegłych Rewidentów będzie podejmowała uchwałę o wykreśleniu z rejestru informacji o posiadaniu przez danego biegłego rewidenta uprawnienia do takiej atestacji.

Osoby, które rozpoczęły postępowanie kwalifikacyjne na biegłego rewidenta przed 1 stycznia 2024 r. i zostaną wpisane do rejestru biegłych rewidentów przed 1 stycznia 2026 r., również nabędą „z urzędu” uprawnienia do atestacji informacji o zrównoważonym rozwoju. Jednakże i do nich będzie miał zastosowanie obowiązek uzupełnienia wiedzy w ramach dodatkowego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.

Natomiast osoby wpisywane do rejestru od dnia 1 stycznia 2026 r., jeżeli będą chciały uzyskać uprawnienia do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, będą musiały zdać dodatkowe egzaminy oraz odbyć aplikację w tym zakresie. Będzie to można zrobić albo w trakcie postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta lub też później posiadając już tytuł biegłego rewidenta.

Standard atestacji

Dyrektywa CSRD stanowi, że państwa członkowskie wymagają od biegłych rewidentów i firm audytorskich atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardami atestacji przyjętymi przez Komisję Europejską. Harmonogram wydania przez Komisję Europejską rozporządzeń zawierających te standardy przedstawia się następująco:

  • do 1 października 2026 r. – standard atestacji dającej ograniczoną pewność,
  • do 1 października 2028 r. – standard atestacji dającej racjonalną pewność (wcześniej nastąpi ocena, czy jest możliwe uzyskanie racjonalnej pewności).

Przejście od usługi atestacyjnej dającej ograniczoną pewność do usługi dającej racjonalną pewność pozwoli na stopniowy rozwój rynku usług atestacji informacji na temat zrównoważonego rozwoju oraz praktyk sprawozdawczych jednostek.

Pierwsze zlecenia atestacji będą dotyczyć sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za 2024 rok. Informacje te będą publikowane w 2025 roku. Dopóki Komisja Europejska nie przyjmie standardu atestacji państwa członkowskie mogą stosować krajowe standardy, procedury lub wymogi dotyczące atestacji. KRBR rozpoczęła prace związane z opracowaniem rozwiązań obowiązujących w okresie przejściowym, czyli do czasu przyjęcia unijnego standardu atestacji.


Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl