© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:08, 23.11.2024 r.
Jak informuje „Parkiet”, Przedstawiciele rynku finansowego alarmują, że czas przeznaczony na testy formatu ESEF jest za krótki
Gazeta przypomina, że do 29 października trwać będą testy umożliwiające ocenę zgodności próbnych skonsolidowanych sprawozdań finansowych z formatem ESEF. Zdaniem „Parkietu” format „ESEF docelowo powinien wyjść rynkowi na dobre, ale na razie jest potężnym wyzwaniem dla spółek”. Powodem jest – zdaniem spółek – zbyt krótki czas przeznaczony na testy ESEF. Jak donosi gazeta, Komisja Nadzoru Finansowego nie podziela tej opinii i nie planuje wydłużenia testów.
Opinię firm podziela Giełda Papierów Wartościowych, jak mówi Piotr Borowski z zarządu GPW „W ocenie GPW korzystne dla uczestników rynku i jakości przyszłego raportowania byłyby testy trwające przez dłuższy okres, na przykład do początku 2021 r.” GPW popiera także pomysł, który pojawił się na forum UE, o rocznym przesunięciu terminu obowiązku raportowania zgodnie z ESEF. Ministerstwo Finansów potwierdza, że w UE prowadzona jest taka dyskusja, nie zapadły jednak formalne decyzje w tej sprawie. Resort finansów poinformował gazetę, że w ministerstwie został przygotowany projekt ustawy
zmieniającej ustawę o rachunkowości. „Celem nowelizacji jest uproszczenie, polegające na ujednoliceniu formatu elektronicznego sprawozdań finansowych składanych przez emitentów do Krajowego Rejestru Sądowego z formatem wymaganym przez przepisy UE dla celów raportu rocznego dla UKNF i inwestorów. W najbliższym czasie planowane jest zgłoszenie projektu ustawy zmieniającej do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów”.
„Parkiet” informuje, że „Audytorzy zgodnie twierdzą, że ESEF jest znaczącą zmianą. Podkreślają, że wymaga on instalacji dedykowanego oprogramowania do wygenerowania plików XBRL/XHTML, dlatego udostępnienie bramki testowej jest bardzo przydane dla spółek, które już zdecydowały się na wdrożenie takiego narzędzia i będą w stanie skorzystać z opcji przetestowania poprawności pliku”. Jak mówi Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów ”Samorząd także przygotowywał się i przygotowuje do zmiany. Już kilka miesięcy temu zaproponowaliśmy szkolenia dotyczące sporządzania sprawozdań zgodnie z taksonomią ESEF. Przed nami kolejny etap, ale czekamy na zmianę przepisów. Do dziś nie ma odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku ESEF zastosowanie będzie miał standard KSUA 3000, dotyczący usług atestacyjnych innych niż audyt i przegląd historyczny informacji finansowych. Nie znamy stanowiska regulatora w tej sprawie, wiemy, że MF pracuje nad aktualizacją ustawy o rachunkowości. Sądzimy, że zmieniony zostanie art. 83 ustawy o biegłych rewidentach, który mówi o zawartości sprawozdania biegłego rewidenta.”
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.