© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:06, 5.01.2025 r.
Dyskusje panelowe w trakcie tegorocznej DKA zdominowały tematy zmian w systemie nadzoru nad zawodem oraz w sprawozdawczości i rewizji finansowej. Więcej o przyszłości profesji we fragmentach wystąpień ekspertów podczas XVI Dorocznej Konferencji Audytingu.
Dobry nadzór wyeliminuje złe audyty
"Przed regulacjami nie ma ucieczki", "i tak musimy się do nich dostosować" to główne wnioski i rekomendacje dyskusji panelowej na temat zmian w systemie nadzoru nad zawodem. Antoni Kwasiborski w podobnym tonie przyznał, że trzeba w końcu zacząć czytać nowe standardy i przestać się ich obawiać. Ale zdaniem Jaretta Deckera, który swoim wystąpieniem otworzył pierwszą dyskusję panelową, zmiany to też szansa, przede wszystkim dla dobrych audytorów. Zdaniem uczestników debaty, jeżeli nadzór jest efektywny, będzie eliminował złe audyty, a więc służył podniesieniu jakości rewizji finansowej. W dyskusję zostali włączeni także uczestnicy konferencji – wnioski z panelu, to pozytywne oceny dotyczące dodania obowiązków po stronie klientów biegłych rewidentów, które spowodują lepsze postrzeganie i zrozumienie naszej roli – podsumowała Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR i Maciej Ostrowski, członek KRBR, moderatorzy dyskusji panelowej. Podobnego zdania jest Ewa Jakubczyk-Cały, która przypomniała, że w 2009 roku po wprowadzeniu art. 4a do ustawy o rachunkowości rady nadzorcze zaczęły w końcu rozmawiać z biegłym rewidentem. – Jednakowe sankcje dla biegłych rewidentów i komitetów audytu spowodują tak naprawdę jednakowe myślenie, bo jeden i drugi będą chcieli się ustrzec przed ryzykiem – wyjaśniała E. Jakubczyk-Cały.
Sami budujemy swój prestiż
O wpływie zmian w sprawozdawczości i rewizji finansowej na przyszłość zawodu biegłego rewidenta rozmawiali uczestnicy dyskusji panelowej ostatniego dnia konferencji. Uczestnicy dyskusji moderowanej przez Barbarę Misterską-Dragan, zastępcę prezesa KRBR, spytani o problem spadku zaufania do zawodu zgodnie przyznali, że to nie regulacje, ale biegli sami są odpowiedzialni za budowanie swojego prestiżu. – Jedyne miejsce, w którym odczytałem, że jest ograniczone zaufanie do audytora to dokumenty regulatora europejskiego. Spotykając się z uczestnikami rynku nie odczułem wątpliwości co do tego, jak ważna jest rola biegłego rewidenta – mówił prezes KRBR. Uczestnicy rozmawiali także o projekcie zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Propozycję implementacji unijnego prawa skomentował Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który stwierdził, że – materiał, który dostaliśmy od Ministerstwa Finansów w pierwszej wersji jest materiałem do dalszej dyskusji. Miejmy nadzieję, że w jej wyniku uda nam się wyważyć każde rozwiązanie i przyjąć tylko te konieczne – mówił prezes SKwP. Z kolei zdaniem Tomasza Koniecznego za mało koncentrujemy się jako profesja na tym, żeby czekającą biegłych rewidentów zmianę promować, dyskutować o niej i mówić, że jest w niej też dużo dobrego.
Po raz pierwszy dwie dyskusje panelowe
Po raz pierwszy w trakcie DKA odbyły się dwie dyskusje panelowe. W dyskusji prowadzonej przez Ewę Sowińską i Macieja Ostrowskiego udział wzięli Jacek Hryniuk, Maria Rzepnikowska, Adam Kęsik, Ewa Jakubczyk-Cały i Antoni Kwasiborski. W drugiej debacie, prowadzonej przez Barbarę Misterską-Dragan uczestniczyli: Krzysztof Burnos, Joanna Dadacz, dr Zdzisław Fedak, Andrzej Karpiak, Tomasz Konieczny, prof. Gertruda Świderska i Franciszek Wala.
Więcej wypowiedzi uczestników DKA obejrzą Państwo na fragmentach wystąpień:
Jacek Hryniuk "Zmiany w systemie nadzoru z perspektywy podmiotów uprawnionych do badania"
– Jeszcze jesteśmy w momencie powstawania polskich przepisów. Angażujmy się w ten proces, przekazujmy swój głos. Bo musimy uważać, żeby pewnych kwestii nie przeregulować. Przyjmijmy regulacje europejskie w takim zakresie, w jakim jesteśmy zobowiązani je przyjąć. Jako Polska nie mieliśmy do czynienia dotychczas ze skandalami finansowymi. Jestem za tym, żeby pewnych rzeczy nie przeregulowywać, pozostawić możliwość wyboru zarządom, czy radom nadzorczym. Nie doprowadzać do sytuacji, w której tylko przepisy prawa będą wskazywać na to, co może, a czego nie może biegły rewident – podsumowuje dyskusję panelową drugiego dnia konferencji Jacek Hryniuk
.
Ewa Jakubczyk-Cały "Nowe regulacje z punktu widzenia organów spółek badanych"
Celem reformy rynku audytu była poprawa jakości informacji finansowej. – A żeby informacja finansowa była lepsza, to lepsza musi być jakość jej tworzenia, lepsza jakość nadzoru właścicielskiego i lepsza jakość rewizji – wyjaśnia Ewa Jakubczyk-Cały.
Maria Rzepnikowska "Nadzór – szansa czy zagrożenie dla zawodu?"
Audyt może być dobry i zły. Z drugiej strony możemy mieć efektywny nadzór publiczny, który pomoże i zły nadzór publiczny, który będzie przeszkadzał. – Jeżeli nadzór jest efektywny, będzie eliminował złe audyty, a więc podniesiemy jakość audytu, wzrosną ceny, inwestorzy będą doceniali dobry audyt. – mówi Maria Rzepnikowska.
Antoni Kwasiborski "Jakie wyzwania Krajowej Komisji Nadzoru?"
– Dyskutowanie na poziomie rozmów o standardach jest ważne. Ale myślę, że trzeba w końcu zacząć czytać te standardy, studiować je, przestać się ich obawiać – przyznaje Antonii Kwasiborski. Jego zdaniem biegli rewidenci będą musieli zastanowić się, co już w tej kwestii mają w dorobku, muszą śledzić ofertę szkoleniową, możliwości doskonalenia zawodowego i warsztatowego. – Bo od regulacji nie uciekniemy – mówi ekspert.
Adam Kęsik "System nadzoru okiem biegłego rewidenta"
– System nadzoru to po pierwsze edukacja, po drugie działania prewencyjne, a dopiero po trzecie odpowiedzialność i sankcje. Chciałbym, żeby tak wyglądał system nadzoru w Polsce – mówi Adam Kęsik.
Dr Zdzisław Fedak "Trzeba sobie zadać pytanie, w czyim imieniu działa biegły rewident"
Zdaniem dr. Zdzisława Fedaka wyraźnie widać dwie grupy jednostek, na rzecz których działa biegły rewident. Jedna to ta, która finansuje się przez rynek kapitałowy i która oczekuje, że biegły rewident spełni rolę niezależnego orzecznika. Druga grupa jednostek, to te które oczekują od biegłego nie opinii dla świata zewnętrznego, ale przede wszystkim pomocy, aby czuł się on bezpieczny pod względem podatkowym, księgowym, żeby mógł otrzymać rady przy transakcjach finansowych. – Czy czarne listy skierowane do osób, które nie zajmują się tą pierwszą grupą, jest rozwiązaniem trafnym? – pyta ekspert.
Krzysztof Burnos "Spotykając się z uczestnikami rynku nie odczułem wątpliwości co do tego, jak ważna jest rola biegłego rewidenta"
– Jeżeli skupimy się na treści debaty, która miała miejsce przez wiele lat to mówiło się co do zasady, że obniżyło się zaufanie do informacji finansowej – mówi Krzysztof Burnos i przypomina, że informacja finansowa jest procesem, w którym uczestniczy również biegły rewident. – My w sposób niewłaściwy przenieśliśmy tę debatę mówiąc, że mamy ograniczone zaufanie do biegłego rewidenta. Bo nikt nie podważał jakości usług zawodowych audytorów. – Jedyne miejsce w którym odczytałem, że jest ograniczone zaufanie do audytora to dokumenty regulatora europejskiego. Spotykając się z uczestnikami rynku nie odczułem wątpliwości co do tego, jak ważna jest rola biegłego rewidenta. – mówi prezes KRBR.
Joanna Dadacz "Reforma ma na celu przywrócenie zaufania do instytucji finansowych"
– Celem reformy jest wzmocnienie niezależności biegłych rewidentów i nadzoru publicznego –To się bardzo mocno przejawia poprzez zwiększone uprawnienia nadzorcze, nadzór ma być po prostu mocniejszy – wyjaśnia Joanna Dadacz. Jej zdaniem nadzór publiczny powinien skoncentrować się na kontrolach w firmach audytorskich badających jednostki zaufania publicznego i na samych JZP.
Tomasz Konieczny "Reforma jest też dla nas szansą – musimy ją wykorzystać"
– Nie mówiłbym tak bardzo o spadku prestiżu, bardziej o spadku zainteresowania tym co robimy – Zdaniem Tomasza Koniecznego za mało koncentrujemy się jako profesja na tym, żeby czekającą biegłych rewidentów zmianę promować, dyskutować o niej i mówić, że w tej zmianie, która nas czeka jest też dużo dobrego.
Prof. Gertruda Świderska "Jakie kwalifikacje powinien posiadać dziś biegły rewident?"
Zdaniem prof. Gertrudy Świderskiej, po deregulacji, Komisja Egzaminacyjna właściwie nie ma możliwości weryfikacji wiedzy kandydatów, którzy korzystają z prawa do zwolnienia z części egzaminów na podstawie ukończonych w trakcie studiów przedmiotów. – Zgodnie z ustawą nie mamy możliwości wglądu do tego, w jaki sposób jest wykładany dany przedmiot, jaka jest tematyka, czy faktycznie to co jest w sylabusie, zgadza się z tym, co omawiał wykładowca. Dobrze byłoby przy okazji zmian ustawy o biegłych rewidentach dać Komisji możliwość weryfikacji tej wiedzy – apeluje przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej.
Franciszek Wala "Dalej powinny być toczone konsultacje dotyczące ministerialnego projektu założeń"
– Materiał, który dostaliśmy od Ministerstwa Finansów w pierwszej wersji jest materiałem do dalszej dyskusji. Powinny w dalszym ciągu trwać konsultacje i na te konsultacje nie powinno nam zabraknąć czasu. Miejmy nadzieję, że w ich wyniku uda nam się wyważyć każde rozwiązanie i przyjąć tylko te konieczne – komentuje prace nad ustawą o biegłych rewidentach Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Andrzej Karpiak "To nie regulacje, ale my sami budujemy prestiż zawodu"
Zdaniem Andrzeja Karpiaka to biegli rewidenci sami budują swój prestiż na rynku. – Jako biegli rewidenci z mniejszych podmiotów często mamy jeszcze bezpośredni kontakt z klientem i to jest wartość nie do przecenienia, bo klienci nas potrzebują. Ale musimy mieć szansę na ten kontakt i na możliwość wykazania się – mówi członek KRBR.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.