© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 06:51, 14.06.2025 r.
Przedstawiciele PIBR zaprezentowali postulaty samorządu w zakresie zmian deregulacyjnych podczas konferencji zorganizowanej z okazji 5-lecia działalności Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Polska Izba Biegłych Rewidentów reprezentowana była przez Kamila Jesionowskiego – prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Jarosława Daca – członka KRBR i przewodniczącego Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.
Prezes KRRB wziął udział w debacie „Zmiany regulacyjne w kontekście pięciu lat doświadczeń PANA na rynku audytorskim”. W swojej wypowiedzi podkreślił, że środowisko biegłych rewidentów jest otwarte na rozmowę z nadzorcą i zaznaczył, że dostrzega pozytywną zmianę w podejściu PANA do komunikacji z samorządem.
Przypomniał, że zmiany ustawowe, do których doszło w 2019 roku, spowodowały, że samorząd obecnie nie może należycie pełnić wielu ról, do których został powołany. Zwrócił uwagę, że silny samorząd, czyli samorząd dysponujący odpowiednimi środkami na działania edukacyjne, promocyjne czy wzmacniające kompetencje w szczególności małych firm audytorskich, to samorząd, który buduje zarazem jakość audytu. Zaapelował, żeby już dziś zastanowić się nad tym „jak powinien wyglądać nasz sektor za 5 lat" i wskazał, że warto skorzystać z doświadczeń innych krajów, które przeszły podobne zmiany wcześniej, diagnozują problemy nadmiernej regulacji rynku audytorskiego i wskazują na konieczność zmian.
Prezes KRBR wskazał na negatywne skutki przeregulowania audytu i przypomniał postulaty samorządu przekazane pod koniec kwietnia do Ministerstwa Finansów. Obejmują one m.in. przywrócenie samorządowi części działań nadzorczych i tym samym przywrócenie równowagi pomiędzy nadzorcą a samorządem.
Jarosław Dac w debacie „Wzmocnienie jakości audytu – doświadczenie i perspektywa nadzoru” zwracał uwagę, że audyt zawsze będzie się zmieniał, bo oczekiwania rynku rosną, a biegli rewidenci podążają za tymi oczekiwaniami. „Chcemy w tej pogoni być jak najbardziej efektywni, chociaż wiemy, że nigdy nie będzie momentu, w którym uznamy, że ta jakość jest idealna". Jego zdaniem audyt musi mieć swoją misję. Jak wyjaśnił, „To, co robimy jako biegli rewidenci, nie powinno być traktowane jako regulacyjny obowiązek do odhaczenia. Audyt powinien nieść realną wartość dla otoczenia.”
Konferencja odbyła się 23 maja 2025 r. i była na żywo transmitowane online na kanale YouTube Agencji. Zapis video konferencji można obejrzeć pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=JcGHIo7JIN0
Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!