© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:16, 23.11.2024 r.
Podkomisja zajmująca się projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym na wtorkowym posiedzeniu nie zajęła się problemem ewentualnego rozdzielenia usług audytorskich od doradczych – czytamy w serwisach, które powołują się na Polską Agencję Prasową.
Podczas posiedzenia podkomisja zdążyła omówić 48 artykułów projektu z 289 znajdujących się w nim. Posłowie nie podjęli zgłoszonego przez środowisko biegłych rewidentów wniosku, by zrównać status zawodu biegłego rewidenta z innymi tego typu profesjami – doradcą podatkowym, rzecznikiem patentowym itp.
Podkomisja nie zajęła się budzącą największe emocje propozycją środowiska firm doradczych, by zakazać świadczenia usług audytorskich i doradczych w jednej firmie przez jeden podmiot.
- Otrzymuję w ciągu tygodnia kilka listów od środowiska. Otrzymałem list od doradców podatkowych, list od biegłych rewidentów, który jest skierowany do podkomisji. Oczywiście z tym się zapoznajemy – tłumaczył Artur Soboń, poseł PiS, przewodniczący podkomisji. - Moja propozycja jest taka, abyśmy do takiej dyskusji ogólnej wrócili jednak dopiero po zakończeniu prac artykuł po artykule i wtedy dam szansę - również państwu - na wypowiedzenie się w sprawie zasadniczych kierunków. Tym bardziej, że wtedy zapewne, po zakończeniu prac, będą one już doprecyzowane w całej ustawie – powiedział Soboń. - Wprowadzenie całkowitego zakazu łączenia usług audytorskich i doradczych nie uderzyłoby w firmy z tzw. wielkiej czwórki. Zmiana uderzyłaby natomiast w małe i średnie polskie firmy audytorskie, które stanowią 97 proc. rynku tego typu usług – skomentował tę sytuację prezes KIBR Krzysztof Burnos.
Podkomisja przyjęła natomiast dwie poprawki. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów będzie Polską Izbą Biegłych rewidentów, a także pozwolono na to, by ślubowanie składane było z dodaniem słów „tak mi dopomóż Bóg”.
Informację na ten temat podały takie serwisy:
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.