Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:36, 21.11.2024 r.

Koszmarny sen audytorów właśnie staje się faktem

Rząd w błyskawicznym tempie zaakceptował autopoprawkę zakazującą łączenia usług doradczych i audytorskich. Od środy do piątku ustawą będzie zajmować się sejmowa komisja. Krzysztof Burnos twierdzi, że w ten sposób odcięto przedsiębiorców od wiedzy audytora – donosi Parkiet.

Parkiet

23 marca 2017

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że kształt ustawy o biegłych rewidentach jest przesądzony. Jednak minister rozwoju i finansów przedstawił autopoprawkę, zgodną z wcześniejszymi postulatami grupy firm doradczych. Branża audytorska nie zdążyła zareagować, bo już we wtorek została zaakceptowana przez rząd.

Doradztwo podatkowe jest najbardziej lukratywną częścią rynku, bo stawki za samo badanie sprawozdań finansowych z roku na rok są coraz niższe. Dlatego firmy podatkowe chciały podziału usług. Argumentowały to m.in. troską o wzrost niezależności biegłych rewidentów i możliwością wystąpienia konfliktu interesów. Biegli odpierali zarzuty, podkreślając, że dotychczasowe rozwiązania zapisane w rozporządzeniu i projekcie ustawy już ograniczają rodzaj usług i wprowadzają 50-proc. limit na wynagrodzenia za badanie.

– Mamy poczucie, że rząd zignorował głosy przedsiębiorców, instytucji nadzorczych, a nawet innych resortów i wprowadza w ostatnim momencie zmiany, za którymi lobbowało kilkanaście prywatnych firm doradztwa podatkowego – komentuje Krzysztof Burnos, prezes KRBR.

– Trudno też pogodzić się z tym, że zrezygnowano z koncepcji badania wspólnego. Przez ponad rok zapewniano nas, że szuka się skutecznych dróg na dekoncentrację rynku – mówi szef KRBR. Jego zdaniem, taką drogą był właśnie wspólny audyt połączony z wydłużeniem rotacji.

Biegli rewidenci podkreślają, że do tej pory rozwiązania wypracowane podczas konsultacji społecznych, i najczęściej podtrzymywane w ramach prac podkomisji sejmowej, stanowiły wyważony kompromis. Teraz sytuacja się zmieniła. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie, to Polska będzie mieć najbardziej restrykcyjne przepisy w całej Unii Europejskiej.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl