Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 04:42, 24.04.2024 r.

Wokół rajów podatkowych panuje hipokryzja polityczna

Wiele państw z jednej strony potępia szkodliwą konkurencję podatkową, a z drugiej korzysta z takich rozwiązań – komentuję sprawę Paradise Papers dr Karolina Tetłak, prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Gazeta Prawna

14 listopada 2017

Ekspertka jest sceptyczna, czy kolejny już skandal wywoła prawdziwy przełom w walce z wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych, ponieważ panuje wokół nich hipokryzja polityczna: przykładem może być Wielka Brytania, która posiada terytoria zależne zaliczane do rajów podatkowych, albo Luksemburg i Irlandia, które z jednej strony są członkami UE, a więc są związane wymogami Komisji Europejskiej dotyczącymi przeciwdziałania rajom podatkowym, a z drugiej same stwarzają możliwości unikania opodatkowania. Każda kolejna afera będzie jednak zwiększała presję społeczną na podjęcie skutecznych działań przeciwdziałających takim praktykom.

Prawniczka komentuje także polski aspekt sprawy: ujawnienie krajowych firm korzystających z rajów podatkowych powinno zmotywować rząd do zintensyfikowania działań uszczelniających system podatkowy. Jednocześnie zauważa, że doradzanie w unikaniu opodatkowania to gigantyczny, intratny biznes, obejmujący zarówno lokalne kancelarie obsługujące sektor MŚP, jak i największe, międzynarodowe firmy doradcze.

Wywiad dostępny jest na stronie podatkowego serwisu Gazety Prawnej.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl