Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:49, 28.03.2024 r.

Posłowie rozwodzą audyt z doradztwem

Firmy audytorskie nie będą mogły świadczyć bankom i spółkom giełdowym żadnych usług poza rewizją finansową. Więcej zarobią doradcy podatkowi – donosi Puls Biznesu. – Została podjęta nie do końca przemyślana decyzja polityczna, która będzie miała negatywny wpływ na firmy i gospodarkę – ostrzegał Krzysztof Burnos, prezes KRBR.

Puls Biznesu

5 kwietnia 2017

Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła autopoprawkę Rady Ministrów, zakazującą łączenia audytu z doradztwem, i takie rozwiązanie zarekomendowała Sejmowi. O wprowadzenie całkowitego rozdzielenia konsultingu od audytu w projekcie zabiegała przede wszystkim część środowiska doradców podatkowych.

— Została podjęta nie do końca przemyślana decyzja polityczna, która będzie miała negatywny wpływ na firmy i gospodarkę. Propozycja rządu nie bierze pod uwagę specyfiki rynku usług biegłych rewidentów. Całkowity zakaz świadczenia przez audytorów i biegłych rewidentów innych usług uderzy nie tylko w prywatne spółki giełdowe i banki, ale również w spółki skarbu państwa, które poniosą dodatkowe koszty. Apeluję o niewprowadzanie tej zmiany — zwrócił się do posłów Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Jego argumenty poparła Paulina Hennig- -Kloska, posłanka Nowoczesnej, wiceszefowa komisji finansów oraz Paweł Grabowski, poseł Kukiz ’15, który zaproponował własną poprawkę do projektu. – Proponuję, aby umożliwić Ministerstwu Finansów szybkie reagowanie na sytuację na rynku w drodze rozporządzenia określającego usługi dodatkowe, które mogliby świadczyć audytorzy i biegli rewidenci — powiedział Paweł Grabowski.

Niestety, jego pomysł nie spotkał się z uznaniem wiceministra finansów.

Cały artykuł

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl