Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:16, 23.11.2024 r.

Księgowi radzą, jak tworzyć prawo

Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) wydała 10 rekomendacji dla twórców prawa finansowego na całym świecie. Zdaniem IFAC tylko spójne, wysokiej jakości, globalne regulacje mogą doprowadzić do pobudzenia światowego wzrostu gospodarczego. Prawo powinno być też tworzone po konsultacjach z zainteresowanymi przedsiębiorcami czy organizacjami.   Gazeta zwraca uwagę, że rekomendacje nie znajdują odzwierciedlenia chociażby w przypadku prac nad znowelizowaną ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie.   Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów komentuje, że niektóre z rekomendacji IFAC wydają się szczególnie istotne w kontekście prac nad zmianami w ustawie regulującej zawód audytorów. Istnieje na przykład sugestia IFAC, by analizować koszty wprowadzanych regulacji dla ich adresatów. - Obecnie przepisy dotyczące kontroli firm audytorskich wymagają, bez względu na ich rozmiar, wykonywanie kosztownych kontroli przez dwuosobowe zespoły. Z kolei w założeniach do zmian ustawowych planuje się, że firmy audytorskie będą obciążane dodatkową opłatą finansującą kontrole wykonywane przez Komisję Nadzoru Audytowego - wyjaśnia Krzysztof Burnos.   IFAC sugeruje też, by prawo było tworzone przez urzędników we współpracy z przedstawicielami biznesu

Rzeczpospolita

10 lutego 2016

Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) wydała 10 rekomendacji dla twórców prawa finansowego na całym świecie. Zdaniem IFAC tylko spójne, wysokiej jakości, globalne regulacje mogą doprowadzić do pobudzenia światowego wzrostu gospodarczego. Prawo powinno być też tworzone po konsultacjach z zainteresowanymi przedsiębiorcami czy organizacjami.

 

Gazeta zwraca uwagę, że rekomendacje nie znajdują odzwierciedlenia chociażby w przypadku prac nad znowelizowaną ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie.

 

Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów komentuje, że niektóre z rekomendacji IFAC wydają się szczególnie istotne w kontekście prac nad zmianami w ustawie regulującej zawód audytorów. Istnieje na przykład sugestia IFAC, by analizować koszty wprowadzanych regulacji dla ich adresatów. - Obecnie przepisy dotyczące kontroli firm audytorskich wymagają, bez względu na ich rozmiar, wykonywanie kosztownych kontroli przez dwuosobowe zespoły. Z kolei w założeniach do zmian ustawowych planuje się, że firmy audytorskie będą obciążane dodatkową opłatą finansującą kontrole wykonywane przez Komisję Nadzoru Audytowego - wyjaśnia Krzysztof Burnos.

 

IFAC sugeruje też, by prawo było tworzone przez urzędników we współpracy z przedstawicielami biznesu. - Te postulaty też nie wydają się do końca być spełnione w projektowanej ustawie, zwłaszcza co do swobody świadczenia usług przez biegłych rewidentów - tłumaczy Prezes KRBR i dodaje, że samorząd liczy na dalsze konsultacje społeczne.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl