Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 01:51, 29.03.2024 r.

Audyt w nowej odsłonie

Ustawa o biegłych rewidentach przysporzy średnim i małym spółkom nie lada problemów. Już teraz powinny zacząć dostosowywać swój biznes do nowych wymogów.

Rzeczpospolita

2 czerwca 2017

Nowa ustawa znosi próg pięciu osób w RN, co oznacza, że gros małych i średnich spółek, które nie miały komitetu, będzie musiało go powołać. Monika Kaczorek, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wyjaśnia, jakie nowe warunki muszą spełniać spółki, aby kwalifikować się do zwolnienia z tego obowiązku. Opisuje także obowiązki członków komitetu.

Utworzenie komitetu audytu na pierwszy rzut oka nie powinno być problemem, ale w praktyce w kontekście nowej ustawy wcale nie będzie proste. W niektórych spółkach będzie trudno z aktualnej rady wyłonić taki komitet. Powołanie będzie zatem wymagało albo poszerzenia składu rady nadzorczej, albo większego nakładu pracy członków przy zadaniach związanych z komitetem. Spółki muszą także spodziewać się m.in. wyższych kosztów ubezpieczeń od nowych kar administracyjnych. To wpisuje się w obserwowany już od tego roku nurt podwyżek cen za badanie sprawozdań. Ceny jeszcze wzrosną, bo audytorzy będą rekompensować sobie niekorzystne dla nich zapisy w nowej ustawie.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl