© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:00, 14.06.2025 r.
W maju członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów brali udział w licznych wydarzeniach i spotkaniach. Odbyło się m.in. XI Samorządowe Forum Regionów PIBR, które podjęło temat modelu funkcjonowania samorządu. Nasza izba gościła przedstawicieli Porozumienia Wyszehradzkiego. Głos PIBR wybrzmiał też na ważnych konferencjach. Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem wydarzeń z minionego miesiąca.
8-9 maja
XXXII Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi”
Hasłem przewodnim konferencji zorganizowanej przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego w dniach 8-9 maja 2025 r. były „Technologie w rachunkowości i controllingu”. PIBR objęła patronat honorowy nad wydarzeniem. Prezes KRBR wziął udział w panelu otwierającym konferencję, podczas którego akademicy i praktycy rozmawiali o wykorzystaniu nowych technologii w rachunkowości, controllingu i audycie finansowym.
13 maja
Spotkanie Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Podczas kolejnego spotkania, na którym PIBR reprezentował Prezes KRBR, członkowie porozumienia podjęli temat bezpieczeństwa osób wykonujących zawody zaufania publicznego i możliwych rozwiązań systemowych. Z inicjatywy Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zaproszeni zostali eksperci z Europejskiego Stowarzyszenia Obronnego. Rozmawiano także o udziale reprezentacji OPSZZP w Polskim Kongresie Gospodarczym, organizowanym przez organizację Pracodawcy RP. Kamil Jesionowski zgłosił chęć reprezentowania w dyskusji zawody z grupy tzw. ekonomicznej. Spotkanie zwieńczyło uroczyste dołączenie do Porozumienia kolejnego samorządu profesji zaufania publicznego – Krajowej Rady Notarialnej.
14 maja
Debata ACCA o zrównoważonej edukacji
„Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju – klucz do konkurencyjności biznesu w UE” to temat debaty zorganizowanej przez ACCA, podczas której przedstawiciele sektora publicznego, świata akademickiego oraz biznesu rozmawiali o roli kompetencji ESG i dostosowania programów kształcenia do zmieniających się regulacji. PIBR była patronem wydarzenia. Zastępca Prezesa KRBR i Przewodnicząca komisji ds. szkoleń Joanna Chwaścikowska-Karwacka wzięła udział w panelu pt. "Edukacja zawodowa i przyszłe talenty w kontekście zrównoważonego rozwoju", prezentując działania samorządu w zakresie standaryzacji atestacji ESG i szkoleń ODZ. W dyskusji głos zabrała także Prezes RO PIBR w Warszawie dr Justyna Beata Zakrzewska.
15 maja
Spotkanie z PANA z udziałem przedstawicieli MF
Przedmiotem spotkania były podejście do tłumaczenia międzynarodowych standardów oraz do tzw. „depolonizacji” regulacji zawodowych wcześniej wdrożonych. Członkowie KRBR biorący udział w rozmowach: Kamil Jesionowski, Jarosław Dac, Klaudia Hałas, Dawid Napierała.
15 maja
Dzień Doradcy Podatkowego
Na zaproszenie Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Prezes KRBR uczestniczył w konferencji pt. "Nowy model poboru podatku - wyzwania przyszłości wynikające z cyfrowego formatowania danych dotyczących przedmiotu i podstawy opodatkowania" oraz w późniejszej gali.
15 – 16 maja
Spotkanie Sieci ds. zapewniania jakości - Quality Assurance Network (QAN)
W wydarzeniu zdalnie uczestniczyła Joanna Chwaścikowska-Karwacka, Zastępca Prezesa KRBR. Inicjatywa QAN zapoczątkowana została przez Instytut Anglii i Walii (ICAEW). W tym roku spotkanie odbyło się w Rydze, a jego gospodarzami były: Łotewskie Stowarzyszenie Biegłych Rewidentów (LZRA) i Stowarzyszenie Księgowych Republiki Łotewskiej (LRGA).
19-20 maja
Samorządowe Forum Regionów PIBR
XI Forum obywało się pod hasłem „PIBR 2.5 - Zmiana. Zaufanie. Współpraca”. Przedstawiciele Regionalnych Oddziałów, po zapoznaniu się z ubiegłorocznymi wynikami finansowymi, opowiedzieli się za restrukturyzacją i konsolidacją RO PIBR. Ponadto zagłosowali za kontynuacją wspólnej polityki szkoleniowej, wdrożonej w życie w 2024 r., której pozytywne efekty są już widoczne. Dane prezentowali i spotkanie prowadzili: Kamil Jesionowski (Prezes KRBR); Joanna Chwaścikowska-Karwacka (Z-ca Prezesa i Przewodnicząca Komisji ds. szkoleń), Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos (Z-ca Prezesa i Członek Komisji ds. szkoleń), Monika Matyszewska (Członek Komisji ds. szkoleń) oraz Grzegorz Oszczypała (Członek Komisji ds. szkoleń). Z 24 istniejących RO, obecni na Forum byli przedstawiciele 17 oddziałów PIBR. Podsumowanie pod linkiem.
20-21 maja
Konferencja Finansowa KAPITAŁ. Nauka & Biznes na UE w Poznaniu
Organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Finansów Przedsiębiorstw KAPITAŁ działające na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Konferencja była dwudniowym wydarzeniem akademickim o charakterze ogólnopolskim, skupiającym się na szeroko pojętej tematyce finansowej. Program Konferencji łączył prezentacje studenckie z wystąpieniami praktyków biznesu, obejmując szerokie spektrum różnorodnych zagadnień finansowych. PIBR objęła patronat nad wydarzeniem, a Grzegorz Skałecki, Członek KKR i Sekretarz Regionalnej Rady RO w Poznaniu reprezentował nasz samorząd.
21 maja
Polski Kongres Gospodarczy organizowany przez Pracodawców RP
Prezes KRBR wziął udział w panelu pt. „Rola zawodów zaufania publicznego w zmieniającej się gospodarce”, zorganizowanym z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Jako przedstawiciel ekonomicznych zawodów zaufania, w swojej wypowiedzi podkreślił, że poszczególnym grupom zawodowym trudno jest samodzielnie powstrzymywać próby ingerencji w ich autonomię. Wspólne działanie pozwala jednak na opór – jako przykład podał rok 2023 i powstrzymanie zmian godzących w biegłych rewidentów.
22 maja
Spotkanie o współpracy PIBR i Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Prezes KRBR Kamil Jesionowski spotkał się z nową Prezeską FOB Ireną Picholą, aby porozmawiać o kontynuacji współpracy obu organizacji, w tym o ponownym objęciu przez PIBR funkcji partnera strategicznego Konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju (19. Edycja w tym roku).
23 maja
Konferencja z okazji jubileuszu 5-lecia PANA
Jarosław Dac, Członek KRBR i Przewodniczący Komisji ds. standaryzacji wziął udział w panelu ”Wzmocnienie jakości audytu – doświadczenie i perspektywa nadzoru”. Z kolei Kamil Jesionowski, Prezes KRBR zabrał głos w dyskusji ”Zmiany regulacyjne w kontekście pięciu lat doświadczeń PANA na rynku audytorskim”. Była to okazja do zaprezentowania postulatów samorządu w zakresie zmian deregulacyjnych. W konferencji uczestniczyły także Zastępczynie Prezesa Krajowej Rady: Joanna Chwaścikowska-Karwacka i Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos. Relacja pod linkiem.
27 maja
Posiedzenie KRBR
Majowe posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów minęło pod znakiem rozmów o standardach, finansach, restrukturyzacji i planie zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów, w celu wdrożenia reformy struktury samorządu, za którą opowiedzieli się niedawno przedstawiciele Regionalnych Oddziałów PIBR. Więcej tutaj.
28-29 maja
23 spotkanie Porozumienia Wyszehradzkiego Izb Biegłych Rewidentów
Polska Izba Biegłych Rewidentów była gospodarzem dorocznego spotkania przedstawicieli izb biegłych rewidentów z krajów Wyszehradzkiej Czwórki (V4). Wśród omawianych tematów były relacje z organami nadzoru, wdrażanie międzynarodowych standardów, wspieranie merytoryczne członków oraz zasady funkcjonowania i finasowania samorządów. Relacja w aktualności.
30 maja
II Konferencja naukowa „Synergia nauki, gospodarki i społeczeństwa”
Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach zorganizował II Konferencję Naukową pt. „Synergia nauki, gospodarki i społeczeństwa w dobie dynamicznych zmian. Ujęcie ekonomiczne, filologiczne i pedagogiczne". PIBR była partnerem tego wydarzenia, a Prezes KRBR wystąpił z prezentacją nt. „Perspektyw zawodu biegłego rewidenta”.
Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!