Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:25, 23.11.2024 r.

Sztuka komunikacji

Krzysztof Burnos, prezes KRBR, w rozmowie z gazetą wyjaśnia, jakie powinny być kryteria wyboru audytora i jak się ustrzec błędów przy takim wyborze.   Z perspektywy rady nadzorczej czy właścicieli firmy usługa audytorska ma dwa wymiary: po pierwsze to ocena rzeczywistości finansowej firmy, a po drugie - to wartość doradcza. Krzysztof Burnos wyjaśnia, że z wyników pracy biegłego rewidenta można bowiem wyciągać wnioski o tym, jak funkcjonuje dana organizacja czy firma, obszary które należy poprawić czy wreszcie ryzyka podatkowe. - Im lepszy będzie wybór biegłego rewidenta, tym cenniejsza będzie ta ocena i ta wartość doradcza - dodaje ekspert.   Prezes KRBR wyjaśnia też, jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze audytora. Należy sprawdzić, czy firma audytorska figuruje w rejestrze prowadzonym przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Podstawowa sprawa to także sprawdzenie, czy nie występuje konflikt interesów. - Warto spotkać się z biegłym rewidentem, który ma wykonywać audyt lub kierować zespołem audytowym i zapytać go o wizję jego usługi, a przy okazji poznać jego osobowość. Może się bowiem okazać, że wzajemne oczekiwania nie będą zbieżne - wyjaśnia ekspert KIBR i dodaje, że warto sprawdzić także doświadczenie audytora - może wynikać ono z rekomendacji poprzednich klientów

Rzeczpospolita

24 lutego 2016

Krzysztof Burnos, prezes KRBR, w rozmowie z gazetą wyjaśnia, jakie powinny być kryteria wyboru audytora i jak się ustrzec błędów przy takim wyborze.

 

Z perspektywy rady nadzorczej czy właścicieli firmy usługa audytorska ma dwa wymiary: po pierwsze to ocena rzeczywistości finansowej firmy, a po drugie - to wartość doradcza. Krzysztof Burnos wyjaśnia, że z wyników pracy biegłego rewidenta można bowiem wyciągać wnioski o tym, jak funkcjonuje dana organizacja czy firma, obszary które należy poprawić czy wreszcie ryzyka podatkowe. - Im lepszy będzie wybór biegłego rewidenta, tym cenniejsza będzie ta ocena i ta wartość doradcza - dodaje ekspert.

 

Prezes KRBR wyjaśnia też, jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze audytora. Należy sprawdzić, czy firma audytorska figuruje w rejestrze prowadzonym przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Podstawowa sprawa to także sprawdzenie, czy nie występuje konflikt interesów. - Warto spotkać się z biegłym rewidentem, który ma wykonywać audyt lub kierować zespołem audytowym i zapytać go o wizję jego usługi, a przy okazji poznać jego osobowość. Może się bowiem okazać, że wzajemne oczekiwania nie będą zbieżne - wyjaśnia ekspert KIBR i dodaje, że warto sprawdzić także doświadczenie audytora - może wynikać ono z rekomendacji poprzednich klientów. Zdaniem Krzysztofa Burnosa kierowanie się wyłącznie ceną przy wyborze audytora jest błędem i świadczy o nieprofesjonalnym podejściu.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl