© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:04, 23.11.2024 r.
„DGP” analizuje zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie podpisywanie sprawozdań finansowych nawet przez jednego członka zarządu, jeżeli od pozostałych zostaną uzyskane stosowane oświadczenia
Jak przypomina gazeta, już 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie przepisy zawarte w nowelizacji z 14 października 2021 r. ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2106). Przepisy te umożliwią podpisywanie sprawozdań finansowych nawet przez jednego członka zarządu, jeżeli od pozostałych uzyska on stosowane oświadczenia. Jak zaznacza gazeta, jest to „spore ułatwienie, bo obecnie sprawozdanie finansowe (cyfrowe) musi być podpisane przez wszystkich członków zarządu. Dla firm i innych podmiotów (np. fundacji) z kilkudziesięcioosobowym zarządem bywało to uciążliwe, szczególnie że sygnatury trzeba umieszczać w odpowiedniej kolejności w zależności od rodzaju podpisu. Pierwsi powinni się podpisać ci, którzy używają podpisu zaufanego, osobistego (otaczającego, enveloped) oraz kwalifikowanego wewnętrznego (otaczającego), one bowiem nie zmieniają rozszerzenia pliku sprawozdania. Następnie składa się podpisy osobiste otaczające lub kwalifikowane otaczające bądź podpisy osobiste zewnętrzne lub kwalifikowane zewnętrzne. Wprawdzie ustawa o rachunkowości daje możliwość odmowy złożenia podpisu, ale wówczas do sprawozdania trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie. Co więcej, odmowa może być zgłoszona tylko z przyczyn merytorycznych, a nie z powodu niemożności podpisania raportu. Nie mogą to być np. względy techniczne”.
Eksperci komentujący dla „DGP” zmiany w przepisach podkreślają, że jedną z ważniejszych spraw, o których trzeba będzie pamiętać przy stosowaniu nowego rozwiązania, jest kolejność wykonywanych czynności. Gazeta informuje, że „Najpierw sprawozdanie musi podpisać osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg, czyli np. główny księgowy w firmie, osoba z biura rachunkowego, któremu zlecono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Następnie muszą zostać złożone oświadczenia tych członków zarządu, którzy nie podpisują sprawozdania, a na koniec dopiero podpisują się pozostali członkowie zarządu”. Jak wyjaśnia Joanna Chwaścikowska-Karwacka, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, „Końcowym etapem będzie więc złożenie podpisu przez osobę lub osoby, które nie złożyły oświadczenia lub odmowy złożenia oświadczenia. W oświadczeniach wskazuje się sprawozdanie finansowe, którego to oświadczenie dotyczy, a w szczególności konieczne jest podanie daty i godziny podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych”.
Jak dodaje Joanna Chwaścikowska--Karwacka, spółka, która będzie chciała skorzystać z nowej możliwości podpisu, będzie musiała bardziej niż dotychczas pilnować rodzajów podpisu elektronicznego, którym posługują się poszczególne osoby podpisujące sprawozdanie. „W sytuacji gdy osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, posługuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a osoba wchodząca w skład organu wieloosobowego, która podpisuje sprawozdanie stosuje podpis zaufany albo osobisty, nie jest możliwe spełnienie wymogu art. 52 ust. 2C ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U z 2021 r. póz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. póz. 2106) i skuteczne podpisanie sprawozdania finansowego”.
Co niezwykle ważne, Joanna Chwaścikowska-Karwacka podkreśla, że „biegły rewident podczas badania sprawozdania finansowego zweryfikuje prawidłowość i kompletność złożonych na sprawozdaniu finansowym podpisów, a także prawidłowości złożonych do tego sprawozdania oświadczeń. Jeżeli uzna, że sprawozdanie zostało podpisane w złej kolejności, uzna to za błąd formalny”. Oznaczać to będzie, że spółka będzie musiała od nowa przejść całą procedurę podpisywania.
Pełna treść artykułu dostępna jest w wydaniu elektronicznym „Dziennika Gazety Prawnej” na stronie https://www.gazetaprawna.pl/rachunkowosc-i-audyt/artykuly/8316983,sprawozdania-finansowe-za-2021-podpisywanie-krs.html oraz w wydaniu papierowym gazety (w wydaniu z 20.12.2021 r. w dodatku „Rachunkowość i Audyt”).
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.